Skocz do zawartości

Wyjątkowa noc


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ stopniowo robi się coraz cieplej, wczoraj wieczorem pomiędzy 21-22,5 posiedziałem trochę na balkonie oglądając niebo. Wystawiłem zarówno Syntę 200/1000, jak i Tala 100 RS, aby porównać obrazy dawane przez te instrumenty. Było spokojnie (ucichł zimny wiatr), temperatura około 3-5 stopni, bezchmurne niebo, dobra przejrzystość (w Lwie gołym okiem wypatrzyłem słabo widoczną gwiazdkę, której jasność - jak potem sprawdziłem - wynosi 5,3 mag.; zerkaniem dobrze widoczna była Praesepe), dobry a momentami bardzo dobry seeing.

 

Najdłużej oglądałem Saturna. Najpierw przez Tala, potem przez Syntę. Obrazy pod względem jakości bardzo podobne. W Syncie tarcza o wiele jaśniejsza, ale przez to jakby mniej wyraźna (prześwietlona). Niestety mogłem obserwować jedynie przy powiększeniu 100x, gdyż pozbyłem się Barlowa, a dopiero w ten weekend zamówię lantana 5 mm. Dla Synty to było za małe powiększenie. Przerwa Cassiniego wyraźnie widoczna, jako ciemna smużka w jednym i drugim teleskopie. W Tale wyraźnie widziałem 4 satelity Saturna i momentami (tak mi się wydawało) Dione. W Syncie widziałem bez kłopotu pięć księżyców.

Wstępnie miałem porównać zasięg teleskopów (mój "rekord" Synty to 14,4 mag.), ale poczekam na lepszą przejrzystość.

 

Ponieważ obiecałem sobie, że dokonam oceny jasności choć jednej zmiennej odszukałem przez lornetkę 26x70 R Leo. W czasie, gdy przygotowywałem się do oceny przeleciał jasny, ładny meteor.

Swój lot rozpoczął w gwiazdozbiorze Hydry (niedaleko thety Hya), a zakończył w Jednorożcu (niedaleko alfy Mon). Było to około 21:50. Jasność oceniłem na ok. -1 mag., czas przelotu 2-3 sekundy, kolor żółto-pomarańczowy). W tym czasie pokonał około 25 stopni, był wolny).

 

Po ocenie jasności R Leo spojrzałem jeszcze na R CrB (jasność bez zmian). Pooglądałem jeszcze kilka obiektów i poszedłem spać, gdyż głównym celem tej nocy miała być gwiazda nowa w Strzelcu.

 

Obudziłem się o 4:30 i "wspiąłem" na dach zabierając ze sobą lornetkę 26x70. Gwiazdę odszukałem po kilku minutach. Była bardzo słabo widoczna, tym bardziej, że niedaleko wschodził Księżyc. Jasność nowej oceniłem na 8,8 mag., czyli wyraźnie słabnie.

 

Nie ukrywam, że nie tylko w tym momencie, ale przede wszystkim wtedy myślami byłem bardzo daleko. Blask tej gwiazdy gaśnie, tak jak gaśnie gwiazda naszego Wielkiego Rodaka - Jana Pawła II. Ale Jego światło nigdy nie zgaśnie. Zawsze pozostanie w naszych sercach.

 

Wiem, że zawsze ta gwiazda nowa będzie mi się kojarzyła z papieżem Polakiem - Karolem Wojtyłą.

Wkrótce stracę ją z oczu ...

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze sie Robert ze zdrowie Ci pozwala na obserwacje :) Szkoda ze niejedziesz w Bieszczady, ale mam nadzieje ze niedlugo sie spotkamy na wspolnych obserwacjach. Widze ze zamierzasz nabyc lantana 5 mm jestem ciekawy jakie obrazy by dawal w moim celestronie :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bistii myśle że wkrótce się razem w 3 spotkamy :)

 

Liczę na to, że uda nam się spotkać w kwietniu. W przyszłym tygodniu jedziecie w Bieszczady, ale potem to już będzie zależało tylko od pogody. Albo tydzień po Bieszczadach, albo na przełomie kwietnia i maja. Dwa tygodnie po Bieszczadach będzie pełnia, a więc trudne warunki i ten termin odpada.

Tak więc dobra pogoda (przynajmniej taka jak teraz), no i może ciut cieplej, bo teraz jeszcze są przymrozki i w terenie może być chłodno (przynajmniej dla mnie).

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.