Skocz do zawartości

Saturn z Jupiterem przyszli 2021


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 17.08.2021 o 20:52, karp_killer napisał:

Wydaje mi się, że ostrzysz artefakty ze stakowania. Żeby to zrobić dobrze, potrzebny byłby oryginalny avik, aby od nowa złożyć. 

 

Zgadza się, na zdjęciu jest sporo dziwnych artefaktów, ale trudno się o tym przekonać nie wyostrzając obrazu. Zatem to wyostrzenie jest wskazane choćby po to by stwierdzić czy na wcześniejszych etapach nie pojawiły się tego typu niechciane fenomeny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i ja widziałem tranzyt w małym achro 70/400. Okular 6mm + barlow 2x więc powiększenie 133x i źrenica 0,5 tranzyt widoczny jako mikrokropka :D ale ta źrenica już nie na moje oko. Z barlowem wkręconym w okular power 100x i źrenica 0,7 już znacznie lepiej ale sam tranzyt ledwo ledwo widoczny. Chyba w tym wszystkim zabrakło kontrastu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj jestem zadowolonym posiadaczem ZWO ASI 462MC i od razu przetestowałem ją na Jowiszu. To moje pierwsze próby astrofoto z taką dedykowaną kamerką. Sporo nauki przede mną, ale właśnie obrobiłem w Registax 6 jedną z sekwencji.

Robione Mak127 z barlowem GSO 2.5x i ASI 462MC z Astronomikiem IR Block, z ok. 1200 klatek.

Na tarczy widoczny jest cień Io, ale jest on jakby rozciągnięty. Zastanawiam się czy to rozciągnięcie to po prostu samo Io, czy artefakt. Muszę popracować nad obróbką i złożyć pozostałe sekwencje.

2021-08-21_21_27_Jowisz.gif

 

Edytowane przez twegier
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oglądałem końcową godzinę tranzytu Io EDkiem 80 i Newtonem 300/1500 przy dość dobrym seeingu. W EDku siedział XW 3.5 a w Newtonie była walka pomiędzy XW 5 i BCO 6. Zdecydowanie wygrał orciak kontrastem, któremu na pewno pomógł Księżyc mocno zozświetlający wnętrze teleskopu. Może też pomogło dodatkowe wyczernienie BCO, w postaci kombinacji welluru i matowej farby.
W  BCO 6 cały czas było widać czarną kropeczkę cienia i zaraz obok niej rozświetlonego Io, który wspaniale z nią kontrastował. W tle były pasy, a na tym najciemniejszym było spore owalne pojaśnienie, taka mini anty-WCP.
W refraktorze było mniej szczegółów, ale mimo małej źrenicy wyjściowej (0.5 mm) kolory pasów były sporo ładniejsze niż w Newtonie, bo bardziej nasycone i kontrastowe. Cały czas było pięknie widać kropeczkę cienia, ale już bez samego Io.
Do obserwacji planetarnych muszę częściej rozstawiać razem te dwa teleskopy, bo dają one fajnie uzupełniające się obrazy.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mareg Ciekawi mnie jakby postawić obok Twojego ED80 mój achromat 102.

Co do tranzytu, u mnie były bardzo słabe warunki, nie to co przy poprzednim tranzycie sprzed tygodnia.

Tydzień temu to Io widziałem normalnie bez żadnych wygibasów nawet na środku tarczy Jowisza. Widok był niesamowity.

A teraz to tylko w tych ułamkach sekundy kiedy powietrze na moment się zatrzymywało, albo jak się lekko potrząsnęło teleskopem.

Po prostu można było stwierdzić, że coś tam mruga dyskretnie, jakaś biała mikro iskiereczka. A obraz był bardzo słaby, wszystko widoczne jakby przez gotującą się ciecz.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, AviatorL said:

Ja widziałem tylko chmury... :(

 

Jaki masz montaż? Ile minut trzeba nagrywać, żeby wyszło 1200 klatek?

Ja mam EQ3-2, ale bez napędu. I właśnie doszedłem do wniosku, że napęd to będzie następny zakup. Bo niby daje radę bez napędu, ale nie jestem w stanie płynnie ręcznie prowadzić w RA, więc pozycje poprawiam skokowo. Nagrywałem po 30 s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dwie noce były łaskawe pod względem zachmurzenia, co pozwoliło mi na wykonanie poniższych dwóch ujęć Jowisza. Warunki rejestracji słabe, ale z każdej sesji dało się wybrać po jednym zdjęciu do zaprezentowania plus zdjęcie w podczerwieni zrobione czerwonym filtrem #25. Zestaw bez zmian: SCT 9.25", ADC, QHY5-III462

Jowisz-24_08.jpg.5f66ae0802a3e1027e0a5a464f3242f8.jpg

Jowisz-ir.jpg.c91490d51a187427b82c14a2dc971db3.jpg

Jowisz-25_08.jpg.6278bf394b9a92b2642729d9e7d96033.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.