Skocz do zawartości

Gęste pyły Drogi Mlecznej w okolicy Węgielnicy


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, MaPa napisał:

Dzięki - popatrzę na ten aspekt w wolnej chwili.

To jest kwestia gustu oczywiście. Ja uważam, że fotki nie powinny być zbyt spłaszczone tonalnie, to znaczy ciemne partie powinny być ciemne, a jasne jasne. To tylko sugestia, którą śmiało można zignorować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Morth napisał:

To jest kwestia gustu oczywiście. Ja uważam, że fotki nie powinny być zbyt spłaszczone tonalnie, to znaczy ciemne partie powinny być ciemne, a jasne jasne. To tylko sugestia, którą śmiało można zignorować :)

...i zależy od wyświetlacza ;) Raczej mało kto wrzuca zdjęcia do programu graficznego i sprawdza poziomy :D

Sugestia jest cenna bo pozwala spojrzeć z boku na własną pracę. Inaczej musiałbym zastosować "leżakowanie" i wypuszczanie pracy z opóźnieniem aby nabrać dystansu.

Niekiedy stosuję takie podejście ale to wynika z niezadowolenia na etapie obróbki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MaPa napisał:

...i zależy od wyświetlacza ;) Raczej mało kto wrzuca zdjęcia do programu graficznego i sprawdza poziomy :D

Sugestia jest cenna bo pozwala spojrzeć z boku na własną pracę. Inaczej musiałbym zastosować "leżakowanie" i wypuszczanie pracy z opóźnieniem aby nabrać dystansu.

Niekiedy stosuję takie podejście ale to wynika z niezadowolenia na etapie obróbki :P

Wyświetlacz mam raczej poprawny, wg tego testu przynajmniej wychodzi, że kontrast oddaje ok, tak samo w testach na odróżnianie odcieni zdobywam maks punktów. Zatem jeśli Twój monitor też się diametralnie nie różni w oddawaniu tych cech to i fotki nie powinny diametralnie różnić się dynamiką tonalną :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Morth napisał:

To jest kwestia gustu oczywiście. Ja uważam, że fotki nie powinny być zbyt spłaszczone tonalnie, to znaczy ciemne partie powinny być ciemne, a jasne jasne. To tylko sugestia, którą śmiało można zignorować :)

W astrofotografii generalnie zdjęcia wręcz muszą być niezmiernie spłaszczone tonalnie, co zachodzi już na etapie wyciągania, które zwykle jest logarytmiczne, a wynika to z faktu ogromnej różnicy jasności między jasnymi i ciemnymi partiami, niemożliwymi do wyświetlenia liniowo przez monitor, bez przepalania lub obcinania do czarnego większości kadru. Zaburzamy więc liniowość, żeby zmieścić się w ograniczonej dostępnej dynamice monitora. Na końcu oczywiście zostaje pewne pole do regulacji, bo można ciemne partie bardziej zbliżyć do czarnego, a np środkom gwiazd pozwolić się trochę przepalić, ale dużo zmienić się nie da, bez łamania "dobrych zasad" o np niewycinaniu do zera ciemnych partii (wszak kosmos nigdzie nie jest czarny, a wycięty do zera piksel oznacza utratę informacji).

 

Mi ogólnie bardzo podoba się taka dynamika, jaką pokazał MaPa :) I Gratuluję ogólnie zdjęcia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MateuszW napisał:

W astrofotografii generalnie zdjęcia wręcz muszą być niezmiernie spłaszczone tonalnie, co zachodzi już na etapie wyciągania, które zwykle jest logarytmiczne, a wynika to z faktu ogromnej różnicy jasności między jasnymi i ciemnymi partiami, niemożliwymi do wyświetlenia liniowo przez monitor, bez przepalania lub obcinania do czarnego większości kadru.

Rzeknę tak, wg mnie, albo jasne partie powinny być jaśniejsze albo ciemne ciemniejsze, lub obie rzeczy naraz :) Szczegółowość fotki na tym nie ucierpi. Już sam fakt, że ciemne pyły w rzeczywistości są dużo ciemniejsze niż jasne partie drogi mleczne na to wskazują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.