Skocz do zawartości

Saturn z Jupiterem przyszli 2021


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Tak zupełnie szczerze - i nie piszę tego złośliwie, żeby Ci dokopać czy coś, po prostu "mówię jak jest" - wiesz jak to mówią o kręceniu bata z różnych rzeczy? :) No tutaj niestety mamy właśnie taką sytuację. Jak przepalisz zdjęcie, to informacji nie da się w żaden sposób odzyskać.

 

Telefonem baaardzo trudno będzie Ci złapać jakieś sensowne szczegóły na planetach, szczególnie jak masz wszystkie ustawienia na "auto". Jeśli chcesz zarejestrować coś więcej, to najprostszą i najtańszą opcją będzie podpięcie do teleskopu jakiejś starej, niepotrzebnej kamerki internetowej, tylko trzeba z niej wydłubać obiektyw i podłączyć to jakoś bezpośrednio do wyciągu (bez okularu, kątówki itp. - choćby i taśmą przykleić) - byleby obsługiwała DirectShow (generalnie kamerki internetowe, nawet stare, nie powinny mieć z tym problemu).

 

A go pro dało by się na taśme wrzucić żeby łapało ładny obraz? Bo jak oglądam przez teleskop to pasy widać ładne, no ale właśnie jak mówicie, przez telefon śrwdnio co kolwiek widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Tak zupełnie szczerze - i nie piszę tego złośliwie, żeby Ci dokopać czy coś, po prostu "mówię jak jest" - wiesz jak to mówią o kręceniu bata z różnych rzeczy? :) No tutaj niestety mamy właśnie taką sytuację. Jak przepalisz zdjęcie, to informacji nie da się w żaden sposób odzyskać.

 

Telefonem baaardzo trudno będzie Ci złapać jakieś sensowne szczegóły na planetach, szczególnie jak masz wszystkie ustawienia na "auto". Jeśli chcesz zarejestrować coś więcej, to najprostszą i najtańszą opcją będzie podpięcie do teleskopu jakiejś starej, niepotrzebnej kamerki internetowej, tylko trzeba z niej wydłubać obiektyw i podłączyć to jakoś bezpośrednio do wyciągu (bez okularu, kątówki itp. - choćby i taśmą przykleić) - byleby obsługiwała DirectShow (generalnie kamerki internetowe, nawet stare, nie powinny mieć z tym problemu).

 

A go pro dało by się na taśme wrzucić żeby łapało ładny obraz? Bo jak oglądam przez teleskop to pasy widać ładne, no ale właśnie jak mówicie, przez telefon śrwdnio co kolwiek widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Maks_Anonim napisał:

A go pro dało by się na taśme wrzucić żeby łapało ładny obraz?

Musiałbyś usunąć obiektyw z kamery (chodzi o to, żeby ten wbudowany obiektyw zastąpić teleskopem; żeby to teleskop był obiektywem), chyba by mi było trochę szkoda rozbebeszyć GoPro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Tak zupełnie szczerze - i nie piszę tego złośliwie, żeby Ci dokopać czy coś, po prostu "mówię jak jest" - wiesz jak to mówią o kręceniu bata z różnych rzeczy? :) No tutaj niestety mamy właśnie taką sytuację. Jak przepalisz zdjęcie, to informacji nie da się w żaden sposób odzyskać.

 

Telefonem baaardzo trudno będzie Ci złapać jakieś sensowne szczegóły na planetach, szczególnie jak masz wszystkie ustawienia na "auto". Jeśli chcesz zarejestrować coś więcej, to najprostszą i najtańszą opcją będzie podpięcie do teleskopu jakiejś starej, niepotrzebnej kamerki internetowej, tylko trzeba z niej wydłubać obiektyw i podłączyć to jakoś bezpośrednio do wyciągu (bez okularu, kątówki itp. - choćby i taśmą przykleić) - byleby obsługiwała DirectShow (generalnie kamerki internetowe, nawet stare, nie powinny mieć z tym problemu).

 

Co do zdjęcia kolegi Maks_Anonim, zdjęcie totalnie skopane, próbowałem coś z tego wyciągnąć....lepiej zostawić tak jak jest. Autor musi jeszcze sporo poćwiczyć aby złapać jakiekolwiek sensowne zdjęcie ze szczegółami.

 

Co do telefonu tutaj się nie zgodzę...są już możliwości i to duże.

Moje ostatnie zdjęcie Jowisza i Saturna ma już potencjał.

https://astropolis.pl/topic/64084-astrofoto-przez-smartfona/page/7/

Serce mi krwawi, bo detal jest naprawdę super jak na robione aparatem z telefonu, ale skupiłem się właśnie na bardzo precyzyjnym złapaniu ostrości i ustawieniach ISO,EXP etc oraz prowadzeniu ręcznym (nie chciało mi się ustawiać montażu GOTO). A totalnie nie zauważyłem że mam ustawione AVI na parametrach 720P i max. klatek 12/s. Aż jestem zły na siebie, Aparat telefonu może nagrywać nawet w 4K i klatkować do 100kl/s. (nie wiem jeszcze tylko przy jakich ustawieniach) Jest też opcja zdjęć seryjnych 104Mpx, i tej wersji chyba też spróbuję.

To co łatwiejsze w stosunku do kamerki - złapanie samego obiektu (jak nie ma prowadzenia), telefonem robi się to dużo łatwiej i nawet jak ucieknie z kadru to łatwiej go odnaleźć, oraz Zoomowanie aby zobaczyć jak masz ustawioną ostrość - fajna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wampum napisał:

Co do zdjęcia kolegi Maks_Anonim, zdjęcie totalnie skopane, próbowałem coś z tego wyciągnąć....lepiej zostawić tak jak jest. Autor musi jeszcze sporo poćwiczyć aby złapać jakiekolwiek sensowne zdjęcie ze szczegółami.

 

Co do telefonu tutaj się nie zgodzę...są już możliwości i to duże.

Moje ostatnie zdjęcie Jowisza i Saturna ma już potencjał.

https://astropolis.pl/topic/64084-astrofoto-przez-smartfona/page/7/

Serce mi krwawi, bo detal jest naprawdę super jak na robione aparatem z telefonu, ale skupiłem się właśnie na bardzo precyzyjnym złapaniu ostrości i ustawieniach ISO,EXP etc oraz prowadzeniu ręcznym (nie chciało mi się ustawiać montażu GOTO). A totalnie nie zauważyłem że mam ustawione AVI na parametrach 720P i max. klatek 12/s. Aż jestem zły na siebie, Aparat telefonu może nagrywać nawet w 4K i klatkować do 100kl/s. (nie wiem jeszcze tylko przy jakich ustawieniach) Jest też opcja zdjęć seryjnych 104Mpx, i tej wersji chyba też spróbuję.

To co łatwiejsze w stosunku do kamerki - złapanie samego obiektu (jak nie ma prowadzenia), telefonem robi się to dużo łatwiej i nawet jak ucieknie z kadru to łatwiej go odnaleźć, oraz Zoomowanie aby zobaczyć jak masz ustawioną ostrość - fajna sprawa.

Koło i Filtry tez do telefonu dołączysz ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Maks_Anonim napisał:

A jak szukacie na niebie wszystkich obiektów? Na przykład saturna albo różnych galaktyk, macie do tego jakąś aplikacje która pokazuje gdzie co jest czy jak? 

Wiele widać gołym okiem, np. planety od Merkurego do Jowisza.
Pomocne są aplikacje np, Stellarium lub Sky Safari
Niektóre teleskopy są wyposażone w system naprowadzania - GoTo
A praktyka czyni mistrza w odnajdywaniu różnych DSów, sprawdź co to "star hooping"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Maks_Anonim napisał:

A to jak trzeba rozbebeszać to go pro nie poświęce bo to moje go pro na wyjazdy, ale może kamerka samochodowa by sie nadała?

Zainstaluj na telefonie Open Camera. W przypadku Jowisza ISO daj na minimum, a czas ekspozycji ustaw tak, żeby nie przepalić planety, ale też żeby nie była za ciemna. Nagraj film 3min. Potem ten film zestakuj w Autostakkert i wyostrz w Registax. W jutubach na pewno są tutoriale. Tak, jak pisze kolega @wampum da się jako takie zdjęcia wyciągnąć z telefonu. 


jowisz-2021-06-05--002r.jpg.cd5d6f069aa347b670a428460ebe8ba9.jpg

 

5.06.2021

Bardzo skromny setup:

Sky-Watcher BKP 130/650
Montaż: EQ2 + napęd w jednej osi
Sensor: Xiaomi Redmi Note 7
Ekspozycja: Z miasta przez szybę, ok. 15% z ok. 3200 klatek
Soczewki: TMB SW 2,5mm
Filtr: svBony Moon Filter

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, karp_killer napisał:

Zainstaluj na telefonie Open Camera. W przypadku Jowisza ISO daj na minimum, a czas ekspozycji ustaw tak, żeby nie przepalić planety, ale też żeby nie była za ciemna. Nagraj film 3min. Potem ten film zestakuj w Autostakkert i wyostrz w Registax. W jutubach na pewno są tutoriale. Tak, jak pisze kolega @wampum da się jako takie zdjęcia wyciągnąć z telefonu. 


jowisz-2021-06-05--002r.jpg.cd5d6f069aa347b670a428460ebe8ba9.jpg

 

5.06.2021

Bardzo skromny setup:

Sky-Watcher BKP 130/650
Montaż: EQ2 + napęd w jednej osi
Sensor: Xiaomi Redmi Note 7
Ekspozycja: Z miasta przez szybę, ok. 15% z ok. 3200 klatek
Soczewki: TMB SW 2,5mm
Filtr: svBony Moon Filter

karp_killer, a gdzie znajde te ustawienia w tej aplikacji open camera? Mógł byś mnie ponawigować po apce? Co mam na razie zrobić żeby ustawić te ustawienia jak mam coś takiego?

Screenshot_20210830-211820_Open Camera.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Maks_Anonim napisał:

karp_killer, a gdzie znajde te ustawienia w tej aplikacji open camera? Mógł byś mnie ponawigować po apce? Co mam na razie zrobić żeby ustawić te ustawienia jak mam coś takiego?

Screenshot_20210830-211820_Open Camera.jpg

 

A masz taką ikonkę (w kółku)? Bo to tam:

 

occc.jpg.328e14f99da1f7b736b673c4aa4bd177.jpg

 

Strzałka pokazuje przełącznik do nagrywania filmu. 

 

 

Edytowane przez karp_killer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z 21/22 sierpnia, tranzyt Io, ED 102/714 z barlowem 2x, ASI 224MC, 2 foty w lekkim odstępie czasu

 

Jowisz1.png.b477adf1045400150ffc270e8d6ad106.png Jowisz2.png.2b593bda2a95a2544394d7629884d423.png

 

 

Jowisz z 23/24 sierpnia, SCT 8", ASI 224MC

 

Jowisz.png.bc7f863e3277ac799e945e4f948fc511.png

 

 

I z barlowem 2x:

1706973090_Jowiszbarlow2.png.b96da5d64167128d86ef28c68d92d71b.png

 

Jowisz z 24/25 sierpnia - SCT 8" + ASI224 MC

Jowisz.png.393dad8c9ff016e74cc8e8d7e064a042.png

 

I Jowisz w linii metanu: (SCT z reduktorem ogniskowej), widać wychodzącą WCP

744933510_CH4reduktor.png.c6b54b454a2dd2168d34b10604ced133.png

 

 

 

Edytowane przez Charon_X
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.