Jump to content

Wyjątkowa noc


Recommended Posts

Ponieważ stopniowo robi się coraz cieplej, wczoraj wieczorem pomiędzy 21-22,5 posiedziałem trochę na balkonie oglądając niebo. Wystawiłem zarówno Syntę 200/1000, jak i Tala 100 RS, aby porównać obrazy dawane przez te instrumenty. Było spokojnie (ucichł zimny wiatr), temperatura około 3-5 stopni, bezchmurne niebo, dobra przejrzystość (w Lwie gołym okiem wypatrzyłem słabo widoczną gwiazdkę, której jasność - jak potem sprawdziłem - wynosi 5,3 mag.; zerkaniem dobrze widoczna była Praesepe), dobry a momentami bardzo dobry seeing.

 

Najdłużej oglądałem Saturna. Najpierw przez Tala, potem przez Syntę. Obrazy pod względem jakości bardzo podobne. W Syncie tarcza o wiele jaśniejsza, ale przez to jakby mniej wyraźna (prześwietlona). Niestety mogłem obserwować jedynie przy powiększeniu 100x, gdyż pozbyłem się Barlowa, a dopiero w ten weekend zamówię lantana 5 mm. Dla Synty to było za małe powiększenie. Przerwa Cassiniego wyraźnie widoczna, jako ciemna smużka w jednym i drugim teleskopie. W Tale wyraźnie widziałem 4 satelity Saturna i momentami (tak mi się wydawało) Dione. W Syncie widziałem bez kłopotu pięć księżyców.

Wstępnie miałem porównać zasięg teleskopów (mój "rekord" Synty to 14,4 mag.), ale poczekam na lepszą przejrzystość.

 

Ponieważ obiecałem sobie, że dokonam oceny jasności choć jednej zmiennej odszukałem przez lornetkę 26x70 R Leo. W czasie, gdy przygotowywałem się do oceny przeleciał jasny, ładny meteor.

Swój lot rozpoczął w gwiazdozbiorze Hydry (niedaleko thety Hya), a zakończył w Jednorożcu (niedaleko alfy Mon). Było to około 21:50. Jasność oceniłem na ok. -1 mag., czas przelotu 2-3 sekundy, kolor żółto-pomarańczowy). W tym czasie pokonał około 25 stopni, był wolny).

 

Po ocenie jasności R Leo spojrzałem jeszcze na R CrB (jasność bez zmian). Pooglądałem jeszcze kilka obiektów i poszedłem spać, gdyż głównym celem tej nocy miała być gwiazda nowa w Strzelcu.

 

Obudziłem się o 4:30 i "wspiąłem" na dach zabierając ze sobą lornetkę 26x70. Gwiazdę odszukałem po kilku minutach. Była bardzo słabo widoczna, tym bardziej, że niedaleko wschodził Księżyc. Jasność nowej oceniłem na 8,8 mag., czyli wyraźnie słabnie.

 

Nie ukrywam, że nie tylko w tym momencie, ale przede wszystkim wtedy myślami byłem bardzo daleko. Blask tej gwiazdy gaśnie, tak jak gaśnie gwiazda naszego Wielkiego Rodaka - Jana Pawła II. Ale Jego światło nigdy nie zgaśnie. Zawsze pozostanie w naszych sercach.

 

Wiem, że zawsze ta gwiazda nowa będzie mi się kojarzyła z papieżem Polakiem - Karolem Wojtyłą.

Wkrótce stracę ją z oczu ...

 

Robert

Link to comment
Share on other sites

Ciesze sie Robert ze zdrowie Ci pozwala na obserwacje :) Szkoda ze niejedziesz w Bieszczady, ale mam nadzieje ze niedlugo sie spotkamy na wspolnych obserwacjach. Widze ze zamierzasz nabyc lantana 5 mm jestem ciekawy jakie obrazy by dawal w moim celestronie :Boink:

Link to comment
Share on other sites

Bistii myśle że wkrótce się razem w 3 spotkamy :)

 

Liczę na to, że uda nam się spotkać w kwietniu. W przyszłym tygodniu jedziecie w Bieszczady, ale potem to już będzie zależało tylko od pogody. Albo tydzień po Bieszczadach, albo na przełomie kwietnia i maja. Dwa tygodnie po Bieszczadach będzie pełnia, a więc trudne warunki i ten termin odpada.

Tak więc dobra pogoda (przynajmniej taka jak teraz), no i może ciut cieplej, bo teraz jeszcze są przymrozki i w terenie może być chłodno (przynajmniej dla mnie).

 

Robert

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.