Jump to content

Recommended Posts

Gnoazdko inteligentne Gosund z Mediaexperta ...  bywaja za 39zl  normalnie 59zl..  mam je w obseratorium ale orgynalny soft wylecial od razu z gniazdka 

7 godzin temu, Tomasz_Habaj napisał:

Ja mam u siebie od 5 lat dwie listwy firmy Creotech. Niestety już nie są sprzedawane. Ale jako alternatywę polecam jedna z tych : https://www.ledats.pl/pl/233-listwy-zasilajace-ip

Ło matko z córko... jedna listwa kosztuje tyle co cała moja budka!

Do sterowania zasilaniem w mojej budce używam takich:

Sonoff Pow R2 Licznik energii mocy natężenia 8432385237 - Allegro.pl

Przełącznik wifi Sonoff basic R2 przekaźnik Sonoff 9044680346 - Allegro.pl

6 godzin temu, AdamK napisał:

Ło matko z córko... jedna listwa kosztuje tyle co cała moja budka!

Do sterowania zasilaniem w mojej budce używam takich:

Sonoff Pow R2 Licznik energii mocy natężenia 8432385237 - Allegro.pl

Przełącznik wifi Sonoff basic R2 przekaźnik Sonoff 9044680346 - Allegro.pl

A czy to da się podłączyć do rutera i sterować z poziomu komputera

A nie komórki? 

2 godziny temu, Antoni napisał:

A czy to da się podłączyć do rutera i sterować z poziomu komputera

A nie komórki? 

No raczej się nie da. Mnie to nie przeszkadza, telefon zawsze mam pod ręką.

Da się - pod warunkiem przeróbki ...

Jeśli znajdą się chętni to proszę na PW i coś mogę poczynić w tej kwestii :) 

Opcje są dwie:

- Z pomiarem energii i napięcia

- Tylko ON OFF

Sterowanie poprzez przeglądarkę WWW (adres IP)

Można sterować : ręcznie przyciskiem, przeglądarka WWW,  apka na telefon 

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.grings_software.TasmotaControl&hl=pl&gl=US

Przykład u mnie :

image.png.bb0d2f60990432366fadc58e19f6f10d.png

image.png.03836b7429e8172970d816d0b1455af5.png

46 minutes ago, AdamK said:

No raczej się nie da. Mnie to nie przeszkadza, telefon zawsze mam pod ręką.

Oczywiście, że się da. Sam mam gnuiazdo gosund jak równiez sonoofy, steruję nimi z telefonu lub z komputera. Ja zawsze wywalam z nich oryginalny soft i wgrywam tasmotę.

Przykładowe sterowanie z komputera wygląda następująco: w adres przeglądarki wpisujesz

http://xxx.xxx.xxxx.xxx/cm?cmnd=Power%20On

która włącza przełącznik, lub

http://xxx.xxx.xxxx.xxx/cm?cmnd=Power%20Off

która go wyłącza. xxx.xxx.xxx.xxx oznacza adres ip Twojego przełącznika. Tak samo to zadziała jak zrobisz to z telefonu komórkowego, jeśli oczywiście widzisz ip przełącznika, co zwyczajowo ma miejsce jeśli jesteś na miejscu podłączony telefonem do sieci wifi.

Nawiasem 600 stówek za listę, to niezły biznes, sonoff basic na allegro jest po 26zeta, u Chińczyka jeszcze taniej wyjdzie.

Edited by tomekL

Ja mam do budki 85 km, więc jak niby miałbym wiedzieć jaki jest IP każdego z przełączników - mam ich 6... Jest na to jakaś metoda?

14 minutes ago, AdamK said:

Ja mam do budki 85 km, więc jak niby miałbym wiedzieć jaki jest IP każdego z przełączników - mam ich 6... Jest na to jakaś metoda?

Zawsze jest jakaś metoda, prostsza lub bardziej skomplikowana. Żeby u Ciebie to zadziałało, to musisz mieć internet w tej budce i dużo zależy od tego jaki to jest internet. Wspomnę o 2 znanych mi opcjach::

1. masz internet z publicznym ip - wtedy sprawa jest prosta, bo dostaniesz się do niego z każdego punktu na Ziemii bez dodatkowej maniany

2. masz internet np. z gsm - tu jest bardziej skomplikowane, bo np. na lte nie ma publicznych adresów. Żeby uzyskać dostęp do budki potrzebujesz jakiegoś serwera w internecie z publicznym adresem na którym stawiasz np. openVPN. W budce musisz mieć komputer, a najlepiej router na którym konfigrujesz klienta openvpn. Podobnie na swoim telefonie czy komputerze musisz mieć klienta openvpn

Nie jestem jakimś specem w tych materiach, ale rozwiązanie z pkt 2  działało u mnie w domu przez ostatnie 5 lat. Wyłączałem sobie np. światło przed domem będąc poza nim. komputer w necie z publicznym ip mam wykupiony, tzn. vps, koszt 10zł/miesiąc (maszyna z linuxie, 20GB HDD, chyba 2GB RAM, można na nim sobie stronkę postawić lub co tylko głowa wymyśli)

P.S. W tej budce musisz sobie tak skonfigurować sieć, aby te przełączniki miały statyczne adresy, zawsze takie same.

Edited by tomekL
5 minut temu, tomekL napisał:

Zawsze jest jakaś metoda, prostsza lub bardziej skomplikowana. Żeby u Ciebie to zadziałało, to musisz mieć internet w tej budce i dużo zależy od tego jaki to jest internet. Wspomnę o 2 znanych mi opcjach::

1. masz internet z publicznym ip - wtedy sprawa jest prosta, bo dostaniesz się do niego z każdego punktu na Ziemii bez dodatkowej maniany

2. masz internet np. z gsm - tu jest bardziej skomplikowane, bo np. na lte nie ma publicznych adresów. Żeby uzyskać dostęp do budki potrzebujesz jakiegoś serwera w internecie z publicznym adresem na którym stawiasz np. openVPN. W budce musisz mieć komputer, a najlepiej router na którym konfigrujesz klienta openvpn. Podobnie na swoim telefonie czy komputerze musisz mieć klienta openvpn

Nie jestem jakimś specem w tych materiach, ale rozwiązanie z pkt 2  działało u mnie w domu przez ostatnie 5 lat. Wyłączałem sobie np. światło przed domem będąc poza nim. komputer w necie z publicznym ip mam wykupiony, tzn. vps, koszt 10zł/miesiąc (maszyna z linuxie, 20GB HDD, chyba 2GB RAM, można na nim sobie stronkę postawić lub co tylko głowa wymyśli)

P.S. W tej budce musisz sobie tak skonfigurować sieć, aby te przełączniki miały statyczne adresy, zawsze takie same.

Za dużo warunków do spełnienia... nie chce mi się brnąć w kolejne problemy do rozwiązania. W rachubę wchodziłoby tylko rozwiązanie nr 2 bo mam tam internet z Plusa, jest modem z routerem i w związku z tym własne wi-fi. Moje przełączniki Sonoff doskonale działają już od ponad 2 lat na własnym oprogramowaniu via chmura. Nie ma problemu z konfiguracją itp. Więc chyba jednak zostanę przy sterowaniu telefonem - tym bardziej, że nie muszę pisać żadnych komend, a tylko przyciskam odpowiedni włącznik. Przy okazji mam odczyt poboru prądu itp.

24 minutes ago, AdamK said:

Za dużo warunków do spełnienia... nie chce mi się brnąć w kolejne problemy do rozwiązania. W rachubę wchodziłoby tylko rozwiązanie nr 2 bo mam tam internet z Plusa, jest modem z routerem i w związku z tym własne wi-fi. Moje przełączniki Sonoff doskonale działają już od ponad 2 lat na własnym oprogramowaniu via chmura. Nie ma problemu z konfiguracją itp. Więc chyba jednak zostanę przy sterowaniu telefonem - tym bardziej, że nie muszę pisać żadnych komend, a tylko przyciskam odpowiedni włącznik. Przy okazji mam odczyt poboru prądu itp.

Dla wyjaśnienia ja oczywiście mogę sterować tym z apki na telefonie, czy z pki na przeglądarce, to był tylko przykład, dokładnie tak jak Ty to robisz
Jeśli Ci to działa to lepiej nie ruszać tego. Przyznam, że mi zajęło kilka dni zestawienie tego, jak pisałem nie jestem w tej materii specem. Jedyny plus rozwiązania opisanego przeze mnie jest taki, że jest bezpiecznie i nie przechodzi to przez jakiś chiński serwer.

Sonoff gniazko 3szt.

Dziala od 2lat. Nigdy sie nie rozprogramowalo.

Sterowanie przez apke ktora dziala w sieci lokalnej jak i przez jakikolwiek internet.

Screenshot_20210501-093448_Google.jpg

Screenshot_20210501-093318_eWeLink.jpg

• Thanks 1
  • 2 weeks later...

Kupiłem to gniazdko ale nie mogę tego sparować. Na aplikacji widzi sieć próbuje coś robić przez dłuższą chwilę i nic z tego. Może ktoś powie co mam zrobić po kolei by było dobrze, bo w necie tylko jest ogólnie.

takie jak z mojego linku?

jak tak to telefon i gniazdko musza byc w zasiegu tego samego wifi.

telefon podlaczasz do wifi, 

w apce dajesz dodaj gnaizdko i od razu wciskasz na iles tam senuknd (chyba5) przycisk na gniazdku - zacznie inaczej migać,

w apce rozpoczyna sie wyszukiwanie gnaizdka, 

trzeba chyba podac w apce haslo do wifi,

u mnie po jakis 2min mam odszukane urzadzenie, 

mozesz pozniej w apce nazwac je jak sobie zyczysz.

zdalne wylaczanie jest balanlne, ale wylaczenie o zadanej godzinie juz nie. ja stosuje do tego harmonogram. raz, akcja wylacz i wybieram godzinę wylaczenia.

czas reakcji urzadzenia po kliknieciu w apce to max 10s.

Tak , statusy gniazda sa w apce (chyba wszystkie firmy to maja) , dodatkowo pobory prądu i napięcie powinno też się pokazywać.

Co do dodawania gniazdka do sieci WIFI , jesłi posiadasz Funboxa - to możesz mieć problem.

Te gniazda można a nawet TRZEBA przeflashować na normalne oprogramowanie - dlaczego ? bo lecą przez chińskie serwery ... 

Flashowanie nie jest trudne - 50% gniazdek można zrobić OTA czyli On The Air ... 

@Antoni Podaj model i markę

Edited by komprez