Skocz do zawartości
  • 0

Błagam o pomoc :( -> qhy downloading....


wismat

Pytanie

Cześć,

Słuchajcie mam bardzo duży problem z QHY163M :/ Walczę od początku roku i powiem szczerze, że za każdym razem jak wracam z działki to jestem zniszczony psychicznie i zastanawiam się czy sobie tego wszystkiego nie darować i... nie, nie wyjechać w Bieszczady, wręcz przeciwnie... Bardzo proszę o pomoc bo ja już nie mam pomysłu i sobie nie radzę. Wahałem się z założeniem tego tematu, aż do wczorajszej nocy bo nic się nie zmieniło :( 


Od początku...
Montuje nowy setup i na początku roku przyszły mi komponenty. Wszystko szło w miarę sprawnie aż do mierzenia płaskości pola tilterem. Ponieważ śruby tiltera zakryte są przez złączki nie mogłem ustawić go w dobrej pozycji opcją live. Za każdym razem muszę odłączyć kamerę, odkręcić ją wraz z kołem, wyregulować śruby tiltera, wkręcić kamerę i ją podłączyć. Mierze płaskość i od początku... Za każdym razem kompletnie wychodziłem z SGP bo wiem że ten program potrafi wariować jak się coś robi z kablami nawet jak nie są podłączone komponenty. W pewnym momencie SGP przestało ściągać zdjęcia z kamery głównej (po ponownym podłączeniu). Problem nie jest zero-jedynkowy, ponieważ raz na jakiś czas udało mi się ściągnąć klatkę i kompletnie nie wiedziałem od czego to zależy. Raz odczekałem np 30 sekund po podłączeniu w SGP i poszło, innym razem nie. Sprawdzałem zależności miedzy kolejnością podłączania kabli do kamerki, sprawdzałem czy odpalenie np sharpacapa czy phd2 i podłączenie kamerki guidującej ma na to wpływ. Ale nie za bardzo. Bawiłem się przepustowością kabla USB w opcjach w SGP. Jechałem od 0 do 60 i nie było tam żadnej reguły. Chociaż przez dłuższy czas kamerka działał na USB Traffic - "3". Pomyślałem, że może kupię nowy laptop bo ten jest dość wiekowy i może przepustowość kabla nie pozwala na ściąganie klatek. No to kupiłem taki z USB3.0 oraz dyskiem SSD. Po zainstalowaniu wszystkiego od razu miałem problem ze ściągnięciem klatki jak na poprzednim komputerze. Sterowników używałem ze strony QHYCCD. Brałem te bezpośrednio do kamery QHY163M (qhy5IIISeriesDriver+QHYCCDASCOM) jak i instalowałem ich paczkę (ALL-in-ONE system pack). Zero poprawy. 
Ogólnie u mnie wygląda to tak że kamerkę QHY163M mam podłączoną do Astrolinka 4 USB. Astrolink jest zasilany przyzwoita mocą 10A. Z Astrolinka idzie kabel 3 metrowy usb3.0 do portu usb3.0 w komputerze. Na komputerze windows10. Użyłem nawet krótszego, oryginalnego kabla usb dawanego do kamery qhy163m i podłączyłem ją bezpośrednio do komputera - efekt ten sam. Mało tego... to nie jest kwestia SGP ponieważ wchodzę w sharpcapa i też buferuje w nieskończoność. Przełączam na kamerkę gui i normalnie ją czyta, próbuje na qhy163 i czarny ekran a na dole wypełniony na zielono pasek ekspozycji i rosnący czas w nieskończoność... Raz mi potrafiła ściągnąć klatkę kamera jak np zmieniłem wtyk jej zasilania w Astrolinku. Ale to pomogło na chwilę. Kompletnie nie wiem o co tu chodzi... 


Na forum QHY znalazłem temat gdzie ludzie skarżą się na ściąganie klatek i jedyne co radzą to żeby zainstalować nowe sterowniki.. ale ja takie mam. Strasznie mnie to już męczy i irytuje bo kilkukrotnie pod bezchmurnym niebem na zimnie zamiast cieszyć się hobby, szukałem sterowników i rozwiązania problemu w internecie. Liczę, że jest to na tyle popularna kamera, że może ktoś miał podobny przypadek i znalazł rozwiązanie :( 
Może zamiast lutowanego kabla zasilającego do niej kupię taki.. kompletny, ale mocno wątpię że to pomoże jak już tematy na forach qhy są zakładane z tym... Z resztą ... bez zasilania też mi ściągała jakiś czas klatki na samym kablu usb. Po czym problem powrócił za jakiś czas. Mam wrażenie że przyczyn jest z 7 i wybierane są losowo :/ 

Czy ktoś miał problem ze ściąganiem klatek kamerą QHY i jakoś sobie z tym poradził raz na zawsze? 

Dzięki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zapytam się trochę z innej strony. Masz laptopa MSI?

 

Ja na swoim lapku mam bardzo podobny problem z jakąkolwiek kamerką (T7/ASI120MM) - ściąga jedną klatkę a 40 dropuje (sharpcap), inny laptop - idzie jak złoto. 

Najnowsze sterowniki do USB. Nie doszedłem co to powoduje.

 

Wyczytałem, że mikroprzerwy w działaniu USB występują na laptopach MSI. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten na którym najpierw działało i przestało to Lenovo natomiast ten nowszy z usb3.0 to Acer :|
Mam jeszcze Dell'a z usb3.0 i ssd. Może na nim spróbuję.. 

Dziwne bo wcześniej działałem na Atiku i nie było żadnego problemu :/ 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wyłączyłeś ptaszek przy zezwoleniu dla windowsa aby wyłączał urządzenie żeby oszczędzać pracę baterii i wyłączyłeś profil zasilania USB (żeby wyłączał selektywnie porty USB)?

 

Manager urządzeń -> wybierasz koncetratory USB -> PPM i właściwości -> zarządzanie energią i odznaczyć pierwszy ptaszek

 

PPM na batryjkę w Tray'u -> Opcje zasilania -> zmień ustawienia dla odpowiedniego planu -> zmień zaawansowane ustawienia zasilania -> ustawienia USB -> ustawienia wstrzymania selektywnego USB -> w obydwu przypadkach ustawiasz wyłączony.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nic takiego nie robiłem, powinienem ?

  

42 minuty temu, Pav1007 napisał:

Wyłączyłeś ptaszek przy zezwoleniu dla windowsa aby wyłączał urządzenie żeby oszczędzać pracę baterii i wyłączyłeś profil zasilania USB (żeby wyłączał selektywnie porty USB)?

 

Manager urządzeń -> wybierasz koncetratory USB -> PPM i właściwości -> zarządzanie energią i odznaczyć pierwszy ptaszek

 

PPM na batryjkę w Tray'u -> Opcje zasilania -> zmień ustawienia dla odpowiedniego planu -> zmień zaawansowane ustawienia zasilania -> ustawienia USB -> ustawienia wstrzymania selektywnego USB -> w obydwu przypadkach ustawiasz wyłączony.


Ok. Przetestuję w sobotę. Jak się uda to wisisz mi za nowego laptopa ;) A tak na poważnie jeżeli naprawdę się uda to masz duże piwko przy najbliższej okazji. 
 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minut temu, wismat napisał:

Ok. Przetestuję w sobotę. Jak się uda to wisisz mi za nowego laptopa ;) A tak na poważnie jeżeli naprawdę się uda to masz duże piwko przy najbliższej okazji. 

Chciałbym, żeby pomogło i tyle :-) Wydaje mi się, że to kwestia kompa a nie kamery i kabla. 

Zainstaluj najnowsze sterowniki do USB 3.x

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kilka laptopów i ten sam problem, więc teoria z USB ma mniejsze prawdopodobieństwo. Strzelam, że sterowniki. W najgorszym przypadku sama kamera. Może sprawdź też starsze wersje sterowników... Ktoś kiedyś pisał, (chyba @Tayson),że w przypadku QHY jak sterowniki działają to nie podnosić wersji. Jak nie pomoże to może ktoś z okolicy ma QHY i sprawdzi kamerę u siebie. Ja "niestety" posiadam ASI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A dlaczego musisz testować na sesji. Testuj w dzień. A co do tych rzerzy co napisałeś to spróbuj wtedy odłączyć kamerkę od USB i podłączyć na nowo. Czasami te kamery mają zwisa (może to też zależeć od kompa tak jak napisał Paweł) ale ja odłączam i podłączam i jest ok. Z Asi1600 dzieje się rzadko ale czasami... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, rambro napisał:

Kilka laptopów i ten sam problem, więc teoria z USB ma mniejsze prawdopodobieństwo. Strzelam, że sterowniki. W najgorszym przypadku sama kamera. Może sprawdź też starsze wersje sterowników... Ktoś kiedyś pisał, (chyba @Tayson),że w przypadku QHY jak sterowniki działają to nie podnosić wersji. Jak nie pomoże to może ktoś z okolicy ma QHY i sprawdzi kamerę u siebie. Ja "niestety" posiadam ASI.

Spróbuję wszystkiego. Najpierw sposób Pawła, później będę schodził z wersji sterowników. Pytanie czy samej kamery czy kamery + sterownik ascom do niej też...

 

 

1 minutę temu, mirekk napisał:

A dlaczego musisz testować na sesji. Testuj w dzień. A co do tych rzerzy co napisałeś to spróbuj wtedy odłączyć kamerkę od USB i podłączyć na nowo. Czasami te kamery mają zwisa (może to też zależeć od kompa tak jak napisał Paweł) ale ja odłączam i podłączam i jest ok. Z Asi1600 dzieje się rzadko ale czasami... 

Czekam do soboty bo nie mam w domu wszystkiego potrzebnego do testu ;) Będę działał w dzień. U mnie problem właśnie pojawił się przy odłączaniu i podłączaniu podczas jednej sesji. Potrafiłem 2 godziny siedzieć i grzebać, resetować komputer, podłączać na nowo kable, żeby znów poszło, po czym ustawiałem pole w ccdInspector, było źle musiałem odłączyć, ustawić tilter, podłączyć kamerę i znów nie czytało.... szlak mnie trafiał... Wcześniej działało raczej ok. Dlatego teraz jak mi to pójdzie będę miał traumę żeby cokolwiek ruszać.

Pytanie tylko jaką będę miał pewność że jak mi teraz ściągnie klatkę w weekend to czy później robiąc płaskość pola znów się nie wywali wszystko :| ehhh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jest jeszcze opcja taka. Kochany W10 i jego preinstalowane sterowniki w pakiecie od Majkrosoftu. Niestety przy aktualizacjach potrafi sobie podmienić sterowniki. Spróbował bym pobrać dedykowane ze strony producenta laptopa. Może gdzieś na czipsecie coś lata i bruździ?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, wismat napisał:

Spróbuję wszystkiego. Najpierw sposób Pawła, później będę schodził z wersji sterowników. Pytanie czy samej kamery czy kamery + sterownik ascom do niej też...

 

 

SharpCap może używać SDK bez sterownika ASCOM, więc jeśli tam też miałeś problem to w pierwszej kolejności ten od kamery.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Piotr4d napisał:

+Próbowałeś łączyć kamerę bezpośrednio do laptopa, bez pośrednictwa huba.


Tak. Ich kablem. Jedynie czego nie robiłem to nie zmieniałem zasilania kamerki (zawsze z astrolinka), ale to nie powinno mieć wpływu bo na samym kablu też kamerka działa tylko bez chłodzenia i chyba bez koła. Na samym USB bezpośrednio do kompa też miałem problem.

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Próbowałeś wszystkich opcji?

W sensie dedykowany program QHY i typy sterowników Nativ, ASCOM, WDM. Chodzi o wykluczenie problemu z oprogramowaniem. 

Podłączałeś kamerę po USB 2.0 w nowym lapku.

 

wismat.jpg

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nigdy taki jaj nie miałem z moimi qhy, ale np z qhy9 miałem taką akcję. 

Podłączam do sgp lub Maxima kamerę, koło.

 

Kamera nie wykonuje żadnej e pozycji.... Czemu?

 

Po wypozycjonowaniu się koła musiałem je z programu przestawić na dowolnie inny slot niż 1. Bez tego kamera była martwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Tayson napisał:

Nigdy taki jaj nie miałem z moimi qhy, ale np z qhy9 miałem taką akcję. 

Podłączam do sgp lub Maxima kamerę, koło.

 

Kamera nie wykonuje żadnej e pozycji.... Czemu?

 

Po wypozycjonowaniu się koła musiałem je z programu przestawić na dowolnie inny slot niż 1. Bez tego kamera była martwa. 

Też dziwne. Widać QHY jest dość specyficzne...

 

 

Teraz, kubaman napisał:

Czy masz podłączoną tylko jedną kamerę, czy może masz dwie? Jeśli dwie to na czas testów wypnij tę drugą.

 

Nie wiem czy tak nie robiłem, ale spróbuje raz jeszcze. A.. no i co jeszcze myślałem, że wpływa na ten błąd... Miałem na guidingu QHY5L-II więc stwierdziłem że może sterownik się gubi i coś mota się miedzy QHY163M, a QHY5L-II więc zmieniłem kamerkę gui na ASI120mm i też (_I_).
Spróbuje bez ASI test zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pytanie zasadnicze:

Czy sprawdzałeś występowanie problemu przy włączonym lub wyłączonym używaniu bufora pamięci kamery (opcja DDR Buffer)?

Bo ja problemy ze ściąganiem klatek mam zawsze jak ta opcja jest włączona. Kiedy ją wyłączam, kamera działa jak złoto (mowa o QHY 178mm-c + stary netbook z win 7 starter).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Napisałeś, że musiałeś wielokrotnie wszystko odłączać i znowu podłączać w celu regulacji tiltera...

Stawiam na mechaniczne uszkodzenie któregoś gniazda lub wtyczki kabla lub zimny lut. Możliwe, że chodzi o gniazdo w kamerze.

Używam tą kamerę z najnowszymi sterownikami. Nie ma znaczenia na jakim komputerze, z zasilaniem czy bez, z buforem czy bez bufora.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, Piotrek L. napisał:

Pytanie zasadnicze:

Czy sprawdzałeś występowanie problemu przy włączonym lub wyłączonym używaniu bufora pamięci kamery (opcja DDR Buffer)?

Bo ja problemy ze ściąganiem klatek mam zawsze jak ta opcja jest włączona. Kiedy ją wyłączam, kamera działa jak złoto (mowa o QHY 178mm-c + stary netbook z win 7 starter).

Ciekawe info, przetestuje też.
Gdzie dokładnie mogę zerknąć czy jest włączona/wyłączona ta opcja? 
 

 

13 minut temu, AdamK napisał:

Napisałeś, że musiałeś wielokrotnie wszystko odłączać i znowu podłączać w celu regulacji tiltera...

Stawiam na mechaniczne uszkodzenie któregoś gniazda lub wtyczki kabla lub zimny lut. Możliwe, że chodzi o gniazdo w kamerze.

Używam tą kamerę z najnowszymi sterownikami. Nie ma znaczenia na jakim komputerze, z zasilaniem czy bez, z buforem czy bez bufora.

 

Nie wydaje mi się szczerze mówiąc. Gdyby to było uszkodzenie mechaniczne to nie działałoby w kratkę. Poza tym ile razy ja ją podczas sesji odłączyłem... 6, 8x ?? Przecież większość z nas podłącza kable przed sesją i odłącza kable po sesji i na pewno macie większe przebiegi w podłączaniu i odłączaniu sprzętu. Ani razu kamera nie upadła, nie została "raptownie odłożona" itp. Kabli też na siłę nie wciskałem bo nie mam maczugi na plecach, żeby uważać że mocniej wciśnięty kabel zadziała lepiej :) Tym bardziej że temat nieściągania się klatek jest obecny na różnych zagranicznych forach i mało prawdopodobne że wszyscy mieli uszkodzenie mechaniczne. 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, isset napisał:

Akcja się rozkręca i ciekawy jestem co jest przyczyną, więc pakuj się i jedź na działkę, dziś ma być niebo :D 

Bardziej chyba z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek. W końcu pełnia is comming :D Ale i tak wole na tą chwilę testy na sucho :) Nie mam zamiaru się rozstawiać, czekać na ciemne niebo, wyważać, łapać polarnej i przekonywać się o północy że nic z tego :) Za dużo razy już tak było. Myślę że dam znać w niedziele jakie zabiegi zastosowałem bazując na radach i co tam wyszło. 

Edit. A nie .. dziś też ma być w miarę ok, ale od 23/00... Jakby mi działało wszystko, jakbym pole miał ustawione to bym jechał.. Póki co to co mnie trapi można testować w dzień, o tyle dobrze :)

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, AdamK napisał:

Napisałeś, że musiałeś wielokrotnie wszystko odłączać i znowu podłączać w celu regulacji tiltera...

Stawiam na mechaniczne uszkodzenie któregoś gniazda lub wtyczki kabla lub zimny lut. Możliwe, że chodzi o gniazdo w kamerze.

Używam tą kamerę z najnowszymi sterownikami. Nie ma znaczenia na jakim komputerze, z zasilaniem czy bez, z buforem czy bez bufora.

 

Adam jak podpinam do laptopa Lenovo z win 10 to mi też działa bez względu na to ustawienie, ale na małym netbooku mam z tym problem wiec o tym pisze - lepiej sprawdzić.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.