Skocz do zawartości

Ile udźwigną bez przeciwagi SWSA i SkyTrecker PRO?


Michał Czabajski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono.

To mój pierwszy post na Astropolis. W balkonowe obserwacje bawię się od dwóch lat (newton), interesuje się astronomią nieco dłużej. Mieszkam w Beskidzie Śląskim ale już niedługo przeprowadzam się w jeszcze ciemniejszy Beskid Sądeki :)Mam do Was prośbę o pomoc w wyborze montażu. Chciałbym skompletować zestaw do maksymalnie mobilnej astrofotografii. Plan wygląda następująco - Wrzucam wszystko w plecak, idę w góry, rozkładam się na polance, zbieram materiał i piję herbatę z termosu. Ma być lekko i super mobilnie.

 

Sprzęt, który posiadam to:

-Canon 650D

-Sigma 17-50 f2.8

-Samyang 135 f2.0

-wężyk Newell

-statyw Manfrotto 290 z głowicą kulową

 

Dość szybko okazało się, że bez montażu niewiele ponad księżyc i drogę mleczną da się tym sensownie cyknąć. Do pełni szczęścia brakuje tylko montażu. O tytułowych montażach napisano w internecie na prawdę sporo, ale nie mogę znaleźć dość istotnej dla mnie informacji. Ile te montaże potrafią udźwignąć bez przeciwwagi? Czy ktoś z bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek potrafi mi jednoznacznie napisać "na luzie da radę" albo "bez przeciwwagi ani rusz".

 

Zestaw aparat + obiekty waży odpowiednio ~1400g z Sigmą i ~1700g z Samyangiem.

 

Na dzień dzisiejszy bardziej skłaniam się do montażu iOptrona (mniejszy, lżejszy, pokrowiec, lunetka biegunowa nie jest zakrywana głowicą kulową).

Dodam, że nie mam w planach rozbudowy zestawu o guaidera, czy wymiany w przyszłości lustrzanki na jakiś mały refraktor.

 

Z góry dziękuje za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na głowicy Star Adventurer spokojnie dasz radę.Ja miałem głowicę z Samyangiem 135mm i do 3 min szło bez problemów.

Udżwig głowicy to max 5kg więc do 3kg możesz coś posadzić.

Na Ioptronie bez przeciwagi to max 1,5 kg a nigdy nie wolno obciążać do maximum.

Na tym forum zdecydowana większość i to z bardzo dobrymi rezultatami używa Star Adventurer.

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, GRZEGORZ139 napisał:

Na Ioptronie bez przeciwagi to max 1,5 kg a nigdy nie wolno obciążać do maximum.

Skąd masz tą informację? Nigdzie nie mogę znaleźć takich danych.

 

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

SkyTracker na luzie da radę, sam go używam z Samyangiem 135 i cięższym body.

Używasz SkyTrackera pro? Jeśli tak to czy jesteś zadowolony z tego montażu. Po drugiej stronie oceanu atlantyckiego jest to chyba najbardziej popularny montaż do mobilnej astrofotografii. U nas mam wrażenie, że już kilka razy spotkałem się ze stwierdzeniami, że SkyAdventure lepszy.

 

Żeby nie było, nie używałem ani jednego ani drugiego a wszelką wiedzę na ich temat czerpię z internetu. W suchych danych SkyTracker Pro wydaje mi się bardziej trafiony w moje potrzeby. Nie śpieszę się. Na razie zbieram dane;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas rozmawiamy o głowicach na których można usadzić sprzęt bez używania przeciwwagi.

I w takim przypadku Ioptron SkyTracker PRO z lunetką biegunową ma nośność max 1,5kg ( 1,3kg w danych z teleskopy.pl).

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5694&lunety=Ioptron%20SkyTracker%20PRO%20z%20lunetk%20biegunow%20g%20owica%20do%20astrofotografii%20mobilnej

a Star Adventurer:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3624&lunety=G%20owica%20astrofotograficzna%20Sky%20Watcher%20Star%20Adventurer%20pe%20ny%20zestaw%20kolor%20czerwony

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą wiadomość na teleskopy.pl natknąłem się już jakiś czas temu ale ta informacja ale wydaje mi się mało wiarygodna. Bezlusterkowiec z kitowym obiektywem i głowicą kulową to już 1,3kg... Przeszukałem fora, przejrzałem recenzje, nawet na stronie producenta jest to podane jako sugestia a nie realny udźwig. IOptron podaje informację w instrukcji, że jeśli sprzęt jest cięższy niż 1,3kg i ma długi obiektyw (cokolwiek to znaczy) to zaleca się stosowanie przeciwagi. Stąd moje pytanie do praktyków, którzy mieli styczność ze sprzętem. Co do Star Adventurer to na teleskopy.pl jest podana tylko informacja o maksymalnym udźwigu bez podziału na z i bez przeciwwagi.

Edytowane przez Michał Czabajski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.