Skocz do zawartości

Modyfikacja teleskopu Lunt 50 pod astrofoto


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Właściciele tego sprzętu zapewne to wiedzą, ale oceniam że chyba nie jest o aż tak powszechna wiedza skoro jest tyle zapytań i opisów problemu na forach międzynarodowych, a i u nas się trafiają. Nie jest to sprzęt popularny, bo też i nie najtańszy, ale jest następnym krokiem po Coronado PST 40 dla poważniej zainteresowanych podglądaniem i uwiecznianiem Słońca.
Pierwsza konfuzja- jest informacja od samego producenta, że jest to sprzęt do obserwacji wizualnych i nie jest optymalizowany pod kątem astrofoto, a więc może być różnie z pokryciem pola matrycy. I - to co najgorsze - backfocus LUNTa 50 nie umożliwia montażu kamerki out of the box i fotografowania Słońca.
Następna sprawa to helikalny focuser. Być może niektórym to wystarcza, ale dla mnie szarpanie się z pierścieniem małej średnicy i przełamywanie hamowania pokładów smaru, bez których to  nie działa, jest upierdliwe.
No ale po kolei. Na początek układ zwykły czyli kamerka o backfokusie rzędu 17 mm ( najpopularniejsza to ZWO ASI 178  MM).
Wkładam kamerkę z noskiem 1.25 cala do gniazda okularowego - kicha, nie ostrzy.
Internet, wujek Google - jest! Można wysunąć nosek filtra blokującego, usunąć tubus  okularowy. Ostrzy, ale dalekie wysunięcie noska powoduje, że wszystko chwieje się z wyciągu. Dodatkowo szarpanina z wyciągiem helikalnym nie uprzyjemnia sesji. Lipa.
Poniżej zdjęcie z CN użytkownik nickatnight

 

image.jpg

 

Dalej - można przecież skrócić backfockus i zastąpić tubus okularowy przedłużką T2 długości 20 mm. No nareszcie to jakoś pewniej zadziałało.
Ilustracja poniżej to CN użytkownik Descott.

 

IMG_2799.JPG

 

Jeśli ktoś chce fotografować pełną tarczę- to na tym poprzestanie. Ale przecież każdego kusi pokazanie bliżej protuberancji albo nawet powierzchni Słońca. No to wkładamy Barlowa - nie ostrzy! Punkt ostrości jest "za głęboko"! Sprawdzam z Barlowem 2x- źle. Barlow 3 x - źle. Znowu wujek Google...Na CN jest coś takiego ( użytkownik APshooter)

 

20170507_183938 cn2.jpg

 

Ponieważ wyciąg Moonlite zabiera tyle samo backfocusa co oryginalny helikalny - decyduję się na zakup Powermate 2.5x. Faktycznie, konstrukcja tych Barlowów jest inna ( 4 elementy) i przebieg światła układa się nieco inaczej. Najpierw zrobiłem próbę z Barlowem 2x firmy Explore Scientific o identycznej konstrukcji jak PowerMate- nie ostrzy!  W tym samym czasie Darek Wiosna raportuje że u niego ostrzy z ES. No to z tego wynika, że oprócz kłopotów z położeniem ogniska mamy jeszcze rozrzut parametrów całości. Pięknie. Dotarł PowerMate - nie ostrzy! Co jest? Aby nie było wesoło - jak widzę ze zdjęcia mój nowiutki PowerMate ma inną konstrukcję niż ten pokazany - tulejka 1.25 cala nie mieści się  tubusie okularowym Lunta.
Zaczynam szukać rezerw backfokusa - i tu wkracza na scenę Tomek Piwek ( serwisastro.pl). Po kilkunastu minutach rozmowy Tomasz znajduje rozwiązanie - decyduję się na skrócenie wyciągu helikalnego o 9 mm i nagwintowanie jego wylotu gwintem T2. To- oprócz tych 9 mm - daje usunięcie dodatkowych 8 mm bo mogę wkręcić filtr blokujący bezpośrednio w wyciąg.
Parę dni oczekiwania - i jest! Pięknie działa z KAŻDYM Barlowem! Konstrukcja wygląda jak poniżej, akurat w wyciągu jest Q-Barlowa Baadera 2.25 x.
Ukłony niskie dla Tomka który podjął się ryzykownej  operacji toczenia i skracania utwardzanej powierzchniowo tulejki wyciągu! I do tego szybka i pewna komunikacja... Tomek, spotkamy się jeszcze nie raz!
Ciąg dalszy nastąpi, bo to niestety nie koniec walki. Teraz pracujemy z Tomkiem nad adaptacja wyciągu Moonlite do pracy Lunta z Barlowem , bo skrócenie wyciągu helikalnego zadziałało w sensie punktu ostrości, ale nie usunęło jego wad.

IMG_1453.thumb.JPG.44428ce8e5711a512e2b180bfe8d0561.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wessel napisał:

A próbowałeś z Barlowem?

Na pewno próbowałem bo robiłem tez zbliżenia na protuberencje.

Jednak po Twoim pytaniu zacząłem się zastanawiać jak to było.
Pamietam ze musiałem lekko podnosić kamerkę po włożeniu do nasadki. 

Nie pamietam już dokładnie w jakiej konfiguracji bo dawno nie robiłem zdjęć.

Komponenty były takie same jak Ty masz: asi178 + powermate 2,5x.

Jak będzie pogoda to sprawdzę i podam więcej szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lunt LS50Tha i Lunt LS60Tha to zupełnie różne konstrukcje. Inny obiektyw (dublet-singlet), inny rozmiar wewnętrznego etalonu (20mm-35mm) i inny system układu obsługującego etalon. No i ten ostatni element dla back focusa tutaj jest kluczowy. 

Za to nowy Lunt LS60MT to już inna historia. Perfekcyjny dawca do przeróbek. 

 

Obecnie mam Coronado SM60 II przerobione na 150mm Istar h-alfa i działa bardzo dobrze. Oryginalny wyciąg helikalny to g#%no jakich mało ale wyciągnąłem tylko etalon i używam go z Crayfordem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokażę i swoje rozwiązanie. Wyciąg fabryczny zastąpiony helikalnym nierotującym od Borga (ten od TS wygląda identycznie). Do foto bez Barlowa mam bardzo wygodny niskoprofilowy obrotowy adapter C-mount/T2 od Janusza:

 

c.jpg.87dc29e4b776c2a830e04f7d3c9a5463.jpg

 

 

Z Barlowem 1,6x (tj. soczewka od 2x wkręcona w nosek kamerki) wkładam normalnie do uchwytu okularowego:

 

post-20981-0-35726700-1459875905.jpg.08af161f7747d0a09b033b0c05b9aef3.jpg

 

Wyciąg ma mały zakres, więc czasem przy zmianach kamerka/Barlow/okular trzeba żonglować pierścieniami T2.

 

Od strony etalonu jest jeszcze adapter M35x0,5/T2.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie korzystam z wyciągu Moonlite. Jeśli chodzi o stosunkowo wygodne ale ekonomiczne rozwiązanie, które kiedyś użytkowałem to wyciąg helikalny po regulacji oporów przystosowałem do regulowanego docisku śrubą z tworzywa z łbem radełkowym. Komfort pracy znacznie wzrósł. Połączenie oryginalne nasadki zastąpiłem robioną na zamówienie złączką T2-T2 z możliwością rotacji i tilta (solidnie wykonana u Janusza wg mojego projektu). Długość złączki tak wyliczyłem aby po zmianie adaptera T2 od strony kamery/okularu obsługiwał mi 3 kamery i 2 okulary. Dwa zmieniane adaptery T2 załatwiały wszystkie kombinacje kamer i okularów.

DSC09342mini.jpg.8a7bff48a161e2b5e5600c62ed0c701d.jpg

Edytowane przez RMK
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie było spore rozczarowanie, że ten Lunt jest gorzej przystosowany do foto niż PST. Poza tym powinni też dać jakąś szynę pod EQ, i jakiś szukacz czy celownik. Chameleon mi ostrzył tylko z poejdyncza soczewką barlowa wkręcaną w nosek kamerki. Aby ostrzyło bez barlowa i łapać całą tarczę znajomy mi wydrukował złączkę C-mount/T2. Mam jakaś szynę, ale tylko 1 śrubę do foto, na tym się lunt nie trzyma stabilnie, musze to jakoś rozwiazać, bo tak to tylko mogę focić na statywie foto, co jest dość cieżkie. 

Mam ASI 224 MC, tez nie ostrzyło, ale nie prbówałem wysuwać tych złączek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne jest to, że ilu użytkowników tyle sposobów na poradzenie sobie z trudnościami :) 
Ja również szukałem sposobu na to by kamerka ostrzyła. Ktoś mądry wymyślił, że zarówno końcówka tulei wyciągu jak i kątówka mają męskie gwinty t2.  Wykorzystałem adapter Canon/t2, ponieważ ma żeński gwint t2 idący na wylot. Po dokręceniu okazało się że kątówka ustawiona jest w zupełnie niepasującej mi pozycji. Wydrukowałem sobie pierścień dystansowy (chyba 0,3mm) który rozwiązał problem. 
W takim połączeniu kamerkę nakręcam na zestawową tuleję kątówki. 

NU1A9588.JPG.1ae7665002e12c26194bd18e749d8638.JPG

 

10 godzin temu, wessel napisał:

W tym samym czasie Darek Wiosna raportuje że u niego ostrzy z ES. No to z tego wynika, że oprócz kłopotów z położeniem ogniska mamy jeszcze rozrzut parametrów całości.

Barlow ostrzy, ale nie jest tak różowo jak mogłoby się wydawać.  By użyć barlowa muszę wstawić go przed blockera. Potrzebny mi był taki pakiet złączek, przedłużek: 

NU1A9589.JPG.ee70c07c98adcee2b658fe7d19f440b8.JPG

W takiej konfiguracji winieta jest potężna (mam B500), a i wyciąg mocno się ugina.  Pozwala to coś działać w większej skali, jednak użyteczność jest bardzo ograniczona. Najlepsza opcja to barlow przed samą kamerką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.