Skocz do zawartości

Ugięcia, odległość albo guiding


Łysy Łysy

Rekomendowane odpowiedzi

witam Szanowne Grono, po raz kolejny przychodzę z prośbą. Tym razem sprawa wygląda tak. Zakupiłem przedłużkę do korektora, żeby mieć tą zalecaną odległość 72 mm. Korektor to budżetowy GSO. I zacząłem testy, również z APT. Z APT wszystko szło git, canon , plate solve ( jak mogłem bez niego???) wszystko poszło od kopa. Tylko te zdjęcia. Guiding wydaje mi się ,że dawał radę ,błąd sumaryczny 0,51 . Lunetka 60/240 i asi 120mm. GSO 150/750 z korektorem i canon 450d. Zrobiłem kilka zdjęć z różnymi czasami i iso, również po meridianie ( tu plate solve zaskoczył mnie ponownie, idealnie ustawił gwiazdę w sam środek kadru) i na każdym mam przesunięcie i to dosyć duże. I tu mam właśnie pytanie, czy to może być niewłaściwa odległość korektora? Wcześniej miałem korektor dużo powyzej tych 72mm,taką miałem tylko przedłużkę i owszem gwiazdy były pojechane ale po bokach kadru, a tu .. sami zobaczcie. Niestety dzisiaj już nie udało mi się pobawić z odległosciami, chmury dały radę ,ale jutro będę próbował dalej. Ale fajnie będzie dowiedzieć się co Wy o tym sądzicie

Single__0007_ISO400_300s__8C.JPG

Single__0009_ISO800_30s__8C.JPG

Single__0010_ISO1600_10s__8C.JPG

Single__0011_ISO1600_5s__8C.JPG

Single__0014_ISO1600_30s__8C.JPG

Single__0016_ISO1600_20s__8C.JPG

Single1__0015_ISO400_500s__12C.jpg

177813126_298827168484478_6441907187854263466_n.jpg

178400805_1026094384586709_4566194498778226794_n.jpg

177821357_156099439777663_7535683645917986113_n.jpg

177554571_491713082257340_5044803739822492022_n.jpg

Edytowane przez Łysy Łysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I myślisz ,że to jest przyczyną tych gwiazd? To pewnie przez ten clamping ring w wyciagu, dzięki. Muszę chyba udać się do tokarza w celu dorobienia jakiegoś pierścienia, żeby ten korektor po prostu przykręcić. A możesz powiedzieć co to za program ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, diver napisał:

 

Spajki wyraźnie to pokazują.

To jest jedna kwestia. Racja.

 

Koma wyraźnie jest widoczna - z całym szacunkiem, ale korektor GSO to szajs. Baader MPCC III to nieco mniej badziewny szajs, od niego bym zaczął. Co do odległości korektora od matrycy to sam dopiero niedawno zostałem uświadomiony przez kolegę, że nigdy nie miałem wymaganych 55 mm (a niby producent podaje dopuszczalne +/- 1 mm - bzdura). Korektor daje 44 mm, za to chińskie i znowu badziewne złączki T2 - EOS mają 10 mm zamiast 11 mm (tyle ma oczywiście adapter Baadera, aktualnie niedostępny na rynku). Dystans w postaci podkładki 1 mm uratował sytuację, a to przecież niby tylko 1 mm! Co ja się nakombinowałem z tą komą wcześniej...

 

Jeszcze jedna sprawa - czym kolimujesz? Szczególnie jeśli laserem to zrób proszę tak. Na jasnej gwieździe rozogniskuj (najlepiej w obie strony) i zrób fotki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

To jest jedna kwestia. Racja.

 

Koma wyraźnie jest widoczna - z całym szacunkiem, ale korektor GSO to szajs. Baader MPCC III to nieco mniej badziewny szajs, od niego bym zaczął. Co do odległości korektora od matrycy to sam dopiero niedawno zostałem uświadomiony przez kolegę, że nigdy nie miałem wymaganych 55 mm (a niby producent podaje dopuszczalne +/- 1 mm - bzdura). Korektor daje 44 mm, za to chińskie i znowu badziewne złączki T2 - EOS mają 10 mm zamiast 11 mm (tyle ma oczywiście adapter Baadera, aktualnie niedostępny na rynku). Dystans w postaci podkładki 1 mm uratował sytuację, a to przecież niby tylko 1 mm! Co ja się nakombinowałem z tą komą wcześniej...

 

Jeszcze jedna sprawa - czym kolimujesz? Szczególnie jeśli laserem to zrób proszę tak. Na jasnej gwieździe rozogniskuj (najlepiej w obie strony) i zrób fotki.

 

 

Oczywiście masz rację co do tego korektora,ale to są pierwsze koty za płoty i najpierw chcę się wszystkiego nauczyć a dopiero potem będę myślał o lepszym sprzęcie. Ja każdą złączkę mierzyłem suwmiarką i mam dokładnie 72 mm zalecane przez producenta,dzisiaj pokręcę trochę w jedną i w drugą stronę,ewentualnie zamienię na tą starą 30mm i porównam wyniki. Tak,laserem,ale po rozogniskowaniu wszystko mam teoretycznie na środku,bo chyba o to ci chodzi. Gdzieś wyczytałem że ktoś też się męczył a potem okazało się że z tym samym korektorem i aparatem musiał ustawić ponad 80mm,tak więc dużo wody jeszcze upłynie zanim te gwiazdki będą gwiazdkami. Tak czy siak,wczorajsze 2h uznaje za udane że względu na APT ,a dzisiejszy wieczór rezerwuję dla korektora.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze interpretuję wyniki z CCD Inspektora: im mniejsza wartość tym lepiej ustawiona ostrość? Im mniejsze różnice pomiędzy narożnikami  tym lepiej?

Jakie są dopuszczalne, akceptowalne wartości tych różnic dla Newtonów? Im mniejsza różnica między środkiem a rogami tym lepiej dobrana odległość korektora komy?

Edytowane przez Artu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po wczorajszych zmaganiach wychodzi że te 70-72 mm to może pod SW bo pod nie pod GSO. Nie trafiłem co prawda jeszcze w punkt,ale jest już jakiś progres. Będę musiał zaopatrzyc się jeszcze w 20 mm przedłużkę,żeby mieć możliwość regulacji,ale wszystko jest już w miarę jasne.  Zdjęcie próbne to 600 sekund tylko przyciemnione,dla lepszego odbioru.Nie ma porównania. To przypadkowe przesunięcie pewnie też ma jakiś wpływ,więc jestem zadowolony.Dzisiaj ciąg dalszy. A, byłbym zapomniał. Tutaj jest odległość 81 mm,,czyli prawie 1cm różnicy!!!

received_288622416220216.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2021 o 01:45, Tuvoc napisał:

Dystans w postaci podkładki 1 mm uratował sytuację, a to przecież niby tylko 1 mm! Co ja się nakombinowałem z tą komą wcześniej...

 

Ja w musiałem dodać 2mm podkładkami między Baaderem a Canonem - gwiazdki zrobiły się jak trzeba od krawędzi do krawędzi. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, monter napisał:

Ja w musiałem dodać 2mm podkładkami między Baaderem a Canonem - gwiazdki zrobiły się jak trzeba od krawędzi do krawędzi. 

Nie chciałbym bardzo zaśmiecać wątku kolegi, ale też masz MPCC III i Adapter T2-Canon? Czyli 56 mm w całości? Pytam, bo u mnie jeszcze nie jest na 100% idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie. Po przeczytaniu setek stron neta, i po Waszych sugestiach skupiłem się na kolimacji. Laser pokazał nieznaczne odchyły, tak ten najtańszy, ale potem  pomyślałem o lusterku wtórnym i postanowiłem sprawdzić metodę z ''dziurką w zatyczce'' czy jakoś tak. I okazało się, ze lusterko wtórne jest cholernie przesunięte. Zajęło mi to trochę czasu, bo obawiałem się tego wszystkiego ruszać ,ale nie mogłem nie spróbować. Udało się je ustawić w miarę równo, a potem standardowo laser. Za pomocą dremela zaopatrzyłem się w przedłużkę 10mm m42 i czekałem tylko na pogodę. Dzisiaj się trafiła, niestety do pracy o 4 więc tylko szybka próba, czy kolimacja przyniosła jakieś efekty. Odległość korektora dokładnie 72mm i próbne strzały. Odległość jeszcze do poprawy ,ale nie ma co porównywać z poprzednimi zdjęciami. Pojedyncza klatka 300 s  iso 400 , gromada M3 . Reszta bez zmian. Guiding szarpał bo wiało,ale po raz pierwszy udało mi się odpalić Dithering w APT i dał radę. Co prawda muszę ustawić większą przerwę między zdjęciami, ale jestem strasznie zadowolony. O plate solve nawet nie mówię. A jeszcze jedno odnośnie plate-a. Jak ustawiłem na jasną gwiazdę i było ja widać na LV w aparacie to APT solva zrobiło moment, ajak ustawiłem właśnie na M3 to już nie. Na LV nie było nic widać ,więc zrobiłem krótką ekspozycję i wtedy Apt zrobiło co musiało. Czy to znaczy ,że nie widząc obiektu na Lv muszę sam cyknąć foto ,żeby program miał się na czym opierać? Dzięki i pozdrawiam

182543601_4724965434196661_5244036995540717489_n.jpg

181060121_491103858745166_7000697909413231673_n.jpg

Single__0019_ISO400_600s__10C.jpg

Single__0011_ISO400_300s__8C.jpg

Edytowane przez Łysy Łysy
błąd w zdjęciach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Ugięcia, odległość albo guiding

Obiecałem więc pokazuję. Parafrazując informatyków - u mnie działa :D

 

1. Po odpaleniu APT włączam aparat (i nic nie robię już na nim), montaż oraz dream focuser. Na tym ostatnim mam zapisane wstępne ustawienie ostrzenia dla aparatu (w APT można zapamiętać 3 ustawienia - zaznaczyłem je na zielono na drugim screenie).

2. W zakładce Tools sprawdzam na początku czy ogniskowa jest taka jak powinna być (np. po zmianie teleskopu) i klikam Recalc (inna sprawa - zauważyłem, że czasami kiedy Point Craft z jakiegoś nieznanego mi powodu nie chce rozwiązać fotki to wystarczy wyjść z Point Craft, kilknąć Recalc - nawet jeśli ogniskowa jest OK i wtedy wszystko zaskakuje):

01.thumb.png.edc69bf98d5cf867819fecaf47480980.png

 

3. Po włączeniu montażu włączam funkcję Track i odpalam Point Craft02.thumb.png.c19c05344ac2b55eedf808c422e09908.png

 

4. Jak wygląda okienko Point Crafta wiesz, ale pokazuję jeszcze moje ustawienia Point Crafta - zmieniam czasami exposure - w zależności od warunków nieba oraz sprzętu. Reszty nie ruszam. W Point Craft odpalam Auto - u mnie teleskop jest zawsze ustawiony na polarną więc solver sobie rozwiąże obszar wokoło Polaris.

03.thumb.png.e4bc480f416536b208de847bbda8a941.png

 

5. Kiedy solver rozwiąże sobie Auto to w okienku na górze pojawią się współrzędne. Komunikat jaki to wielki sukces odniósł itd. Następnie przechodzę do ostatniej ramki - czyli tej na dole Center FOV at position. Tam wybieram sobie obiekt - Objects czyli Object Browser. Zazwyczaj zaczynam od jasnej gwiazdy. Na dole pojawią się zadane współrzędne. Klikam GoTo++ i tyle mnie to obchodzi. Point Craft robi całą robotę. Ostrzenie na nią (gwiazdę staram się wybierać tak, żeby przy okazji po ostrzeniu skalibrować sobie PHD2, ale to inna sprawa). OK, zatem wyostrzyłem to teraz mogę wybrać sobie obiekt. Znowu klikam Objects i tym razem wybieram z listy Deep Sky, albo z własnej wcześniej przygotowanej.04.thumb.png.c87c48a21073cb1cfe148d9bd2b24feb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tuvoc napisał:

 

4. Jak wygląda okienko Point Crafta wiesz, ale pokazuję jeszcze moje ustawienia Point Crafta - zmieniam czasami exposure - w zależności od warunków nieba oraz sprzętu. Reszty nie ruszam. W Point Craft odpalam Auto - u mnie teleskop jest zawsze ustawiony na polarną więc solver sobie rozwiąże obszar wokoło Polaris.

03.thumb.png.e4bc480f416536b208de847bbda8a941.png

 

 

 

U mnie też działa :-) choć na wszelki wypadek podłączyłem dwa softy:

 

plate_solve.thumb.png.c6d5850dec6f5a451e5dbee0fa1e0357.png

 

Jak jeden się wywali, to można się drugim ratować, choć zdarza to się bardzo rzadko....

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,tu wszystko jest jasne,tylko mi chodzi o to ,że nie widząc nic na LV  na bulb i 10s 1600iso plate solve nie jest w stanie bez fotki zrobić kalibracji. Tak jakby nie widział obiektu ,bo fizycznie aparat tego nie widzi, to jak może widzieć to APT? Pomieszałem trochę. Gwiazdę było widać plate się zrobił,M3 nie było widać i dopóki nie zrobiłem zdjęcia, plate wywalał błąd

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Łysy Łysy napisał:

Panowie,tu wszystko jest jasne,tylko mi chodzi o to ,że nie widząc nic na LV  na bulb i 10s 1600iso plate solve nie jest w stanie bez fotki zrobić kalibracji. Tak jakby nie widział obiektu ,bo fizycznie aparat tego nie widzi, to jak może widzieć to APT? Pomieszałem trochę. Gwiazdę było widać plate się zrobił,M3 nie było widać i dopóki nie zrobiłem zdjęcia, plate wywalał błąd

 

 

Czekaj, czekaj :D Ja cały czas nie kumam czego Ty szukasz z tyłu swojego aparatu. Odpalasz auto i Point Craft robi fotkę sam zgodnie z tym co ma w ustawieniach (screen ode mnie). Wszystko robię z poziomu aplikacji. Co Ty tam gmerasz przy aparacie? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o LV na  APT. Dobra,teraz zrozumiałem,ja w tutkach widziałem że ludzie na LV z poziomu APT widzieli na ekranie obiekt i  wtedy dawali SOLVE , ja M3 nie widziałem i musiałem zrobić fotke. Teraz spróbuję tak jak mówisz, dam auto i zobaczę. Jak pójdzie to piwko podrzucę:piwa:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Łysy Łysy napisał:

Chodziło mi o LV na  APT. Dobra,teraz zrozumiałem,ja w tutkach widziałem że ludzie na LV z poziomu APT widzieli na ekranie obiekt i  wtedy dawali SOLVE , ja M3 nie widziałem i musiałem zrobić fotke. Teraz spróbuję tak jak mówisz, dam auto i zobaczę. Jak pójdzie to piwko podrzucę:piwa:

 

 

Haha, ale ze mnie uparty osioł jest :D Ja o jednym LV a Ty o innym :D Co do LV to ja nawet ostrzenia na nim nie robię. Jak założę maskę Bahtinova to wolę zrobić 30 pojedynczych klatek po np. 2 sek (opcją Shoot oczywiście) i sobie na zoomie sprawdzać za każdym razem. Piwko chętnie, daleko nie mamy do siebie to na jakiejś miejscówce można :D Powodzenia z APT życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Tuvoc napisał:

Haha, ale ze mnie uparty osioł jest :D Ja o jednym LV a Ty o innym :D Co do LV to ja nawet ostrzenia na nim nie robię. Jak założę maskę Bahtinova to wolę zrobić 30 pojedynczych klatek po np. 2 sek (opcją Shoot oczywiście) i sobie na zoomie sprawdzać za każdym razem. Piwko chętnie, daleko nie mamy do siebie to na jakiejś miejscówce można :D Powodzenia z APT życzę!

spoko hahaha,po prostu się nie dogadaliśmy. Ja zapraszam do siebie  na piwko, teraz zaczynam budowę astrobudki, więc będzie gdzie posiedzieć i powymieniać się spostrzeżeniami. Lodówka też będzie miała swoje honorowe  miejsce w budowli :Beer:

  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.