Skocz do zawartości

Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Fotografuje sobie dzisiaj o zachodzie krajobraz i przy usuwaniu plam od pyłków na matrycy patrzę a tam jasny punkt jakiś w rogu kadru. Od razu mi przychodzi do głowy Wenus, sprawdzam w Stellarium i faktycznie pozycja się zgadza. Nietypowa fota tej planety, ale jest :)

 

 

 

05314317_18_19_20_Optimizer.thumb.jpg.863df5ae65a443d1c09a4e71e6161452.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 1.06.2021 o 11:50, anatol napisał:

Morth, co to za miejsce? Wieża kościoła przypomina mi kościół w Brzostkowie koło Żerkowa. 

Piękny widok, typowo polski - pola, łąki, kępy drzew i gdzieś tam mała wioska z kościołem w centrum. 

Wybacz, że dopiero teraz, ale umknął mi Twój komentarz. Zgadza się, to ten kościół, na stoku czoła moreny polodowcowej :) W tle po lewej stronie widać cukrownie w Środzie Wlkp.

P.S mam nadzieje, że księciowi nie przyjdzie do głowy wycinać drzewa dookoła kościoła, bo w samym Żerkowie tak zrobił.

Z-6.jpg

Edytowane przez Morth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem wrogiem drzew ale ich nadmiar pogarsza często estetykę widoku zabytków.  Mam taki przykład u siebie kiedy to nieupilnowane kilkudziesięcioletnie już samosiewy całkowicie zasłoniły gotycki kościół.  Ze starych powojennych zdjęć wiem że wzniesienie na którym się znajduje porośnięte było kilkoma kępami drzew co dawało malowniczy efekt - a dzisiaj fotograficznie kompletnie nie przydatna dżungla.

Przyroda jest cenna ale władze miejskie powinny ją odpowiednio kształtować a tu często jest brak pomysłu, wyobraźni i chęci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...

Zależy co masz na myśli z tą wizualną obserwacją. Zakładając optymalne warunki i nie za małą aperturę, to z użyciem filtra podczerwieni lub UV da się na zdjęciu coś złapać. Obecnie mamy średnio-słabe warunki niestety, planeta w Polsce jest ustawiona mało korzystnie, pomimo dużej elongacji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lkosz napisał:

Zależy co masz na myśli z tą wizualną obserwacją. Zakładając optymalne warunki i nie za małą aperturę, to z użyciem filtra podczerwieni lub UV da się na zdjęciu coś złapać. Obecnie mamy średnio-słabe warunki niestety, planeta w Polsce jest ustawiona mało korzystnie, pomimo dużej elongacji.

Miałem na myśli obserwacje, a nie fotografie. Na stronie teleskopów czytałem, że wystarczy do tego użyć filtra niebieskiego w połączeniu z dużą aperturą.

https://teleskopy.pl/filtry.html

W sekcji "niebieski" napisali: "W połączeniu z teleskopem o dużej aperturze pozwala dostrzec szczegóły chmur na Wenus. "

Tyle że nie wiem co to duża apertura. 12" czy 50"? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.