Skocz do zawartości

"Oczy wyraka" cd.


MarekJMD

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z posiadaczy tego typu lornetek miał okazję porównania Omegon Lornetka 2,1x42 (astroshop.pl) czy Teleskop-Express: Kasai WideBino 28 Wide Field Galilean Binoculars 2.3x, 40 mm ze SkyRoverem 2,3x40 lub BGSZ 2,3x40?

Chodzi mi głównie o ostrość w całym polu widzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bino 2x53 na bazie konwerterów Nikona i porównywałem w przeszłości z Omgonem 2,1x42 i z BGSZ 2,3x40

Wnioski były proste i jednoznaczne.

 

Omegon - 50-60% pola użyteczne, reszta kometki, generalnie słabo.

BGSZ - podobnie jak wyżej, chociaż subiektywnie miałem odczucie, że pole mniejsze niż w Omegonie, mnieszy kontrast, takie trochę mydło

Nikon - miazga - 90-95% pola idealne, piękne punktowe szpileczki, dużo lepsza klarowność obrazu i świetny, wręcz idealny kontrast. No i pole widocznie większe niż w powyższych.

 

Wg mnie tych sprzętów nie ma co porównywać, to jak porównywać Fujinona z najtańszym Celestronem albo inną budżetówką.

Wg mnie nie ma nic lepszego niż 2x53 na konwerterach TC-E2 2x

 

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, lornetka z telekonwerterów rewelacja ale jest jeden mankament - brak możliwości ustawienia ostrości. Na nic tak świetne obrazy i ich jasność oraz ogromne pole, gdy gwiazdki nie były u mnie wystarczająco ostre. Mam -0,75 i to już za wiele na tę lornetkę. Z bólem serca ale musiałem ją sprzedać. Wzrok mi się raczej nie polepszy. Dalekowzroczni nie mają takiego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda - ostrzenie to minus, no nie da się niestety. 

Tak jak pisze tex soczewki mogą być rozwiązaniem, chociaż nie mogę powiedzieć z praktyki bo moje ślepia póki co nie potrzebują wspomagania.

 

@apolkowski bierz 2x. Te zbudowane na konwerterach 3x mają mikre pole widzenia. To już nie to samo, wg mnie dużo gorsze rozwiązanie niż 3x

 

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2021 o 12:44, MarekJMD napisał:

Wszystko fajnie, ale mam różnicę między oczami ponad 1 dioptrii i obawiam się, że bez konieczności regulacji ostrzenia się nie obejdzie.

Dzięki za odp.

 

 

Taki ATM z telekonwerterów wg. mnie tylko dla osób z dobrym wzrokiem! Zresztą każde bino wymaga raczej wyrównanych oczu i nie chodzi tu tylko o ustawianie ostrości. Przy dużych różnicach (>2 dioptrii) między jednym a drugim okiem, gdy ustawimy ostrość (w sprzęcie, który to ma, rzecz jasna) to obrazy na siatkówkach obu oczu będą miały różną wielkość - mózg co prawda sobie z tym poradzi, składając obraz z obu lunetek, ale dyskomfort obserwacji może wystąpić, zwłaszcza po dłuższym czasie, czy w przypadku gdy mamy większą wadę wzroku. Szczególnie jest to niekorzystne dla lunetek typu Galileusza, jakimi są przecież tego typu telekonwertery. Wiem co piszę, bo od niedawna mam to: Kasai WideBino28 2,3x40 z goglami

 

 

 

594798542_Kasai-WideBini28goggle_a.jpg.14744235a219abc9165e7747cf4cabee.jpg

 

Niestety, producent, upraszczając do maksa konstrukcję ostrzenia w tym sprzęcie, zrobił tak, że obudowa okularu przemieszcza się wzdłuż osi lunetki, skracając ją lub wydłużając! Przy mojej wadzie wzroku, czyli prawie -3 dioptrie między jednym i drugim okiem, po ustawieniu ostrości dla obu oczu, wygląda to tak:

 

30023559_Kasai-WideBini28goggle_b.jpg.b1a43fe63dc90f373bc8221cfd71fdcc.jpg

 

... co prawda obraz jest ostry z oddzielna, ale jak wiadomo lunetkę Galileusza trzeba wciskać w oko, żeby uzyskać stosowne pole widzenia!? To bino ma wiele innych niedopracowań konstrukcyjnych, już nie wspomnę o dedykowanych do tej lornetki gogglach, bo te to już całkowita porażka konstrukcyjna - ładnie tylko wyglądają i nic poza tym!. Pewnie więcej napiszę o tym w oddzielnym wątku, jak lepiej poznam optykę, bo zimą miałem zbyt mało okazji na obserwacje.

 

Poza tym z takich wynalazków źle się korzysta przy niewysokich temperaturach, kiedy wychłodzony sprzęt musimy przecież zbliżyć prawie do samych rogówek - soczewki okularów natychmiast pokrywają się parą (osobiście przetestowane)! 

 

Konkludując i pisząc krótko, jeśli Ktoś (czytaj: tak jak ja z wadą wzroku) myśli, że przy pomocy tego sprzętu będzie mógł komfortowo popatrzeć w niebo w szerokim kącie i to o każdej porze roku, to może się mocno rozczarować. Więc zalecam, przed kupowaniem lub zamiarem zrobienia ATM (bo na to też kasę trzeba wydać) sprawdzenie takiego bino w sklepie, lub u osoby, która ma to już na stanie.

 

Pozdrawiam: Jurek

 

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu nabyłem (w drodze zakupu) na Astromaniaku japońską lornetkę firmy Scopetech 1,8x40 mm (układ 3-elementowy, waga 180 g, wymiary: 60mm x 92mm x 35mm) w pełnej kompletacji.

Przy dociśnięciu do oczu pole dochodzi do 30°. Testy dzienne: pociemnienie brzegowe około 15%, nie zauważyłem pogorszenia ostrości. Testy nocne: pełna ostrość w polu do ok. 75% (według mojej oceny), powyżej której obraz delikatnie traci na ostrości, ale i tak wzrokiem tak dużego pola na raz się nie obejmuję, więc mi to specjalnie nie przeszkadza.

Lornetkę można rozmontować na dwa osobne monokulary, np. do zamontowania w innej obudowie.

Ponieważ waga tego wynalazku jest nieduża podczepiłem do niego silikonowy pasek zdjęty z okularów basenowych co w połączeniu z tulejami wykonanymi z miękkiej gąbki nakładanymi na okulary zapewniło stabilne i komfortowe oglądanie nieba "bez trzymanki". Odległość oczu od szkiełek wynosi tu ok.  9mm, co daje pole widzenia 25-26°.

 

Dziękuję kolegom za rozwinięcie tematu i pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2021 o 15:09, Lukasz83 napisał:

To prawda - ostrzenie to minus, no nie da się niestety. 

Tak jak pisze tex soczewki mogą być rozwiązaniem, chociaż nie mogę powiedzieć z praktyki bo moje ślepia póki co nie potrzebują wspomagania.

 

@apolkowski bierz 2x. Te zbudowane na konwerterach 3x mają mikre pole widzenia. To już nie to samo, wg mnie dużo gorsze rozwiązanie niż 3x

 

 

Jakbym znalazł te TC-E2 to bym z miejsca brał, ale towar niezwykle rzadki. Zastanawiam się czy może gdzieś w komisach foto się coś uchowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, mack_mnk napisał:

Jakbym znalazł te TC-E2 to bym z miejsca brał, ale towar niezwykle rzadki. Zastanawiam się czy może gdzieś w komisach foto się coś uchowało.

Są na ebay, ale z transportem wychodzi po min. 40 - 50 dolarów za sztukę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Miałem oczy wyraka, małe i duże plus bgsz. Nikony wymiatają. Pomiędzy 2x i 3x różnica duża. Większa pokazuje więcej, pole wyraźnie mniejsze. Widoki baja, zbiera światło jak noktowizor. Uwielbiam. 

Trzeba jednak brać pod uwagę rozstaw oczu, 3x poszła do znajomego z forum. Trochę za nią tęsknię... 

Bgsz jest u mnie w szafie rozłożony do czyszczenia. Jak ktoś umie to poskładać mogę użyczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.