Skocz do zawartości
  • 0

Sw 150mm czy ts 152mm


MormegiL

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Weź 120/600 :) Mniejsze AC, bardziej poręczny. Wieksze FOV.
Ani jeden ani drugi z tych co napisałeś nie jest idealny. TS jest lepiej wykonany mechanicznie, ma mniejsze AC, ale przy dużych powiększeniach wysiądzie... No chyba ze tylko małe powiększenia Cię interesują. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, TUR napisał:

Weź 120/600 :) Mniejsze AC, bardziej poręczny. Wieksze FOV.
Ani jeden ani drugi z tych co napisałeś nie jest idealny. TS jest lepiej wykonany mechanicznie, ma mniejsze AC, ale przy dużych powiększeniach wysiądzie... No chyba ze tylko małe powiększenia Cię interesują. 

Dokładnie. 

Miałem refraktory 120/600 i 150/750. Bardzo fajne do szerokich pól, małych i średnich powiększeń. Amen. Znaczy nic więcej. Owszem możesz przesłaniać aperturę, wtedy AC będzie mniejsze. Ale to do Księżyca ewentualnie. 

 

A dlaczego nie Newton 150/750 na AZ4? Jedyna wada, kolimacja od czasu do czasu. Brak AC. 

 

EDIT a na czym chcesz zawiesić tego potwora TS152/900? Bo on wymaga lepszego montażu. 

Po cichu Ci :ph34r: powiem - a na co Ci taki klamot? Ciężkie to ale za to niewygodne. Tańszy a bardziej wygodny i uniwersalny Newton 8" 1200mm na montażu Dobsona. Ale to moje zdanie. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak potrzebujesz szerokie pola, to refraktor jest telepem pierwszego wyboru. Drugi - newton. AC nie ma żadnego znaczenia, bo i tak będziesz używać długoogniskowych okularów.

 

SW100ED ma ogniskową 900mm i nie wystarcza, więc rozumiem że potrzebujesz większej apertury i krótszej ogniskowej? No to masz achromaty 6" z ogniskowymi 750mm Bressera lub SW. Ewentualnie ten TS152/900. Ze zwierciadeł odpowiedniki to newton 8" 1000mm lub 800mm. Czym większa światłosiła, tym rosną wymagania co do okularów, i o tym też trzeba pamiętać. Te newtony to nie są za darmo. Na wielkości tub pewnie jesteś przygotowany, skytee2 spokojnie wszystkie dźwignie.

 

Swego czasu drążyłem temat czy TS152/900, czy BM 152/1200 (mi akurat chodziło o co innego niż szerokie pola). Gwoli wyjaśnienia - BM152/1200 + petzval = BM152/750, analogicznie w przypadku SW. Dotąd nie znalazłem powodu, dla którego warto kupić prawie 2x droższego TS (poza mniejszym AC, który ja filtruję, a Ty z racji ogniskowych okularów nie będziesz widzieć)

 

Jeśli chodzi o AC, to w BM152/1200 z okularem 3mm działa niemalże jak spektroskop. Dzięki niemu dowiedziałem się że niebieskie lampki choinkowe na niedalekim budynku świecą też w paśmie żółtym. Kolor żółty i niebieski się ładnie ogniskowały w innych punktach. Już samo to doświadczenie było dla mnie niemal transgresyjne :D  Z okularem 40mm lub 50mm, czyli tam gdzie chcesz obserwować, AC oczywiście znika do zera.

 

Ciebie może interesować ewentualnie krzywizna pola - gdzieś na zdjęciach widziałem, że ten TS ma wyraźną, a SW czy BM w wersji petzval mogą to mieć skorygowane kosztem niewielkich strat na dodatkowym szkle, ale przyjrzyj się temu. Zaleta może być taka, że wykręcając te korektory masz skróconą tubę achromatu 1200mm w sam raz pod bino :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może napisz jeszcze jakie masz okulary. jeśli masz coś w stylu około 40mm z polem około70o, to w wyciąg 2" w SW niestety nieco zwinietuje brzegi pola. w TS - który ma wolniej zbieżny stożek światła - winiety praktycznie nie będzie.

Dłuższy refraktor będzie miał mniejszą krzywiznę pola. 

Brałbym TS 900 mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do szerokich pól to na TS152/900  wydać dobrze ponad 4tyś. nie za bardzo sens. Używkę ciężko spotkać.  Masz ED100 to super. Ta 120/600 jest  jescze dość mobilna. Można w niej wymienić wyciąg na ten z mikroruchami..

Edytowane przez zbyszekzz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja się długo biłem z podobnym dylematem w końcu kupiłem SW 102/500 właśnie dla szerokiego pola oraz plecakowych gabarytów. Myślałem o achro SW 150 który już taki mobilny nie jest dodatkowo lepszy montaż musiałbym nabyć, oraz za 3 tys swego czasu mogłem kupić Gso 12. Jeśli zależy Ci na szerokim polu to ten SW 120/600 to jak koledzy mówią  będzie dobrym wyborem, oraz starczy na jego podrasowanie w postaci lepszego wyciągu oraz okularu z dużym polem Aberracją chromatyczną bym się nie przejmował skoro masz ED 100 do planet i księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Boże... jak można nie uwzględniać lornety min 80mm do szerokich pół, no proszę Was....akurat przerabiałem te wszystkie refraktory a od 2 tygodni mam dwie lornety proste 100 i 110mm i powiem szczerze po 2 krótich sesjach, to jest strzał w 10tkę. Mobilość/gabaryt do możliwości tylko na + w stosunku do dużego achro + duży montaż. A paczanie dwuoczne daje zupełnie inny odbió tych samych obiektów niż jednym okiem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, arctur34wp napisał:

Jeśli masz 100ED to rozumiem że 3 stopnie pola widzenia nie wystarczają i nie uznajesz tego jako szerokie pole?

A taki Bresser 102/460 z okularem Lunt XWA 20mm 100 stopni daje pole 4,3 stopnia, ŹW = 4,4mm i powiększenie 23x. 

To ^ JEST szerokie pole :ph34r: i piękne lornetkowe(+) powiększenie . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, MormegiL napisał:

Głównie chodzi mi o szerokie pole ale i o te 150mm przez które zobaczę już coś z ds.

No fakt że do ds-ów to tak naprawdę duże lustro ale z opini użytkowników tych refraktorow ponoć się nadają. 

Chcesz DSy w kontekście, to może być refraktor 150/750. Tak jak napisali Koledzy wyżej nawet w TS 150/900 AC  wyjdzie przy większych powiększeniach. A szersze pola da sprzęt o krótszej ogniskowej. 

Moim zdaniem jedyną przewagą achromatów nad Newtonem podobnej wielkości jest brak konieczności kolimacji przed obserwacjami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kupisz ts 152/900 to będziesz miał problem z montażem. Kumpel to przerabiał i nawet standardowy az6 się nie bardzo nadawał, no chyba że ktoś lubi obserwacje z poziomu podłoża:original:. Musiał niestety dorabiać przedłużkę i teraz to jakoś działa. Ja mam na az6 refraktor sw 150/750 i tutaj jest dużo wygodniej z racji mniejszej tuby. Oczywiście na plus ts przemawia lepsza optyka. Mimo tego oba sprzęty są mało mobilne. Kątowa apm 100 z montażem przy tych powyższych zestawach to drobiazg.

Edytowane przez peter5
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, MormegiL napisał:

Głównie chodzi mi o szerokie pole ale i o te 150mm przez które zobaczę już coś z ds.

No fakt że do ds-ów to tak naprawdę duże lustro ale z opini użytkowników tych refraktorow ponoć się nadają. 

Myślałem tak samo. Zawsze podobał mi się TS 152/900. Wygląd i mechanika na zupełnie innych poziomie. Dodatkowo zredukowana AC względem innych achromatów. W końcu kupiłem ten refraktor. Zewnętrznie to imponujący instrument. Wygląda po prostu świetnie, ale wygląd to nie wszystko. Miałem okazję podpiąć się pod wspólne obserwacje i porównać świeżo nabytego TS 152 z lornetą APM 100 mm Semi-Apo 90° i refraktorami SW 100/900 ED i 120/900 ED.

Od tamtej pory wyleczyłem się z dużego achromatu. Gdybym to były moje własne sprzęty na tamten czas to wybrałbym lornetę APM 100 mm Semi-Apo 90° i SW 120/900 ED.

 

Posłuchaj podpowiedzi kolegi wampum. 

Tutaj jest jego wątek na temat lornety APM 100 mm Semi-Apo i mojego byłego refraktora TS 152/900. Może to Ci pomoże w wyborze

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=54902&hilit=Refraktor+6+lorneta+100

Edytowane przez Eternal84
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.