Skocz do zawartości

Zrobię sobie prezent


Szarlej

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dobrze pójdzie, w przyszłym roku uporam się z budową domu i wygląda na to, że mam szansę wprowadzić się późnym latem lub wczesną jesienią 2022. 
Już jakiś czas temu postanowiłem, że dam sobie samemu z tej okazji jakiś prezent. Planowałem, że będzie to dobrej klasy zegarek (oczywiście mechaniczny), ale mój kilkuletni Epos Diver (3441) w zupełności mi wystarcza i zdrowy rozsądek podpowiada mi, że nie potrzebuję innego czasomierza. 

 

Prezentem będzie jak najlepszej klasy lornetka 70mm, która zastąpi BPC 20x60 i którą będę wieszał na żurawiu. Na chwilę obecną mam 3 typy:

- Fujinon 16x70

- Nikon 18x70

- APM 20x70 ED

 

Lornetka będzie służyła do okazjonalnego spojrzenia w niebo z rodziną, na Drogę Mleczną, gromady gwiazd, jaśniejsze obiekty DSO. Być może skłoni mnie, bym znowu zainteresował się ocenami jasności gwiazd zmiennych?... Kto wie.

 

Czasu na ostateczną decyzję mam dużo i nie zamierzam się spieszyć z wyborem. Ciekawy jestem, czy ktoś z Was miał wszystkie te modele w ręku i pamięta co nieco z widoków, jakie dawały?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że posiadam dokładnie te trzy lornetki. 

 

Jeżeli miałbym wskazać lidera tak ogólnie pod kątem optyki,  estetyki obrazu i wygody to dla mnie zdecydowanie Nikon 18x70 , później praktycznie na równi Fujinon i APM 20x70. 

Mechanicznie to też najlepiej podoba mi się Nikon i Fuji, APM jednak pod tym kątem odstaje,  ale za to ma najlepiej skorygową AC. 

 

Będzie robił redukcję sprzętu i z tej trójki zostawię jedną,  prawdopodobnie zostawię APM tylko dlatego bo ją używam do dziennych obserwacji i do samolotów,  a tu większej źrenicy nie potrzebuję.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć:-). Mam dwie pierwsze z Twojej listy lornetek, chcę sprzedać jedną z nich, gdyż chodzi mi po głowie kolejna, może Canon z IS. Wystawiłem Fujinona 16x70 na oeliksie i w treści ogłoszenia porównuję go z Nikonem 18x70, więc to może byc dla Ciebie ciekawa lektura.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jeszcze uzupełniając opis z oeliksa to Nikon leży mi lepiej w dłoniach i jestem bardziej skoncentrowany oglądając przez Nikona ze wzgledu na profilowane muszle oczne. Jednak Fujinon jest lepiej ogumowany i nie strach położyć go na parapecie czy na tarasie, że się porysuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

the Nikon 18x70 has considerable globe or rolling ball effect. Pincushion is purposely designed into binoculars to eliminate this effect, and as noted in the previous paragraph, the Nikon has no pincushion. The Fujinon 16x70 appears to have no globe effect. It is noticable in the Nikon when panning in daylight. It is far more noticable (if not dizzying) when panning at night. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Nikona, znam Fujinona.

Już sama wielkość pola widzenia okularów w Nikonie jest argumentem przemawiającym za zakupem. Wraz z opcjonalnym łącznikiem statywowym, masz "rock-solid" wrażenia obserwacyjne. Żeby był śmieszniej, a właściwie praktycznie, ten sam łącznik statywowy pasuje do modeli:

- 7x50 Tropical (mam, będzie na zlocie)

- 7x50 SP (mam)

- 10x70 IF WF WP

- 10x70 SP (mam, będzie na zlocie)

- 8x30 E II (mam, będzie na zlocie)

- 10x35 E II (będzie na zlocie nówka sztuka do sprzedania, taaaaanio....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za zdjęcia, Grzegorz! Nikon rzeczywiście najlepiej wypada z całej trójki, no i ta piękna, ostro zarysowana diafragma... Podobnie ją widać w mojej 10x42 SE. 
Chyba pewniak do kupienia, ale w swoim czasie. Wg zasady "duty first, pleasure later" :-) 

 

PS. Do BPC 20x60 używam takiego adaptera: https://www.amazon.co.uk/Opticron-Centre-Binocular-Tripod-Binoculars/dp/B008FM10OA

Myślę, że nada się i do Nikona (obsługuje mostek o średnicy do 15mm).

Edytowane przez Szarlej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, GKG napisał:

OB.thumb.jpg.43295abce737b97a32fb2fa9ccd170d0.jpg

 

ok.thumb.jpg.3d51727a838c39d547e7a47455b60dca.jpg

 na poprzednich zdjęciach widzę, ze Fujinon ma najczystszy obraz o ostrości na niemal całej powierzchni... a na tych zdjęciach  powyżej  - właśnie Fujinon definiuje  wyraźnie mały biały punkt/gwiazda ? na godzinie 11:30...

zabierz lornetki na zlot ,będę miał WO 22X70 to zrobimy mega porównanie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ajot napisał:

Nikon jeszcze ten model produkuje, czy to jakiś leżak magazynowy?

 

Już nie produkuje :no:

po cichu "zgasili światło"...... :mega_shok:

 

W ostatnich latach bez powodu wycofali z oferty modele, na których zbudowali swoją renomę 

- cała seria High Grade (poza modelami kieszonkowymi 8x20 i 10x25)

- doskonałą 8x32 SE

- świetną 10x42 SE

- genialną 12x50 SE

- legendarną 18x70 IF WF WP

Nie wiem jakie są losy modeli 7x50 Tropical, 7x50 SP, 10x70 IF WP 10x70 SP....

 

Fabrycznie nowy Nikon 18x70 już nie długo w Polsce będzie do kupienia tylko u mnie :Salut:

 

  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.