Skocz do zawartości

Saturn z Jupiterem przyszli 2021


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

W nocy z soboty na niedzielę 15 sierpnia 2021 z balkonu strzeliłem do  Jowisza za pomocą TSA120 + TV Powermate x4 oraz kamery ASI 224MC

Niestety jakość zdjęcia  odpowiada jakości zarejestrowanego AVI FILM

 

 

Pozdr.

Lotar

Jup_232753_sieć.jpg

 

Edytowane przez Lotar
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu ! po 3 latach prób i błędów a właściwie samych błędów, odkryłem co robię nie tak podczas prób "kamerowania" na Planetach. Gdzieś tam czułem , że robię jeden jakiś duży błąd, nie mogłem tylko wpaść na to co robię źle, w końcu się udało. Poniżej dwa zdjęcia z sesji ED vs Achromat. Pewnie jeszcze dużo nauki przede mną  jeśli chodzi o obróbkę ale to i tak moje najlepsze zdjęcia jak dotychczas....

JUP3_TS_res.png.75d871cfd2bb432475e4ded967a46c4c.png

 

Jup1_ZEN120_res.png.da76574bf56c93f5efe74a7039275d7e.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lotar napisał:

Witajcie

 

W nocy z soboty na niedzielę 15 sierpnia 2021 z balkonu strzeliłem do  Jowisza za pomocą TSA120 + TV Powermate x4 oraz kamery ASI 224MC

Niestety jakość zdjęcia  odpowiada jakości zarejestrowanego AVI FILM

 

 

Na fotce jest znacznie więcej niż się wydaje - do fotoszopu z nią! :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, wampum napisał:

W końcu ! po 3 latach prób i błędów a właściwie samych błędów, odkryłem co robię nie tak podczas prób "kamerowania" na Planetach. Gdzieś tam czułem , że robię jeden jakiś duży błąd, nie mogłem tylko wpaść na to co robię źle, w końcu się udało. Poniżej dwa zdjęcia z sesji ED vs Achromat. Pewnie jeszcze dużo nauki przede mną  jeśli chodzi o obróbkę ale to i tak moje najlepsze zdjęcia jak dotychczas....

 

Zdjęcia fajne, ale 120 mm potrafi dać więcej. Z czym masz problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczony jestem efektami więc się podzielę... Pewnie każdemu zdarzyło się łapać planety przez cieniutkie cirrusy. Żaden wyczyn. A co, jeśli warstwa chmur jest grubsza, i to tak że absolutnie NIC nie widać? Nic straconego! :D

 

Zachmurzenie 8/8, ciągłe, wyższego piętra, słabo podświetlone łuną miejską, nie widać nic, CC 200/2450+ASI462

 

filtr IR >850, klatka 90 sekund (sic!), gain 300:

ir.jpg.98f07f26bff809452d5184d606bed6e2.jpg

od lewej: Io, Calisto, Europa i Ganimedes

 

Pojawiły się szczątkowe przerzedzenia w chmurach, więc przeszedłem na visual, klatka 20s gain 300:

vis.jpg.7b187bcbd396d26884bfff4496779ae5.jpg

 

Szczegóły tarczy jak przy zasłonięciu apertury do 50mm, albo i lepsze :laugh: do tego 4 księżyce i nawet widać wielką czerwoną plamę w 2/3 tarczy, a tak to wyglądało klatka po klatce:

 

przydałby się guiding, ale sami wiecie :D Najdłużej trwało szukanie planety, bo naprowadzanie mam zrobione w oparciu o platesolve. Ale poziomicą dokładnie ustawiłem tubę na zenit, czas 10s w szukaczu i udało się :D

 

Tak więc można zarywać o wiele więcej nocy niż mogłoby się wydawać! Przeszło mi przez myśl, żeby spróbować M31, ale na 3h klatki nie mam już czasu, spać trzeba iść :D

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, esiulek napisał:

to co pokazujesz na tych fotach potwierdza to co pisze kolega @JSC, długi nie za duży achromacik robi robotę na planetach, gratulacje, fotki mega z takiego maleństwa 

 

Dziękuję w imieniu refraktorka i swoim :-) Wiadomo że taki refraktor pokazuje zalety w wizualu, ale każdy myśli że na fotkach się wyłoży, bo tutaj brutalne prawa fizyki wpływają wprost na rozdzielczość, co w wizualu maskowane jest w dużym stopniu przez kiepski seeing. Dlatego korci mnie żeby to sprawdzać :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Misza napisał:

 

Nie, to absurd :D

Właściwie mogę sobie wyobrazić złapanie jowisza na kamerce guidującej. Wtedy wybiorę najmniejszą rozdzielczość na kamerce do akwizycji, żeby się tylko planetka mieściła. Nic nie będzie uciekać i liczba klatek na sekundę będzie ładna. Teoretycznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często awikuję planety i to z długą 3m ogniskową, nigdy nawet nie ustawiam bieguna bo nie ma takiej potrzeby, o guidingu zatem również nie myślałem :D Wystarczy ze przez kilka minut nie ucieka z kadru aby zebrać np 5tys klatek

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lotar napisał:

Bardzo proszę, wersja chyba mniej zażócona....

 

Nie jestem mistrzem obróbki, ale naprawdę na Twoich zdjęciach jest o wiele więcej detalu.

Zamieszczam szybkie porównanie w formie gif'a (jeżeli Ci nie odpowiada daj znać, usunę).

 

 

jupiter-test.gif

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Misza napisał:

Często awikuję planety i to z długą 3m ogniskową, nigdy nawet nie ustawiam bieguna bo nie ma takiej potrzeby, o guidingu zatem również nie myślałem :D Wystarczy ze przez kilka minut nie ucieka z kadru aby zebrać np 5tys klatek

Mi na EQ5 często ucieka i muszę kontrować ręcznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej Lach napisał:

Nie jestem mistrzem obróbki, ale naprawdę na Twoich zdjęciach jest o wiele więcej detalu.

Zamieszczam szybkie porównanie w formie gif'a (jeżeli Ci nie odpowiada daj znać, usunę).

 

 

jupiter-test.gif

Wydaje mi się, że ostrzysz artefakty ze stakowania. Żeby to zrobić dobrze, potrzebny byłby oryginalny avik, aby od nowa złożyć. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz i Saturn z nocy 13/14 sierpnia. Warunki typowo mizerne, ale coś udało się wycisnąć z zebranego materiału.

SCT 9.25", ADC, QHY5-III462

 

Edit: Nieco poprawiłem ostrość Jowisza względem pierwotnej wersji.

 

 

Jowisz.jpg

Saturn.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas tegorocznego XXV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA, przed samym świtem podłączyłem moją kamerę ZWO ASI290MM przez barlow GSO 2x ED do teleskopu ROLAND 600/2800. Warunki były kiepskie obraz Jowisza pływał niesamowicie, dodatkowo ostrość ustawiałem z drabiny patrząc na obraz laptopa leżącego na biurku kilka metrów dalej :) Nic specjalnego  ale coś tam widać poniżej najlepszy stack i gif przedstawiający ruch planety. 12 x stack najlepszych 25% z 2000 klatek w AutoStakkert, Registax 

2021-08-13-0104_3-2021-08-13-0104_3__pipp_lapl4_ap567-reg.jpg

Jowisz.gif

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Misza napisał:

 

Ja EQ6-R ustawiam jedynie na oko w kierunku bieguna bez żadnych zabaw lunetką czy tym bardziej sharpcapem i trzyma Jowisza w kadrze bez problemu 5-7min.

A kadr masz w pełnej rozdzielczości, czy przycinasz, aby przyspieszyć zapis?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, oicam napisał:

13 sierpnia nad ranem były wyśmienite warunki.

Tutaj zamieszczam za pozwoleniem Kolegi @Kromcio zestawienie jego zdjęcia z 2.30 i mojego szkicu z godziny 3.00 (który zamieszczałem już wcześniej). Fajne co?:emotion-5:

 

 

Napisałbyś czym obserwowałeś? :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.