Skocz do zawartości
  • 0

Błagam o pomoc :( -> qhy downloading....


wismat

Pytanie

Cześć,

Słuchajcie mam bardzo duży problem z QHY163M :/ Walczę od początku roku i powiem szczerze, że za każdym razem jak wracam z działki to jestem zniszczony psychicznie i zastanawiam się czy sobie tego wszystkiego nie darować i... nie, nie wyjechać w Bieszczady, wręcz przeciwnie... Bardzo proszę o pomoc bo ja już nie mam pomysłu i sobie nie radzę. Wahałem się z założeniem tego tematu, aż do wczorajszej nocy bo nic się nie zmieniło :( 


Od początku...
Montuje nowy setup i na początku roku przyszły mi komponenty. Wszystko szło w miarę sprawnie aż do mierzenia płaskości pola tilterem. Ponieważ śruby tiltera zakryte są przez złączki nie mogłem ustawić go w dobrej pozycji opcją live. Za każdym razem muszę odłączyć kamerę, odkręcić ją wraz z kołem, wyregulować śruby tiltera, wkręcić kamerę i ją podłączyć. Mierze płaskość i od początku... Za każdym razem kompletnie wychodziłem z SGP bo wiem że ten program potrafi wariować jak się coś robi z kablami nawet jak nie są podłączone komponenty. W pewnym momencie SGP przestało ściągać zdjęcia z kamery głównej (po ponownym podłączeniu). Problem nie jest zero-jedynkowy, ponieważ raz na jakiś czas udało mi się ściągnąć klatkę i kompletnie nie wiedziałem od czego to zależy. Raz odczekałem np 30 sekund po podłączeniu w SGP i poszło, innym razem nie. Sprawdzałem zależności miedzy kolejnością podłączania kabli do kamerki, sprawdzałem czy odpalenie np sharpacapa czy phd2 i podłączenie kamerki guidującej ma na to wpływ. Ale nie za bardzo. Bawiłem się przepustowością kabla USB w opcjach w SGP. Jechałem od 0 do 60 i nie było tam żadnej reguły. Chociaż przez dłuższy czas kamerka działał na USB Traffic - "3". Pomyślałem, że może kupię nowy laptop bo ten jest dość wiekowy i może przepustowość kabla nie pozwala na ściąganie klatek. No to kupiłem taki z USB3.0 oraz dyskiem SSD. Po zainstalowaniu wszystkiego od razu miałem problem ze ściągnięciem klatki jak na poprzednim komputerze. Sterowników używałem ze strony QHYCCD. Brałem te bezpośrednio do kamery QHY163M (qhy5IIISeriesDriver+QHYCCDASCOM) jak i instalowałem ich paczkę (ALL-in-ONE system pack). Zero poprawy. 
Ogólnie u mnie wygląda to tak że kamerkę QHY163M mam podłączoną do Astrolinka 4 USB. Astrolink jest zasilany przyzwoita mocą 10A. Z Astrolinka idzie kabel 3 metrowy usb3.0 do portu usb3.0 w komputerze. Na komputerze windows10. Użyłem nawet krótszego, oryginalnego kabla usb dawanego do kamery qhy163m i podłączyłem ją bezpośrednio do komputera - efekt ten sam. Mało tego... to nie jest kwestia SGP ponieważ wchodzę w sharpcapa i też buferuje w nieskończoność. Przełączam na kamerkę gui i normalnie ją czyta, próbuje na qhy163 i czarny ekran a na dole wypełniony na zielono pasek ekspozycji i rosnący czas w nieskończoność... Raz mi potrafiła ściągnąć klatkę kamera jak np zmieniłem wtyk jej zasilania w Astrolinku. Ale to pomogło na chwilę. Kompletnie nie wiem o co tu chodzi... 


Na forum QHY znalazłem temat gdzie ludzie skarżą się na ściąganie klatek i jedyne co radzą to żeby zainstalować nowe sterowniki.. ale ja takie mam. Strasznie mnie to już męczy i irytuje bo kilkukrotnie pod bezchmurnym niebem na zimnie zamiast cieszyć się hobby, szukałem sterowników i rozwiązania problemu w internecie. Liczę, że jest to na tyle popularna kamera, że może ktoś miał podobny przypadek i znalazł rozwiązanie :( 
Może zamiast lutowanego kabla zasilającego do niej kupię taki.. kompletny, ale mocno wątpię że to pomoże jak już tematy na forach qhy są zakładane z tym... Z resztą ... bez zasilania też mi ściągała jakiś czas klatki na samym kablu usb. Po czym problem powrócił za jakiś czas. Mam wrażenie że przyczyn jest z 7 i wybierane są losowo :/ 

Czy ktoś miał problem ze ściąganiem klatek kamerą QHY i jakoś sobie z tym poradził raz na zawsze? 

Dzięki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
7 minut temu, _Spirit_ napisał:

@wismat - ja to chcę co na zdjęciu.

Edit. Zakupione :)

Ja tez zaraz kupię. Na Allegro znalazłem za 5zl szt wysyłka z PL. Tylko zastanawiam się ... wcześniej w innym komputerze miałem tylko wtyk 2.0, No ale może faktycznie to też kwestia kabli (z drugiej strony inni nie maja problemu). No ale za grosze sprawdzić można. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok sprawa wygląda następująco.

 

Kamera podłączona bezpośrednio do komputera cały czas z ominięciem astrolinka.
W sgp nie udało mi się jej uruchomić, tak samo jak w firecapture, ale o dziwo mój standardowy sharpcap ją kilkukrotnie złapał. Niestety po odłączeniu systemowo kamery, zamknięciu sharpcapa, odłączeniu i podłączeniu kabla usb już mi się nie udało ściągnąć klatki. Reinstalacja platformy ascom i sterowników nic nie daje.
Wszedłem na qhyccd.com i ściągnąłem najstarszą werjsę sterownika do niej z marca 2019 roku. Ominąłem ascom i próbowałem odpalić ją w firecapture. Dupa. 
Spróbowałem na Windows 7 - to samo.
Obecnie ściągam oprogramowanie na linuxa ale wątpię że to coś da. 
Aha. Mam już adapter z USB 3.0 typ B do USB typ A i podłączyłem kamerę do komputera za pomocą kabla 2.0. Nie ściąga dalej. O dziwo programy ją widzą, są w stanie się połączyć tylko nie ściągają się klatki. Zwracam też uwagę na to żeby sterownik był 1 do niej i za każdym jak je reinstaluję to usuwam pozostałości. 

 

Zaczynam się skłaniać do rozkręcenia kamery i zastosowania zabiegu z załącznika. To była oficjalna rada na podobny przypadek z forum qhy... 

reconnect-flat-cable-connector.pdf

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, RMK napisał:

No i to jest pierwszy krok. Dzięki temu nie trzeba męczyć pozostałej części setupu. Zdecydowanie puszka do otwarcia a jak nie pomoże zostaje serwis :(

Serwis... jest koło Pragi, prowadzi go gość o imieniu Jan (w sumie fajny gość). Jego serwisowanie polega na próbie postawienia diagnozy i ewentualnej zamianie całego modułu. Jeśli sobie nie poradzi, bo ma dość wąskie uprawnienia do ingerencji w kamerę, wysyła do Hong Kongu, a tam już się nie spieszą. Jeśli sobie nie poradzą wysyłają do fabryki w Chinach. Tam jeszcze bardziej się nie spieszą. Jeśli będziesz na tyle upierdliwy i będziesz ich poganiał potrwa to pół roku... uff! Przeszedłem tą drogę nie tak dawno, 1,5 roku temu. Wysłałem QHY163C, wróciła do mnie QHY163M... podobno przez pomyłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, wismat napisał:

Zaczynam się skłaniać do rozkręcenia kamery i zastosowania zabiegu z załącznika. To była oficjalna rada na podobny przypadek z forum qhy... 

reconnect-flat-cable-connector.pdf 161.98 kB · 10 pobrań

Jak już rozkręcisz to obejrzyj dokładnie pod lupą lutowanie gniazd... i jeśli posiadasz jakieś doświadczenie elektroniczne, również inne elementy na obecność zimnych lutów, pęknięć w lutowaniu, itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No właśnie widziałem ten temat na qhy.  Ale powiem wam, że wypiłem 3 piwa i sam rozkręciłem tą kamerę. 

Na tą chwilę nie chce zapeszać ale działa. I to na USB 3.0 i przez astrolinka. SGP i Sharpcap. Będę jeszcze informował ale chyba trzeba było ją rozkręcić, odłączyć kabel zasilający (wewnętrzny), odłączyć listwy które się da, podłączyć - docisnąć, skręcić kamerę. 
Organoleptycznie zweryfikowałem bebechy jeszcze czy wszystko inne gra. 

6340A4DF-4595-419D-A617-9B4DD9072B5A.jpeg

 

Edit: Działa też jednocześnie SGP z QHY i Sharpcap z ASI. Wszystko pod astrolinkiem także póki co jestem zadowolony. 
Nawet jestem w stanie bez restartu komputera odpiąć kabel usb - podpiąć go ponownie i w programach schodzą klatki. Wcześniej to było nierealne.

Edytowane przez wismat
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Ten reconnet to ciekawa sprawa. Czy wewnątrz jest jakiś sterownik który mógł się "zawiesić"? Gdyby tak było to teoretycznie zasilania powinien załatwić  sprawę. No i czy ten błąd kamery będzie powtarzalny? Oby nie...

Podejrzewam, że problem połączeń i stąd problemów komunikacyjnych. Szczerze mówiąc bardziej typowałem zakłócenia między urządzeniami podłączonymi do jednego portu w komputerze - w fazie inicjalizacji. Kilka podobnych przypadków już udało się rozwiązać. Raz była to wina kabla, jeśli dobrze pamiętam to trzykrotnie hub lub urządzenie pełniące rolę huba a raz coś wędrowało po kablu zasilającym i mimo ekranowania USB potrafiło zawiesić przypadkowo transfer klatki na USB 3.0.

Tak, jak piszesz przy zawieszeniu reset załatwiałby sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, wismat napisał:

Edit: Działa też jednocześnie SGP z QHY i Sharpcap z ASI. Wszystko pod astrolinkiem także póki co jestem zadowolony. 
Nawet jestem w stanie bez restartu komputera odpiąć kabel usb - podpiąć go ponownie i w programach schodzą klatki. Wcześniej to było nierealne.

Gratulacje - wrócą te pozytywnie nieprzespane noce pełne radości zamiast frustracji :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, RMK napisał:

Gratulacje - wrócą te pozytywnie nieprzespane noce pełne radości zamiast frustracji :astronom:

Tylko jeszcze 2 nowe złączki, płaskość pola, odległość matrycy od flattenera i nauka obróbki :D 
 

 

9 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Ten reconnet to ciekawa sprawa. Czy wewnątrz jest jakiś sterownik który mógł się "zawiesić"? Gdyby tak było to teoretycznie zasilania powinien załatwić  sprawę. No i czy ten błąd kamery będzie powtarzalny? Oby nie...

Też się nad tym zastanawiam....

 

2 godziny temu, Piotr4d napisał:

Od piw, no chyba że 0%, lepsza byłaby kawa.

Ale najważniejsze że się udało i teraz kamerka będzie działać jak należy!

Po kawie ręce potrafią się trząść :D Po piwie jedynie delikatnie pływają :D

 


Nie wiem czy nie za wcześnie na wiwaty, no ale nigdy nie było tak bezproblemowo. Jestem dobrej myśli. 
Dziękuję wszystkim za chęć pomocy i udzielone rady. Przy okazji złapałem trochę "pobocznej" wiedzy. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.