Skocz do zawartości
  • 0

Obserwacje i fotografowanie Księżyca


dakwather

Pytanie

Cześć, mam pytanie co do obserwacji i fotografowania Księżyca. Próbuję złapać Księżyc, ale co próba to obiekt jest za jasny, nie widać żadnych szczegółów. Próbowałem obserwować okularem 6mm vixena + filtr księżycowy, robię fotki canonem 1100d mod podłączonego do teleskopu ts apo 65q. Wszystko stoi na montażu eqm35 pro. Pytanie : Jak dobrać się do tych szczegółów i jakoś wygrać z tą ilością światła, które odbija nasz satelita? Dodam, że to moje pierwsze samodzielne obserwacje. Załączam zdjęcie z tym, co widzę na ekranie aparatu :)

16194666738881157157196772819996.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Próbowałem skracać czas naświetlania również, niestety bez większych efektów. Filtra używałem, aczkolwiek obiekt dalej zbyt jasny. Dodam, że oglądam w dość zanieczyszczonym światłem miejscu, aczkolwiek wydawało mi się, że co nie co można też zobaczyć mimo tego (czy słusznie?). Spróbuję zmniejszyć czułość matrycy, dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Okej, to dość mało, Próbowałem oscylować w graniach 1/100 i mniej sugerując się zdjęciami z sieci, ale poniżej 1/1000 raczej nie zszedłem oprócz jednego zdjęcia. Przy 1/3200 widać.. Może jeden krater, choć nie jestem pewien, czy to nie jakaś plama :D Wydaję mi się, że coś z ostrością również powinienem zmienić, ale regulując teleskopem nie uzyskuje efektów. 

Edytowane przez dakwather
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Twój teleskop ma f/6.3, przy ISO 100 powinno być na 1/250-1/500 wszystko widać, chyba masz z ostrością problem.

U mnie przy wizualu jest ostrość w całkiem innym miejscy niż przy foto, praktycznie na drugim końcu skali.

Edytowane przez okuul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jasność reguluj patrząc w histogram na aparacie. Z ostrością to pewnie będziesz potrzebować złączki wydłużającej lub chociaż podłączyć pod kątówkę, inaczej w refraktorze możesz nie wyostrzyć

 

Spróbuj najpierw zrobić zdjęcie jakiejś oddalonej latarni, albo reklamy.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, okuul napisał:

Twój teleskop ma f/6.3, przy ISO 100 powinno być na 1/250-1/500 wszystko widać, chyba masz z ostrością problem.

U mnie przy wizualu jest ostrość w całkiem innym miejscy niż przy foto, praktycznie na drugim końcu skali.

 

Też mi się wydaje właśnie, że coś z ostrością nie halo. Jednak przy regulacji teleskopem, nie widzę poprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, lkosz napisał:

Z ostrością to pewnie będziesz potrzebować złąki wydłużającej lub chociaż podłączyć pod kątówkę, inaczej w refraktorze możesz nie wyostrzyć

 

Hmm, specjalnie dobierałem tak złączki, żeby nie mieć z tym problemu ( choć to był dobór na podstawie opinii innych, bo nie mogłem tego sprawdzić samemu). Złączki aparat- teleskop to M52-M42, przedłużka M42-M42 i M42-T2. Razem ok. 40mm, a flange focal distance Canona 1100d to 44mm. Także razem do matrycy jest 84 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie znam tej tuby więc co do wymiarów się nie wypowiem.

 

Jeśli nie możesz wyostrzyć na wysuwie wyciągu, to są dwie możliwości - ognisko znajduje się tam, gdzie wyciąg już nie sięga, lub przeciwnie - ognisko jest w środku wyciągu. W drugim przypadku powinno ostrzyć z barlowem (lub po wykręceniu ewentualnej przedłużki na wyciągu). W pierwszym przypadku - odłącz body od telepa i spróbuj znaleźć ognisko przesuwając w osi optycznej aparat w rękach. Pozostaje to sprawdzić teraz na jakimś jasnym obiekcie, albo w dzień... 

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Próbowałem właśnie i udało się wyostrzyć na kominie dalekiego sąsiada :D Zauważyłem, że Live view jakieś bzdury pokazuje - obraz bardzo jasny, nie mający przełożenia na to co faktycznie widzi aparat. Jak będzie okazja to spróbuje ustawić ostrość na Księżycu bez używania live view, zobaczymy co z tego wyjdzie, ale jestem pozytywnej myśli !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Udało się, śmiga jak należy, nasz satelita nie wygląda już jak piłeczka do tenisa stołowego :) Okazało się, że jakimś cudem miałem ustawione LV display gain na wysoką wartość w Magic Lantern, a dotychczas nie wiedziałem o takiej opcji. Przez to ostrości nie mogłem złapać. Dziękuje wszystkim za pomocne wskazówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć, odkopuje temat. Natrafiłem na kolejny problem, nie mogę złapać ostrości Księżyca. Złapanie ostrości jest niemożliwe, w najostrzejszym momencie łapania ostrego kadru, Księżyc jest i tak niewyraźny. Dodam, że jeszcze niedawno wszystko śmigało :/ Czyściłem ostatnio szkło mikrofibrą, ale nie wiem jaki to może mieć wpływ. Mam matrycę aparatu do wyczyszczenia, ale to też raczej nie wpływa na łapanie ostrości. Może jeszcze warto wspomnieć, że przerzucałem kartę do drugiego aparatu, teraz stworzył się na karcie folder dodatkowy (102D3100 - karta była wkładana do Nikona D3100 ), do którego wpadają nowe zdjęcia z Canona. Poprzednio zdjęcia się zapisywały w folderze 101CANON. Czy ktoś ma jakiś pomysł, jak to rozwiązać? Wrzucam 1 klatkę, gdy wszystko działało jak należy i 1 klatkę z dzisiaj. 

 

ksiezycse.png

Edytowane przez dakwather
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli nie możesz złapać ostrości to zapewne matryca jest poza ogniskiem, nawet jak skręcisz/rozkręcisz wyciąg na maksa. Powinno być jak na tym rysunku Aparat/kamera w ognisku głównym teleskopu (pierwszy z góry). Musisz sprawdzić w którym miejscu masz ognisko i odpowiednio dopasować złączki.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie ma bata, że przy tym samym sprzęcie raz miałeś ostrość a teraz jej nie masz. Nie wiem jakie masz złączki do tego aparatu, ale np. ja mam taką, którą wsuwam do wyciągu i mogę ją wsunąć bardziej lub mniej. Jak źle ją wsunę np. za mocno, to nie złapię ogniska. Może masz to samo?

Na tym obrazku zaznaczyłem taką złączkę, którą możesz różnie wsuwać w wyciąg. Masz tak samo?

obraz.png.b611207994e5ad461ad9587c4ce27f8c.png

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie, wszystkie złączki mam gwintowane i mają stałą długość, nawet ich nie rozłączam. Najlepsze jest to, że z odległością nic nie zmieniałem, a nagle nie mogę wyostrzyć. To przypadek, że wypada większy Księżyc, zdjęcia poglądowo tylko wrzuciłem. Rozmiar Księżyca w kadrze jest taki sam. Sprawdziłem teraz na odległych obiektach w dzień i łapie ostrość bez większego problemu, także już nic nie wiem.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.