Skocz do zawartości

side-by-side


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Grzędziel napisał:

Dochodzi więc problem z synchronizacją ditheringu

 

NINA pozwala na uruchomienie dwóch osobnych instancji, które korzystają z jednego programu guidujacego i synchronizują dithering. Podejrzewam że w tym kierunku pójdzie to rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, isset napisał:

 

NINA pozwala na uruchomienie dwóch osobnych instancji, które korzystają z jednego programu guidujacego i synchronizują dithering. Podejrzewam że w tym kierunku pójdzie to rozwiązanie. 

Andrzej, jak ogarnę hardware to zgłaszam się do Ciebie na korepetycje z software z ukierunkowaniem na NINA, bo na razie to dla mnie terra incognita.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny wątek. Mi od pewnego czasu także chodzi po głowie zmontowanie podwójnego setupu:  TS 100Q  z ASI 1600 albo z ATIK 383L ( lum, narrowband) + TS 65Q z ASI294 MC z filtrem anty LP  ( RGB ) . Oczywiście występuje tutaj różnica skali odwzorowania , ale po upskalowaniu materiału RGB  można by go spokojnie wykorzystać do np mgławic , gdzie nie potrzeba aż takiej rozdzielczości koloru .

Tylko właśnie nie wiedziałem jak to ugryźć  programowo ( dithering) , ale skoro NINA to potrafi, trzeba będzie spróbować.

Będę informować o efektach eksperymentów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie RGB+NB to ja rozwazylem, ze dla mnie lepiej bedzie robic z dwoch identycznych kamer kazdy kanal w tym samym czasie.

Oczywiscie nie da rady w SGP zrobic tak, aby klatki schodziły w tym samym czasie, ale to zupełnie mi nie przeszkadza. Nawet testy TRIGA w kamerze nie pomogly w tym temacie.

 

Zrezygnowałem z dithera poniewaz palac obiekt w kilku sesjach i z dwóch kamer po zlożeniu i tak suby nie beda idealnie pasowac. Mysle ze to w zupelności zastapi dithering.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 18.04.2021 o 11:51, Tayson napisał:

Odnosnie RGB+NB to ja rozwazylem, ze dla mnie lepiej bedzie robic z dwoch identycznych kamer kazdy kanal w tym samym czasie.

Oczywiscie nie da rady w SGP zrobic tak, aby klatki schodziły w tym samym czasie, ale to zupełnie mi nie przeszkadza. Nawet testy TRIGA w kamerze nie pomogly w tym temacie.

 

Zrezygnowałem z dithera poniewaz palac obiekt w kilku sesjach i z dwóch kamer po zlożeniu i tak suby nie beda idealnie pasowac. Mysle ze to w zupelności zastapi dithering.

 

Hej, odświeżam temat. Czy sprawdzałeś to już w praktyce?

 

Moim zdaniem spowoduje to, że będziesz miał efekt taki, jakbyś w całej sesji zrobił dithering tylko raz, i otrzymał po prostu dwie partie obrazu niewiele wobec siebie przesunięte.  Wydaje mi się, że to za mało dla dobrego uśrednienia szumu. 

 

Można przecież sobie wyobrazić, że stackujesz osobno materiał z obu tub. W tym wypadku wynikowe stacki oczywiście będą miały szum "pełzający". Następnie uśrednienie tych dwóch sesji delikatnie go rozmyje, ale nie usunie zupełnie tak, jakbyś miał dithering robiony kilkanaście razy w trakcie sesji...

 

To oczywiście teoria, dlatego pytam o praktykę ;)

 

Wydaje się, że focenie różnych kanałów na raz ma też sens finansowy: nie trzeba mieć zestawu filtrów w dwóch egzemplarzach każdy ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.