Skocz do zawartości

Obserwacja galaktyk z miasta


aratingettar

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór wszystkim!

Ostatnio zainteresowałem się tematem galaktyk. Trwa obecnie wręcz idealny sezon na ich obserwację. Mam jednak pewien problem- mieszkam na obrzeżach dużego miasta, a więc nie wszystkie tego typu obiekty są widoczne. Do tej pory udało mi się zobaczyć M31 (to już jakiś czas temu) oraz stosunkowo niedawno M81 i M82. Szukam galaktyk, które są obserwowalne w moich warunkach, oraz wskazówek co do ich obserwowania.        

Mój sprzęt to:

Sky watcher heritage 130/650

Lornetka Nikon Aculon 10X50

Z góry dziękuję :)                                                     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz takiego pecha jak ja. Za dużo światła. Możesz spróbować Tripletu Lwa. Dwie galaktyki powinny być w zasięgu mimo trudnych warunków. 

Możesz też spróbować użyć noktowizora :ph34r:. Co najmniej kilku ludzi w Polsce bawi się w te klocki. 

Tu poczytaj: https://midimariusz.home.blog/2019/11/02/jak-skutecznie-zwiekszyc-mozliwosci-teleskopu-system-eev-p8079hp/

I tu:

https://astropolis.pl/topic/77580-marcowe-obserwacje/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, aratingettar napisał:

Dobry wieczór wszystkim!

Ostatnio zainteresowałem się tematem galaktyk. Trwa obecnie wręcz idealny sezon na ich obserwację. Mam jednak pewien problem- mieszkam na obrzeżach dużego miasta, a więc nie wszystkie tego typu obiekty są widoczne. Do tej pory udało mi się zobaczyć M31 (to już jakiś czas temu) oraz stosunkowo niedawno M81 i M82. Szukam galaktyk, które są obserwowalne w moich warunkach, oraz wskazówek co do ich obserwowania.        

Mój sprzęt to:

Sky watcher heritage 130/650

Lornetka Nikon Aculon 10X50

Z góry dziękuję :)                                                     

Spokojnie, nic straconego. 

Skieruj teleskop na Psy Gończe, tam łatwo znajdziesz M94, M63, M51 z sąsiadką, NGC4449 i 4490, M106. Wszystkie są na tyle jasne, że je znajdziesz bez problemu. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MichalKaczan

A więc jest tak. Wschodni i zachodni horyzont są jeszcze w nie-najgorszym stanie. Zenit też jest całkiem czysty od sztucznego światła. Za to nie ma szansy na nic na północny, czy zachodzie, ponieważ tam sytuacja z zaświetleniem jest zdecydowanie najgorsza

Edytowane przez aratingettar
Chcę dodać więcej informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To namiastka obserwacji.....dwa dni temu próbowąłem złapać lornetą 25x100 i 28x110 Triplet Lwa....no praiwe był! Dwie ledwo co odcinające się mgiełki, takie delikatne pojaśnienie tła w kształcie plamek - jakbym nie wiedział że to to, to bym ominął pewnie.

Dlatego powiem tak - wystarczy pojechać 20km poza miasto, tak aby na południowej stronie nie było kolejnego miasta i masz zupełnie inne widoki, to już nie mgiełki, tylko wyraźne "paćki" z granicami i nawet lekkim detalem i to nie dwie tylko 3 sztuki....

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Obserwacja galaktyk z miasta

A jak duże miasto masz? 

Ja w święta z Lublina zidentyfikowałem łącznie ze 25 galaktyk plus gromady kuliste i mgławicę planetarną. A do tego jak przymierzyłem się do Panny to zgłupiałem i już nie liczyłem i nie identyfikowałem z atlasem.

Najprościej to weź atlas/CdC/Stellarium i poszukaj co teraz widać. W Psy Gończe prawie w zenicie, łatwe dojście do każdej jasnej galaktyki, także się nie zgubisz. Nad południowym horyzontem góruje M104 w Pannie, jasna jak czort. W Warkoczu Bereniki też masz i gromadę kulistą i jasną galaktykę. We Lwie masz tryplet i grupę Leo I. Z tego 5 galaktyk na pewno zobaczysz. W zasadzie wszystko jaśniejsze niż 10 magnitudo bez problemu znajdziesz, no chyba że pod latarnią będziesz patrzył. M94 to Ci "oko wypali" taka jasna jest. 

 

Edit: I jeszcze jedno, masz 5 cali apertury, więc trzeba z tego korzystać! 

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, aratingettar napisał:

@apolkowski

pomilyłem się miało być południe :)

za to o do wielkości miasta to mowa tu o Gdańsku :/

To troszke gorzej ale się nie poddawaj. Jak nie wyjdziesz z teleskopem i nie spróbujesz to my i tak Ci nie powiemy co zobaczysz! 

Obserwuj póki jest pogoda bo zaraz się skończy i okazja przeleci koło nosa. 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Celuj w galaktyki eliptyczne,i soczewkowate,świecą w barwie żółtej,czyli blisko maksymalnej czułości oka (ok 555nm.zielono-zółty). Spróbuj zastosować filtry, tutaj masz link.

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/23889-filtry-do-galaktyk-moje-subiektywne-spostrzeżenia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, aratingettar napisał:

pomilyłem się miało być południe :)

za to o do wielkości miasta to mowa tu o Gdańsku :/

Jeśli masz najlepsze południe, to coś można powalczyć. Teraz jaśniejsze galaktyki, a w lecie jasne gromady kuliste. Jednak, ta jak pisze kolega @wampum obiekty DS pod miejskim niebem to tylko cienie siebie samych. Wyjedź poza miasto, a się przekonasz. Może znasz:

https://www.lightpollutionmap.info

Z tego co słyszałem, to wiele osób z twoich okolic jeździ na obserwacje do miejscowości Bliziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.