Skocz do zawartości

Krótkie ekspozycje w Syncie 16 - zdjęcia testowe


mack_mnk

Rekomendowane odpowiedzi

3 hours ago, astrokarol said:

Świetnie to wygląda. I pomyśleć, że jakby mnie nie odrzucała kwestia obróbki w astrofoto to bym mógł mieć fajne osiągi. 

 

To jest SW Flex Goto ?

Spróbuj SIRIL'a, dla leniwych on zrobi całą robotę. Wrzucasz tylko pliki do odpowiednich folderów, naciskasz guzik i masz gotowe zdjęcie po całym preprocessingu. Teraz Kilka ruchów w PS i fotka gotowa. Może w ten sposób nie wyciśniesz wszystkiego co można ale efekt nie będzie najgorszy :) Warto spróbować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mack_mnk napisał:

Tutaj nie było problemu z kadrem, a nawet udało mi się "oszukać" prowadzenie Synscan Az stosując derotator pola - odpadło mi raptem 5% pola.

Po strukturze szumu (skośne paski) widać, że przydałoby się trochę ditheringu. Robisz 400 klatek, to może co 20-30 małe przesunięcie? W moim przypadku skutecznie wyeliminowało to tego typu szum. Skala ładna :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, astrokarol napisał:

Świetnie to wygląda. I pomyśleć, że jakby mnie nie odrzucała kwestia obróbki w astrofoto to bym mógł mieć fajne osiągi. 

 

To jest SW Flex Goto ?

Tak Flex GoTo, kolimowany każdorazowo przed obserwacjami, ale jak już się ma odpowiednio skolimowany kolimator laserowy to sama kolimacja teleskopu nie zajmuje mi dłużej niż 1-5 minut.
 

 

5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Po strukturze szumu (skośne paski) widać, że przydałoby się trochę ditheringu. Robisz 400 klatek, to może co 20-30 małe przesunięcie? W moim przypadku skutecznie wyeliminowało to tego typu szum. Skala ładna :)

Dzięki za poradę, spróbuję to wdrożyć w mój proces :D 

 

3 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Derotację bardzo ładnie ogarnia Autostakkert, jak by coś.

Tak jest program Emila bardzo dobrze znam, wykorzystuję do stackowania zdjęć planet z ASI290MC, już się nie mogę doczekać Jowisza.
Chodziło mi o derotację długookresową, gdzie normalnie w montażu Az przez obrót obrazu tracę pole na matrycy, a derotator sprzętowy obraca kamerę wraz z obracającym się obrazem obiektu, by ten znajdował się cały czas w niemal tym samym położeniu. :)  
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mack_mnk napisał:

Chodziło mi o derotację długookresową, gdzie normalnie w montażu Az przez obrót obrazu tracę pole na matrycy, a derotator sprzętowy obraca kamerę wraz z obracającym się obrazem obiektu, by ten znajdował się cały czas w niemal tym samym położeniu. :)  

Nie no, jasne. Wiadomo, że pewnych rzeczy się bez odpowiedniego sprzętu nie przeskoczy, ale jak ktoś nie ma derotatora, to zawsze od biedy może sobie to zrobić software'owo - straty będą, ale lepsze to niż nic :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tym razem porwałem się trochę z motyką na Słońce, cel wymagający nawet dla w pełni astrofotograficznych zestawów. Jednakże w nocy z soboty na niedzielę około 1:30 właściwie już tylko tam nie było chmur. Księżyc po pierwszej kwadrze dość mocno rozświetlał niebo, ale coś tam się złapało.

Mgławica Laguna M8 - 600 sekund naświetlania w klatkach po 2.5s ASI 294 MC Pro + Synta 16 bin 2 (testowo, ale już wiem, że niepotrzebnie).

M8_Laguna_1800small.jpg.0159aa89db47f462095892e98df2d7fc.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tuvoc napisał:

@mack_mnk wybacz, że tak bez pytania, ale nie mogłem się powstrzymać :D Kapitalnie Ci to wyszło, proszę o więcej!

 

Podrzucam stacka w tif, możesz zobaczyć co więcej da się wyciągnąć  https://drive.google.com/file/d/16YGd2f8Tfr8cfOw3i2UpBboWiaH6MqQb/view?usp=sharing
Przynajmniej wiem, że nie ma sensu zabawa w bin2, bo potem brakuje rozdzielczości na sensowne ogarnięcie gwiazd :)
Udało mi się w końcu dobrać odpowiednią odległość na linii kamera-korektor-derotator pola-wyciąg. Liczę na pogodę podczas czerwcowego nowiu, wtedy znacznie więcej klatek postaram się złapać.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mack_mnk napisał:

Podrzucam stacka w tif, możesz zobaczyć co więcej da się wyciągnąć  https://drive.google.com/file/d/16YGd2f8Tfr8cfOw3i2UpBboWiaH6MqQb/view?usp=sharing
Przynajmniej wiem, że nie ma sensu zabawa w bin2, bo potem brakuje rozdzielczości na sensowne ogarnięcie gwiazd :)
Udało mi się w końcu dobrać odpowiednią odległość na linii kamera-korektor-derotator pola-wyciąg. Liczę na pogodę podczas czerwcowego nowiu, wtedy znacznie więcej klatek postaram się złapać.

Dzięki wielkie :-)

 

Trochę się pobawiłem tym materiałem. Zapewne znajdzie się ktoś kto to lepiej zrobi, dlatego pozwolę sobie jeszcze zalinkować ten post do wątku "bawimy się materiałem".

Nie odszumiłem tego bardzo, bo nigdy nie robiłem tego dla takiej skali. Może, ktoś ogarnie to porządnie. Prezentuję wersję z i bez gwiazdek bo pracowałem ze starnetem++ w pix. Warstwę z samymi gwiazdkami można pewnie dalej poprawiać - zmniejszać je dalej i ogarnąć saturację, ale mi się tak podobają :D

 

M16_Image19.png.cdd28e7f17b8f6f79c72b199044dc108.png

 

M16_stacked_DBE_tlo.png.476379ad46b39bce184ba18615dafb71.png

 

i jeszcze bonus:

 

Image27.png.3a90e5d4789c975a201c922adce17888.png

 

Image10.png.d539b93b59467595d19a5e5323d247e0.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57 - mój cel na większą skalę, tutaj testowe 200x5s z soboty 22/05. Chciałem zobaczyć czy galaktyka IC 1296 się zarysuje nad mgławicą i to się udało. Materiał zbierany przy dość mocnych porywach wiatru. Z 1525s app odrzucił 1/3 klatek i co lepsze zestackował, wynik poniżej. 
M57-RGB-small.jpg.ad428646237693e722cc4b8cee7370fb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mack_mnk napisał:

M57 - mój cel na większą skalę, tutaj testowe 200x5s z soboty 22/05. Chciałem zobaczyć czy galaktyka IC 1296 się zarysuje nad mgławicą i to się udało. Materiał zbierany przy dość mocnych porywach wiatru. Z 1525s app odrzucił 1/3 klatek i co lepsze zestackował, wynik poniżej. 
M57-RGB-small.jpg.ad428646237693e722cc4b8cee7370fb.jpg

Wyszło bardzo zgrabnie :)

Mógłbyś mi powiedzieć proszę jaki derotator pola tam używasz? Ostrzysz normalnie w ognisku, czy musiałeś coś modyfikować? Swoją drogą to sprawdzilbym jak taka M57 wyjdzie z Barlowem np. 1.5x. To będzie wciąż dość jasno F/6.6. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

Wyszło bardzo zgrabnie :)

Mógłbyś mi powiedzieć proszę jaki derotator pola tam używasz? Ostrzysz normalnie w ognisku, czy musiałeś coś modyfikować? Swoją drogą to sprawdzilbym jak taka M57 wyjdzie z Barlowem np. 1.5x. To będzie wciąż dość jasno F/6.6. 

Jeżeli chodzi o derotator to używam Pegasus Astro Falcon Rotator, zalinkowałem do strony producenta. Sprzęt łączy się z teleskopem przez Ascom/NINA/Astroberry, ale ja używam po prostu telescope simulator. Ustawiam współrzędne az alt obiektu i puszczam śledzenie z derotacją. Urządzenie dobiera prędkość derotacji w zależności od położenia obiektu i robi to dość dokładnie przy M13 puszczonej na 15 min straciłem raptem 3-4% kadru głównie z powodu błędów prowadzenia montażu (czasami sobie przeskakuje) normalnie byloby to około 25% straty. Kupiłem to z czystej ciekawości jako tańszy "zamiennik" platformy paralaktycznej, ale przyznać muszę, że dobrze się sprawuje. Maksymalny obrót podczas jednej sesji derotacji to 210 stopni. Bez problemu obraca się o 360 stopni, ale twórcy chcieli aby kable się nie plątały. Fajnie się tym robi dithering i kadruje obiekt bez poruszenia montażem, stąd ma zastosowanie na paralaktykach. Jeśli chodzi o minusy to muszę doważyć tubę z drugiej strony bo ten derotator waży 0.7kg i silniki na niższej wysokości nad horyzontem nie radziły sobie z prowadzeniem przy obciązeniu wyciągu korektorem, derotatorem i kamerką.

 

Z ostrzeniem na początku miałem problem, ciężko było mi dograć odległości kamera-derotator-korektor-wyciąg, ale teraz mam cały pakiet pierścieni M48 i M54-M48 różnej szerokości, które pomogły rozwiązać problem. Szerokość tego ustrojstwa z pierścieniami M54-M48 po obu stronach to jakieś 22mm, na witrynie internetowej Pegasusa napisane jest 19mm, ale bez uwzględnienia pierścienia potrzebnego do podpięcia do korektora.

Odnośnie większej skali, mam zamiar zrobić lucky imaging na kilka-kilkanaście tysięcy klatek w kamerce ASI290MC o pikselu 2.9 mikrona. Skala wyjdzie 0.33 arcsec/pix

 

synta asi290.jpg

Edytowane przez mack_mnk
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.