Skocz do zawartości

Zasilanie canona z 12v


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Pav1007 napisał:

samemu dumam jak ogarnąć zasilanie canona nie używając standardowych baterii :-)

 

A myślał ktoś jak zasilić canona z Powerbanka? 

Taaaak.... 

Ta "fałszywa bateria", o której pisałem w tym wątku 10 kwietnia jest zasilana z USB. Nie ma więc problemu, aby zasilić ją z powerbanka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najzwyklejszy powerbank za 10 zł do SW Adventurer
Canon 1100D +https://pl.aliexpress.com/item/32829602839.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4dc95c0f9wfFBI do tego powerbank z wyjściem na 2,5A (70 pln w Euro) - testy pokojowe zakończyły się zapchaniem karty SD w powerbanku spadła kreska ;) - przez ostatnie lata w terenie jeszcze nie udało mi się go rozładować na wyjazdach mimo najróżniejszych warunków termiczno pogodowych ( ostatnio byliśmy ma porannej mgle w meandrach rzeki) :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to działa nieco inaczej.

Przede wszystkim - jestem za leniwy, żeby czekać na jakąś przejściówkę z Aliexpressu :D

Stąd zrobione mam to tak:

Najpierw - wybebeszona bateria która już prądu nie trzymała:
IMG_20210501_151751.thumb.jpg.f0eea0159c115be772d6067069fa0432.jpg

 

Sama przeróbka bardzo oczywista. Układ pilnujący baterii całkowicie pominięty, po prostu kabel przylutowałem do + i - od tłu do płytki (czyli tak naprawde wpinam się bezpośrednio w piny aparatu).

Kabel wewnątrz przyklejony na cyjanoakryl, żeby nie szarpał za lutowanie, a z tyłu obudowy baterii wychodzi przez otwór dorobiony lutownicą.

Samo otwieranie baterii - prosta sprawa, bo w środku siedzi Li-Ion z solidną, metalową obudową. Ale polecam delikatnośc, jakby się okazało, że w środku jest Li-Pol, jego już można przeciąć nożem.

Dlatego też polecam rozładować baterię do zera przed przeróbką).

No i oczywiście do aparatu wchodzi z dołożoną drugą połówką, po prostu na zdjęcie się ona nie załapała

 

Na zewnątrz aparatu mam zaś coś takiego:
IMG_20210501_151703.thumb.jpg.065ca5abe00443b96f687572a2e5ef84.jpg

Czyli zwykłą, groszową regulowaną przetwornicę DC-DC z Allegro. Na stronie wejścia mam też dorzucone dwa wtyki, do do podpinania zasilania do chłodzenia matrycy w EOS 4000D (na zdjęciach akurat 450D, bez chłodzenia, tylko z astromodem).

 

I całość:
IMG_20210501_152051.thumb.jpg.dcc9a583b49ee74ab1ce8b977db4489b.jpg

 

Czyli cała przetwornica trzyma się aparatu na opasce rzepowej (jakby mnie naszło, żeby całe ustrojstwo wyciągnąć i włożyć tam zwykłą baterię).

12V doprowadzam do aparatu z szyny zasilającej montaż, a spina się to na klasyczne XT60 (gruby overkill, bo to wtyk na ciągłe 60A, ale latają w 2/3/ moich modeli, więc mam ich wiadro).

Dodatkowo - na kablu wisi bezpiecznik (to ta czarna baryłka). Dla aparatu bez znaczenia, bo jakby cokolwiek dziwnego się działo, to przetwornica jest zabezpieczona, ale może się przydać jakbym zrobił coś dziwnego i zwarł coś po stronie dorobionego chłodzenia aparatu.

 

I to tyle - jedyna wada - rzep zakrywa klawiaturę aparatu. Ale obejść to łatwo (choćby klasyczną trytką), ale w ogóle mi to nie przeszkadza, bo i tak nie muszę jej dotykać w trakcje focenia (wszystko robię przez USB spod NINY).

 

A jeśli ktoś by chciał to z powerbanku, to trzeba użyć takiej przetwornicy:
https://botland.com.pl/przetwornice-step-up-step-down/1255-s7v8a-przetwornica-step-upstep-down-25-8v-1a-pololu-2118.html

 

Ona może podnieść napięcie z powerbankowego 5V na solidne 8V dla aparatu.

Może by tylko warto jakiś kondensator dodać, coby migawka nie doprowadzała do brown-outu aparatu.

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...
Według mnie, to nie jest dobry pomysł wpakowanie przetwornicy do wnętrza obudowy po usuniętych ogniwach. Może wprowadzać zakłócenia i dodatkowo wytwarzać niepotrzebne ciepło podczas jej pracy. Warto też wstawić na wyjściu przetwornicy, odpowiedniej wartości bezpiecznik. Uchroni to aparat, przed uszkodzeniem w razie jej awarii. Oryginalne kity do zasilania, mają zawsze zasilacz poza obudowa wsuwaną w body aparatu. 

Edytowane przez kiniu-13
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Ja tez nie rozumiem po co pakujecie przetwornice do srodka aparatu i do pojemnika na baterie.

To dodatkowe cieplo dla aparatu, matrycy i dodatkowy szum...

Nie idzcie ta droga.

Przetwornica na "zewnatrz".

Kiedys na alledrogo kupilem zjarana lustrzanke w miejscu gdzie ktos wpakowal przetwornice do starej... baterii....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - kto ma niech to jak najszybciej usunie ... to nie jest dobra droga.

Zakłócenia są dość duże, ta przetwornica pracując sieje niesamowicie... sam sprawdzałem

To już lepiej kupić osbie duża rurę termokurczliwą i opakować w nią tę przetwornicę na kablu - dla leniwych ;) Rurka , zapalniczka i do dzieła ! :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.