Skocz do zawartości
  • 0

Filtry kolorowe Celestrona z AliExpress - czy warto?


AviatorL

Pytanie

Dzień dobry.

Natrafiłem na taki zestaw filtrów Celestrona:

https://www.aliexpress.com/item/1005002105453639.html

 

W zestawie jest 7 sztuk: 5 kolorowych, 1 Moon & Sky Glow i 1 rzekomo polaryzacyjny.

 

Nie posiadam jeszcze żadnych filtrów, ale myślę, że by się przydały.

Czy wg Was warto kupić ten zestaw i w tej cenie? Nigdzie nie widziałem taniej.

 

Edycja:

Ewentualnie podobny zestaw tylko SVBONY:

https://www.aliexpress.com/item/32789444783.html

Edytowane przez AviatorL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
4 godziny temu, AviatorL napisał:

Ewentualnie podobny zestaw tylko SVBONY:

Zamówiłem ten SVBONY, ale jeszcze nie dotarł. Ciekaw jestem, czy różnią się od filtrów GSO, bo wychodzą znacznie taniej. Może kolega @dobrychemik się wypowie, bo on badał i porównywał różne filtry z Aliexpress.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

jeden filtr polaryzacyjny jest bez sensu. Cały wic polega na tym, że posiadając 2 filtry polaryzacyjne jesteś w stanie regulować jasność w dowolny sposób obracając te filtry względem siebie. Jeden powinien więc być wkręcony w okular, a drugi w złączkę, w którą wchodzi okular. Obracając okular płynnie zmieniasz jasność obserwowanego obiektu

 

jeden i drugi zestaw kolorowych filtrów to pewnie tylko barwione szkiełka więc raczej wielkich różnic nie oczekuj

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
51 minut temu, Frosch napisał:

Zamówiłem ten SVBONY, ale jeszcze nie dotarł. Ciekaw jestem, czy różnią się od filtrów GSO, bo wychodzą znacznie taniej. Może kolega @dobrychemik się wypowie, bo on badał i porównywał różne filtry z Aliexpress.

 

Tak, mierzyłem. SVB i GSO wypadają bardzo podobnie, z niewielkim wskazaniem na SVB. Lepsze planetarne ma Baader, ale one są już wyraźnie droższe. Mam też mały zestaw Celestrona, który zachowałem sobie jedynie z uwagi na oprawki z gwintami po obu stronach - przydatne do różnych zabaw z filtrami.

 

Wbrew temu co pisze @ZbyT filtr polaryzacyjny pojedynczy jak najbardziej ma sens, ale jego zastosowanie jest inne niż podwójnego: nie służy do przyciemniania obrazu, ale do względnego wzmocnienia/osłabienia światła spolaryzowanego. Najlepsze efekty daje w dzień, ale można go też wykorzystać w astrofotografii niektórych obiektów nocnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli lepiej byłoby wziąć Celestrona niż SVBONY ze względu na gwint z obu stron, tak?

I czy to nie są jakieś podróbki? W polskich sklepach znalazłem z Celestrona jedynie tego typu zestaw

https://deltaoptical.pl/zestaw-filtrow-celestron-i-do-okularow-1-25-quot

4 sztuki za 199 zł.

Zatem oferta z AliExpress wydaje się rewelacyjna.

Edytowane przez AviatorL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Wbrew temu co pisze @ZbyT filtr polaryzacyjny pojedynczy jak najbardziej ma sens, ale jego zastosowanie jest inne niż podwójnego: nie służy do przyciemniania obrazu, ale do względnego wzmocnienia/osłabienia światła spolaryzowanego. Najlepsze efekty daje w dzień, ale można go też wykorzystać w astrofotografii niektórych obiektów nocnego nieba.

 

czyli pomijając główne zastosowanie filtrów polaryzacyjnych w wizualnych obserwacjach astronomicznych można znaleźć jakieś zastosowania niszowe, które ucieszą każdego astrofotografa zabierając mu połowę światła :D

w dzień to raczej filtry odpowiedniej średnicy zakładane na obiektyw, a nie 1,25". Jak wiadomo dielektryki podczas odbicia światła polaryzują je czyli można w ten sposób zlikwidować np. odbicia od szyb. W dzień to proste bo kręcąc filtrem od razu widać efekt ale naświetlać np. 2 minuty, rozebrać koło filtrowe i obrócić lekko filtr, ponownie 2 minuty, znów obrócić ... itd. licząc na to, że jakiś obiekt będzie wysyłał spolaryzowane światło widzialne. Fajna zabawa dla masochistów :szczerbaty:

 

przekonałeś mnie. Wyrzucę jeden filtr ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, ZbyT napisał:

eden i drugi zestaw kolorowych filtrów to pewnie tylko barwione szkiełka więc raczej wielkich różnic nie oczekuj

Mam filtr zielonożółty GSO i bardzo lubię oglądać przez niego Księżyc - mniej razi oraz lepiej widzę szczegóły powierzchni (refraktor 90/900).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W tym roku i tak nie będzie szału z planetkami, wg. mnie szkoda zachodu na kolorowe filtry. Na mnie nie zrobiły wrażenia szczególnie przydatnych, ale też brałem coś taniego z ali. Właściwie do wszystkiego stosuję svBony Moon & Skyglow (o ile nie obcinam więcej przez CLS/UHC). I ten pierwszy filtr polecam zarówno do wizuala, jak i focenia, do planet, księżyca i DSO.  Jeśli Twoje niebo nie jest poniżej bortle 3 to przyda Ci się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

5 godzin temu, polaris napisał:

Do Księżyca bardzo dobrze sprawdza się filtr Svbony Moon.

 

35 minut temu, karp_killer napisał:

stosuję svBony Moon & Skyglow

 

I chyba w tą stronę pójdę. Mam bortle 4, więc ten mi się bardziej przyda.

A czy lepiej brać 2" czy 1,25"? Mam maka z wyjściem 2" i używam czasami zestawowego okularu LET 28 mm (2") ale głównie używam bino które jest na 1,25".

W takim przypadku chyba lepszy byłby filtr 2"? I czy da się go zamontować do wyciągu Maka bez żadnych przejściówek? Wyciąg Maka nie jest zakończony gwintem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.