Skocz do zawartości

Problem z rotacją po Meridian flipie.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Mam przedziwny problem z którym nie spotkałem się wcześniej podczas sesji, a już od 3 lat coś tam działam.

Obecnie na 72ED od SW z EQ6-R i Atik428EX z kołem SX7x1.25 oraz OAG.

Sprzęt jest od 2 tygodni nie rozbierany i nie zmieniana jest jego konfiguracja przez nikogo. Sztywno skręcony i nie ma mowy o żadnym obrocie i poluzowaniu czegokolwiek.

Robiły się zdjęcia w OIII przed meridianem, w między czasie soft wykonał meridian flip jak to zawsze robi i zbierał materiał dalej tylko że w innym filtrze Ha, dodam że po guidingu widzę że kalibracja pasuje do charakterystyki prowadzenia, nic nie zauważam innego niż poprzedniej nocy, widzę w przybliżeniu te same wartości prowadzenia, dlaczego o tym mówię ? bo gdyby nastąpiła rotacja kamery względem poprzedniej kalibracji gudiing uległ by zmianie z pogorszeniem na jakości, a ja nie widze nic takiego. (po prostu kalibracja wykonana pod inną orientacje kamery nie spełniała by swojej funkcji podczas guidingu)

dysprop.thumb.jpg.19e7d3fc48b846a0fa961e75758f1b6a.jpg

Przed meridianem to klatka po lewej po meridianie to klatka z prawej, po środku natomiast klatka z wykonaniem star alignment.... i teraz co to jest ? jest jakaś różnica w orientacji matrycy.. ale dlaczego ? nie rozkręcałem sprzętu a zdjęcia dzieli nie długi okres.

Wiadome że ma prawo być obrócona o 180 stopnie ale to co tu widzę to nie rozumiem tego..

Co to za zjawisko ? jak sobie z tym poradzić ?.

Jutro zapewnie przy następnej sesji będzie to samo, byłem w budce i sprawdziłem a sprzęt sztywno jak był tak jest, nie widzę by się coś zmieniło (orientacja kamery).

Do tego klatki z każdego innego dnia są wykonane z tą samą orientacją, potwierdza to chociażby platesolving. Tym bardziej dowodzi to tego że nic nie jest ruszane.

Poniżej klatki z 4 kwietnie i 9 kwietnia z przed meridianu, widać więc że sprzęt nie rozkręcany. te po meridianie też różnią się orientacją.4kw9kw.thumb.jpg.cd819c01f61bbd73a30b301721f810ca.jpg

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny obiekt z wczoraj z przed meridianu i po. Po środku klatka z alignmentu, widać że tam też zachodzi zmiana, nieco mniejsza ale jest.

Klatki z innych dni mają identyczną orientacje co też jakby wskazywało że nic nie jest rozkręcane i zmieniane.

Dotychczas nie robiłem zdjęć z tak małą ogniskową i takim małym teleskopem (to tylko 330mm) tak ma prawo być w takiej małej skali ? Zawsze miałem ładnie zbliżone do siebie klatki na ogniskowych około 600 mm.

Rotatora oczywiście nie mam.

obr2.thumb.jpg.d5aaafd369cc9fe27da1aa04771eb1d3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.