Skocz do zawartości

Ustawianie na biegun za pomocą PAT i lustrzanki


Zlew

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nie wiem czy ktoś próbował z powodzeniem takiej kombinacji, ale że nie znalazłem takiej informacji to wrzucam krótki opis.

W związku z faktem, że moja kamerka T7C lubi raz na jakiś czas zgubić połączenie z laptopem, pomimo użycia różnych sterowników, zmuszony byłem do współpracy z PAT zaprząc mój główny rejestrator obrazu, czyli Nikona D5100. Z racji faktu, że PAT współpracuje z kamerami poprzez ASCOM, konieczne są sterowniki do aparatu:

 

https://github.com/FearL0rd/ASCOM.DSLR/blob/master/DSLR.Camera Setup.exe

 

Oczywiście musimy także posiadać montaż z GO-TO, sterowany także poprzez ASCOM.

Z racji faktu, że operujemy tu stosunkowo krótkimi czasami naświetlania (3-5s) w ustawieniach ASCOM DSLR ustawiłem wartość ISO 3200.

Jeżeli chodzi o ustawienia w samym PAT, to istotne jest skonfigurowanie solvera (ASPS) dla ogniskowej i piksela kamery, tak, aby bez problemów policzył blind solve. PAT ustawiony mam tak, że w pierwszym kroku plate solve obliczane jest za pomocą ASPS a w kolejnych za pomoca plate solve 2. 

Pobieram tylko połowę zdjęcia, żeby nie spowalniać niepotrzebnie solvera.

W kolejnych krokach już w trybie ciągłego wykonywania zdjęć zgodnie z instrukcją dokonujemy korekt ustawienia.

 

W załączniku przedstawiam pojedynczą, 10 minutową klatkę bez guidingu wykonaną przy ustawieniu na polarną z błędem całkowitym PA ok 0'25". Ustawienie montażu na biegun, bez widoku na polarną, zajęło mi jakieś 15 minut.

Montaż Bresser EXOS-2 na paskach z przełożeniem 25:40.

Skala zdjęcia 2,5arcsec/pix.

 

https://drive.google.com/file/d/1HoMVWWEKPwNaXqLzx9JJSEF8AQ0S8mO5/view?usp=sharing

 

Jest więc nadzieja dla ludzi używających lustrzanek do astro a nie korzystających z guidingu ;)

 

W razie pytań chętnie odpowiem.

 

Pozdro,

Darek

 

 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość jest kiepska, miałem mało czasu, z tyłu głowy ciągnące z zachodu chmury to ustawiłem mniej więcej na ekranie nie bawiąc się w precyzję. Celem tego wieczoru było zmuszenie PAT do współpracy z Nikonem, nie same zdjęcia. Z resztą, z centum Katowic to ja sobie mogę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zlew rozwiązałeś problem, z którym dałem sobie spokój dawno temu z braku pomysłu! Nie byłem w stanie wyciągnąć klatki z Nikona żeby mógł sobie nią PAT podziałać, a wychodzi na to, że jednak się da! :D

Dzięki serdeczne, w wolnej chwili przetestuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zlew napisał:

@sidiouss no błagam, Ty, władca depięćtysięcysetek? nie wierzę ;) 

To, że mam ich 4 sztuki uwieszone, to nie znaczy, że wszystko w nich rozkminiłem :D PATa używałem z T7C, ale szumiało strasznie i nie zawsze mogłem złapać platesolve. Za to w APT platesolve przez D5100 działa elegancko przy nacelowaniu na obiekty, ale już nie kminiłem obsługi przez PAT ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z T7C mam taki problem, że ona nie zawsze wykonuje ekspozycję o takim czasie jaki ma zadany w PAT. @bujarek przeglądając logi zwrócił mi uwagę, że dla przykładu, naświetlanie miało trwać powiedzmy 5s, a kamera po niecałych 3s zwraca zdjęcie i daje sygnał do przesunięcia montażu w kolejne miejsce. Zamiast mieć 3x5s to dostawałem 3 zdjęcia, każdy o innym czasie naświetlania i platesolve potrafił stwierdzić różne cuda, na przykład takie jak na załączonym obrazku:

Przechwytywanie2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktuj się z @bujarek

Ja kiedyś dostałem demo od niego. Po uruchomieniu generujesz dane licencyjne, wysyłasz je na patools.contact@gmail.com i w odpowiedzi dostaniesz klucz.

Mi podesłał instalkę na PW, więc chyba nie jest publicznie dostępna. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, count.neverest napisał:

Skontaktuj się z @bujarek

Ja kiedyś dostałem demo od niego. Po uruchomieniu generujesz dane licencyjne, wysyłasz je na patools.contact@gmail.com i w odpowiedzi dostaniesz klucz.

Mi podesłał instalkę na PW, więc chyba nie jest publicznie dostępna. 

Dokładnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 14.04.2021 o 08:30, Zlew napisał:

Ja z T7C mam taki problem, że ona nie zawsze wykonuje ekspozycję o takim czasie jaki ma zadany w PAT. @bujarek przeglądając logi zwrócił mi uwagę, że dla przykładu, naświetlanie miało trwać powiedzmy 5s, a kamera po niecałych 3s zwraca zdjęcie i daje sygnał do przesunięcia montażu w kolejne miejsce. Zamiast mieć 3x5s to dostawałem 3 zdjęcia, każdy o innym czasie naświetlania i platesolve potrafił stwierdzić różne cuda, na przykład takie jak na załączonym obrazku:

Przechwytywanie2.JPG

 

U mnie PAT też czasem robi takie numery, że po którejś korekcie generuje zupełnie odjechane wartości. Trzeba go wtedy wyłączyć i odpalić od nowa i okazuje się, że jest już wszystko ok - zamiast wielu stopni błędu ustawienia nagle wyszło mu, że jest coś około 1 minuty łuku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

A propos zgłaszanego problemu, że PAT czasem daje idiotyczne wyniki:

 

Stwierdziłem, że praktycznie za każdym razem jest tak, że czwarty lub piąty pomiar daje bezsensowny wynik każący zrobić olbrzymią korektę. Zamknięcie samego PATa i uruchomienie go ponownie nie pomaga. Trzeba uruchomić system na nowo, żeby było ok. Podejrzewam, że zaparkowanie montażu i ponowne uruchomienie eqmoda pomoże, ale musiałbym to jeszcze sprawdzić. 

 

@bujarek Wiesz może skąd ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wykonałem setki pomiarów za pomocą PATa i nigdy mi się nie zdarzyło coś takiego. Myślę, że jest to coś w ustawieniach danego setupu (poza konfiguracją PATa), może EQMOD, może sterownik montażu, a może nawet sterownik kamery (przykład T7C, )... nie wiem czego używasz, więc trudno zgadnąć. Mogę snuć teorie, ale bez dodatkowych informacji nie jestem w stanie pomóc.

W której części nieba wykonujesz pomiar: na jakiej deklinacji, czy może montaż wykonuje meridian flipa podczas pomiaru?

 

Widziałem dotychczas tylko jeden log z takim pomiarem i wina tkwiła bezpośrednio w wyliczonych współrzędnych z plate solve trzech zdjęć. Nie pamiętam teraz dokładnych cyfr, ale powiedzmy, że pomiędzy pierwszym a drugim zdjęciem różnica w deklinacji (z plate solve) wynosiła 30 arc-sec. Natomiast pomiędzy drugim a trzecim pomiarem ta różnica wynosiła wielokrotnie więcej, co jest zupełnie nielogiczne. PAT wykonuje obliczenia na podstawie danych z plate solve'a więc jeśli te dane są bezsensowne to wynik nie może być lepszy. Planuję dodać zabezpieczenie, w którym np. wynik typu 3000 minut i więcej będzie odrzucany z błędem.

 

Chętnie zobaczę log z takiego pomiaru. Jeśli u Ciebie jest to powtarzalne to bardzo proszę o możliwość podpatrzenia zdalnie co się dzieje. Jeśli masz logi z poprzednich pomiarów to proszę podeślij, zobaczymy co się stało.

 

Edytowane przez bujarek
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko będzie okazja to przeszukam laptopa pod kątem logów.

Tak na szybko: zawsze pomiar robię bez flipa na wschodniej połówce nieba, na deklinacji między 0 a +30. Tych kilka pierwszych pomiarów wystarczy, żeby zdążyć w miarę dobrze ustawić biegun, ale brakuje możliwości osiągnięcia ideału. Przez długi czas myślałem, że może to być kolejna fanaberia mojego niemal sprawnego laptopa, ale skoro ktoś inny też tak ma...

Kamerka to QHY 5-II-C. W guidingu działa bez problemów, to tutaj też chyba jest ok i jej raczej nie posądzam o stwarzanie problemów.  A przypomniałem sobie: czasem też PAT wyświetla komunikat, że ustawienie montażu znacznie różni się od tego co mu mówi sterownik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wreszcie po trzech tygodniach przerwy znowu działam ze sprzętem pod ciemnym niebem. Tym razem PAT działał doskonale i bez jakichkolwiek problemów - jakiś czas temu @bujarek zlokalizował przyczynę moich problemów z PATem. Winne były ustawienia EQModa, po zalecanych korektach wszystko śmiga. Muszę przyznać, że pomoc techniczna ze strony bujarka jest na bardzo wysokim poziomie. Szczerze polecam PATa. Tani nie jest, ale bardzo przydatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, też do niedawna używałem PAT, ale z pewnych powodów (problemy z wolnym platesolve, brak obsługi astap - co w sumie rozwiązałem skrypcikiem który oszukiwał PATa) postanowiłem dać szansę pluginowi do NINA (3 point polar alignment). Tak jak PAT metoda ta nie wymaga widoczności na polarną.

 

Polecam spróbować, wyniki daje dobre i mam teraz wszystko czego potrzebuje w jednej aplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.