Skocz do zawartości

C/2020 R4 (ATLAS)


napoleon

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, M.K. napisał:

Ostatniego kwietnia udało mi się wykonać obserwacje obu komet (C/2020T2 i C/2020R4)

Super, ciekawa sprawa.

Możesz napisać parę słów o Comet Observation Data Base i Twoim uczestnictwie w tym projekcie?

Myślę, że znalazło by się paru chętnych aby tam dołączyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, napoleon napisał:

C/2020 R4

2021-04-19 - 60x1min - Takahashi 180mm f2.8, (f=500mm), ZWO ASI071 Pro C,   skala 1,99"/px - zdjęcie przy zachodzącym Księżycu

2021-05-05 - 14x90s - Celestron 279mm f2.2, (f=620mm), ZWO ASI 2600 Pro C, skala 1,22"/px

Final_R4_60x1min_80_85.thumb.jpg.7df82b17afca8b0fbe74fa98ea644f9a.jpg

 

Final_80_55_v3.thumb.jpg.82d0af9cefe6ca9285f78b7863c16f5a.jpg

O kurczę, piękny warkocz się rozwija!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, TUR napisał:


Bedziemy focić w Bieszczadach ;)

U mnie będzie ciężko. Planowałem tylko wrzucić TS APO65q na HEQ5, ale skoro tak mówisz to zabieram też newtona 8 calowego :P To już jest ekstremalne obciążenie na taki montażyk, ale trudno, niech się męczy :D

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, napoleon napisał:

A jaki sprzęt i jakie czasy?

QHY462 + Esprit 100 ED, 60 klatek po 30 sekund. Bez kalibracji. Miałem problem z ustawieniem ostrości. Poza tym Pix wyrównał klatki na hotpixele, a nie na gwiazdy :-) dlatego obraz "pływa".

To była bardziej próba zarejestrowania komety kamerą kolorową, ale kolor nie bardzo się złapał.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, apolkowski napisał:

QHY462 + Esprit 100 ED, 60 klatek po 30 sekund. Bez kalibracji. Miałem problem z ustawieniem ostrości. Poza tym Pix wyrównał klatki na hotpixele, a nie na gwiazdy :-) dlatego obraz "pływa".

To była bardziej próba zarejestrowania komety kamerą kolorową, ale kolor nie bardzo się złapał.

Może spróbuj ekspozycji po 2min. Kometa juz bardzo zwolniła i np. 30 klatek?

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to wyglądało ze dwie godziny wcześniej, czyli 10.05.2021 około 23.00 z mojego setupiku, czyli ogniskowej 200mm. C6d+C200/2,8 @4,0 1x180s ISO1600

Kometa wyraźnie osłabła i ma około 10,5mag ale chyba wciąż jest jeszcze najjaśniejszą kometą nocnego nieba.

1063611535_KOMETAWRDGALAKTYK.jpg.2e35e8143cfaa44ed36d96cb98e8b2ff.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Tuvoc napisał:

Stackowałeś tylko na gwiazdy? Czy to jest składanka?

Stack na gwiazdy. Mam 10 klatek, ale muszę się nauczyć jak poskładać na kometę w pix. Nie chce mi się odpalać DSS. 

Edytowane przez TUR
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C/2020 R4 Atlas - w końcu znalazłem czas na dokończenie projektu. Zatem wersja finalna.

 

Sprzęt: SW 200/1000; Canon EOS 800d; HEQ5 Pro - belt mod.;
Parametry akwizycji: 22x240 sek; ISO 400; dithering; klatki kalibracyjne. Reszta informacji w stopce.

 

2104897589_C2020R4Atlas2nd.png.087f9e109a34e46cee9342091824fe8a.png

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, TUR napisał:

W czym składałeś Mirek ? 

Pawle, całość w Pixinsight. Z grubsza robię wg tego tutoriala - https://pixinsight.com.ar/index.php?s=secciones_detalle&sec_id=38&key=lovejoy-comet&i=2

Materiał był średni do obróbki bo wiało i cirrus wyłaził więc szału nie ma. Twoje z RASA byłyby świetne do takiego ogarnięcia (możesz podesłać surówkę :D). Eh, pozazdrościć szybkiego teleskopu.

 

Swoją drogą to kiedyś muszę zrobić własną tutkę, bo mam kilka swoich patentów :D

Edytowane przez Tuvoc
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek,

Swoją kometę robiłem przez refraktor WO. Rasa to już historia. Przeszedłem na mobilny setup. Próbowałem ostatnio zrobić wg. Instrukcji pix, ale zostało mi sporo syfu z gwiazd jak składałem na kometę. Muszę jeszcze raz spróbować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, TUR napisał:

Mirek,

Swoją kometę robiłem przez refraktor WO. Rasa to już historia. Przeszedłem na mobilny setup. Próbowałem ostatnio zrobić wg. Instrukcji pix, ale zostało mi sporo syfu z gwiazd jak składałem na kometę. Muszę jeszcze raz spróbować :)

O cholibka, nie doczytałem. Ubzdurałem sobie, że cały czas Rasa :D Takie cuda Ci wychodzą z f/5.9? Wow!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.