Jump to content

WIFI 6 w domu


kubaman
 Share

Recommended Posts

Hej

 

tak informacyjnie. Zmienłem sobie router wifi na AX, czyli wg nowej nomenklatury wifi 6, dobry ze średniej pólki za kilkaset pln i zasięg oraz prędkości poprawiły się trzey razy względem AC.

Router daje jedną siec, która nadaje na dwóch zakresach i urządzenia same wybierają który sygnał jest lepszy. Na 2.4Mhz 20 metrów poza domem mam ok 30 Mb /s  i dwie kreski.

Problemy z łącznością zdalną w kopule uznaję za zamknięte.

Polecam wszystkim.

Edited by kubaman
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • kubaman changed the title to WIFI 6 w domu
Godzinę temu, Flaytec1 napisał:

Tylko wyłaczaj na noc, WIFI ogolnie nie jest zdrową rzeczą a im mocniejsze tym gorzej , mniej fal w domu tym lepiej.Ja mam wszystko podpiete kablami a router schowany głeboko i odpięnte anteny.


To forum o zacięciu naukowym, więc wystarczy, że wrzucę spektrum promieniowania elektromagnetycznego, żeby @kubamannie musiał bać się swojego routera Wifi. A w kwestii energii, to router emituje jej tak mało, że nie da się żadnymi współczesnymi metodami zarejestrować wzrostu temperatury spowodowanej tym promieniowaniem. Jeżeli ktoś boi się mikrofal o takich energiach, to powinien definitywnie uważać na promieniowanie w zakresie widzialnym, bo tam i częstotliwości bliższe jonizującemu i energie większe (pewnie czujesz ciepło na skórze, kiedy wystawisz się na Słońce?).

A jeśli nada będzie się bał, to przecież zawsze może kupić odpromiennik. Prawda?

https://creatos.com.pl/pl/p/Odpromiennik-Pole-oczyszczajace/44

albo fajną czapkę: https://polakpotrafi.pl/projekt/a-czapka-atronic

microwave-emr.jpg

 • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Niedawno miałem podobny problem. Zbyt slaby zasięg wifi propagowanego kolo teleskopu. Laptop w domu ciagle zrywal polaczenie.

 

Zamiast inwestowac w nowy router kupilem ziemna skrętkę 25m i na jej koncu, tuz nad moim oknem wystawilem malego ap.

 

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

aa.jpg.54b783c99dca5e62f1a9cd1e40e01dac.jpg

Radiowe zło czycha na Ciebie @kubaman 5G czy WIFI6, jeden pies. Strzeż sie!

 

@Flaytec1 może doprecyzujmy - mikrofale są dopóty bezpieczne, dopóki zamiast anteny w routerze nie masz magnetronu. Użycie magnetronu istotnie poprawiłoby zasięg, ale może ugotować kwiatek obok i usmażyć ci jajka.

Urządzenia WiFi nadają z mocami rzędu 10-500mW antenami dookólnymi - moc całkuje się po torusie, to nie są anteny kierunkowe. Trzeba by duuużo takich routerów, żeby cokolwiek podgrzać z odległości 1m o 1K. Osoby z rozrusznikami itp. urządzeniami to osobna kwestia.
Jeśli ktoś się boi wifi, to można po prostu je wyłączyć na routerze, ewentualnie umieścić w metalowym uziemionym garnku. Szafa nie jest wielką przeszkodą dla fal w paśmie 2.4GHz, a może stanowić niezłą podpałkę :D Potencjał do jonizacji zaczyna się dopiero na paśmie widzialnym. Wifi to nie te energie.

 

Wracając do wątku - jeśli ktoś ma problem z transferami lub zasięgiem na słabo zaludnionym terenie, to użycie anteny kierunkowej, zewnętrznej lub repeatera zrobionego na openwrt i relayd poprawi istotnie sytuację. Wystarczy tani router z 2-3 antenami.
Na duże zakłócenia od sąsiadów w bloku pozostają wyłącznie repeatery rozstawione po mieszkaniu, moce nie muszą być duże, albo przejście na 5GHz, które z kolei mocno już jest tłumione przez ściany. Anteny ustawione pionowo, no chyba że sąsiedzi na sąsiednich piętrach też mają się łączyć. Ja np. na 40m^2 mam bardzo duże zakłócenia, więc jeden router i dwa repeatery załatwiają sprawę - zrobione na tl-wr902ac, rozgłaszanie wifi na 2.4, łączność z routerem na 5.

Link to comment
Share on other sites

Router kupiłem z innego powodu. Mając dwójkę dzieci i żonę w domu mam problemy z połączeniami typu wifi calling lub teams/meet itd i regularnie miałem problemy z płynnym odtwarzaniem na telewizorze YT. Zasięg to jedno i ten dokuczał mi np. w kopule, ale najważniejsze, że mój stary (mający kilka lat) router nie miał technologii mu mimo i to był największy problem. Co do zasięgu to w dotychczasowej konfiguracji miałem router i trzy inne routery ustawione w konfiguracji repeatera/ap. Teraz mam router i jeden repeater w kopule 15 metrów od domu, choć na wyrost, bo jest raczej niepotrzebny, posłuży raczej do obsługi ogrodu.

Edited by kubaman
Link to comment
Share on other sites

Trochę off topic, ale może komuś się przyda. Kupiłem "przedłużacz" USB po skrętce UNITEK Y-2516. Początkowo były z nim problemy, ale serwis producenta zasugerował użycie dłuższego kabla (próbowałem na 5 metrowym). Z kablem 40 metrów działa dobrze (transfer z dysku usb jest na poziomie ok. 40MB/s). Dzięki temu będę mógł używać Sharpcapa i Niny z domu bez konieczności stawiania komputera koło setupu (30 metrów) i używania zdalnych pulpitów. Sprawdzałem z Ekos i ASCOM i spokojnie łączyłem się z montażem, dwiema kamerami i fokuserem.

Do Kstars dalej zostanie Rpi z Astroberry jako serwer Ekos.

 

Edited by apolkowski
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Ponieważ, jak słusznie zauważył Adam , jest to forum o podłożu naukowym to mam superofertę! Opaska miedziana na kostkę, uodparnia na wszystko włącznie z teściową! Naukowo testowana!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.