Skocz do zawartości

Saturn z Jupiterem przyszli 2021


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

trochę przed północą na kilka minut powietrze jakby stanęło :) , no i coś tam złapałem, Jowiszem podjarałem się straszecznie i troszkie przeskalowałem ( chyba niepotrzebnie, ale co tam ) Saturna też jeszcze nigdy tak fajnego nie udało mnie się :) 

w razie ,,W" kolory to moja słabość - półdalton :) 

SCT 6" ASI462 BAADER 2,25

Bez nazwy.jpg

Edytowane przez esiulek
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warunki były bardzo dobre. Nie załapałem się niestety na Saturna, ale Jowisz był i tak daniem dnia. Jego obróbka to była tym razem czysta przyjemność. To mój najlepszy Jowisz.

Zestaw standardowy - SCT 9.25" na eq5, QHY5-III462c, ADC, barlow 2.25x, 6x1,5min filmików derotowanych w WinJuposie, rejestrowanych ok. północy. Skala natywna. Tym razem nie musiałem robić resize.

Jowisz-08.09.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Arek_P napisał:

Wczoraj warunki były bardzo dobre. Nie załapałem się niestety na Saturna, ale Jowisz był i tak daniem dnia. Jego obróbka to była tym razem czysta przyjemność. To mój najlepszy Jowisz.

Zestaw standardowy - SCT 9.25" na eq5, QHY5-III462c, ADC, barlow 2.25x, 6x1,5min filmików derotowanych w WinJuposie, rejestrowanych ok. północy. Skala natywna. Tym razem nie musiałem robić resize.

Jowisz-08.09.jpg

hehe a ja się swoim Jupiterem podniecałem, jednak 3,25 " więcej robi różnicę, a może trzeba było posiedzieć jeszcze z pół godzinki, super szczegół,

byle znowu Przemo23 nie przylazł ze swoimi fotami :emotion-5: znowu pozamiata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Arek_P napisał:

Wczoraj warunki były bardzo dobre. Nie załapałem się niestety na Saturna, ale Jowisz był i tak daniem dnia. Jego obróbka to była tym razem czysta przyjemność. To mój najlepszy Jowisz.

Zestaw standardowy - SCT 9.25" na eq5, QHY5-III462c, ADC, barlow 2.25x, 6x1,5min filmików derotowanych w WinJuposie, rejestrowanych ok. północy. Skala natywna. Tym razem nie musiałem robić resize.

Jowisz-08.09.jpg

Świetny.

Mam.nadziej, że i dziś seeing dopisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mack_mnk napisał:

W dalszym ciągu zabawa materiałem zbieranym w weekend, tym razem Jowisz z Io (Synta 16 + ASI 290MC + UV/IR-cut + ADC + Barlow 2x)

Najpierw resize 50%

1977633727_JowiszIo09.04-3600mmresize.jpg.3addff4bbe8c2ecdd44e916ed01f7419.jpg

 

100%
1918906195_JowiszIo09.04-3600mm.thumb.jpg.f071274743658b37e18c1bc96a6c3a88.jpg


I jeszcze sama planeta z najlepszych klatek z soboty łagodniejszym podejściem do obróbki. Trochę żałuję, że nie trafiłem na WCP tamtej nocy.
resize 60%
1376193120_Jowisz09.04-3600mmres60.jpg.f1e30afb4d4499d7d231b4abee73579e.jpg

100%

659740608_Jowisz09.04-3600mmlight1.jpg.64f4ad75d276db3950f57e7987238149.jpg

Też elegancki

gratki

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, esiulek napisał:

hehe a ja się swoim Jupiterem podniecałem, jednak 3,25 " więcej robi różnicę, a może trzeba było posiedzieć jeszcze z pół godzinki, super szczegół,

byle znowu Przemo23 nie przylazł ze swoimi fotami :emotion-5: znowu pozamiata :)

Porównywanie do innych jest mylące. Można w świetnych warunkach uzyskać lepszy efekt z mniejszego sprzętu, niż w przeciętnych warunkach z większego. Możemy jedynie zadbać by być na te dobre warunki należycie przygotowani. Ze sprzętem nie ma co szaleć. Aby coś modyfikować, trzeba najpierw upewnić się, że z tego co mamy wyciągnęliśmy już wszystko co się dało. Najprościej poszukać w sieci najlepsze zdjęcia z podobnych zestawów teleskop/kamera, najlepiej z uwzględnieniem wysokości położenia obiektu (np. w Australii jest dużo łatwiej). Jak dojdziemy do tego poziomu, to wówczas można znów kombinować ze sprzętem, albo na tym co mamy poprzestać, przynajmniej na jakiś czas ;) Ja zatrzymałem się na 9.25" i dalej nie idę ze średnicą. Ten gabaryt jestem w stanie ogarnąć. Mam już w miarę zoptymalizowany zestaw. Pozostaje polować na dobre warunki i cieszyć się wynikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Arek_P napisał:

Ja zatrzymałem się na 9.25" i dalej nie idę ze średnicą. Ten gabaryt jestem w stanie ogarnąć.

Arek nawet nie myślę o takiej betoniarce, wiem że to nie wielkość sprzętu robi temat, tylko ten co go obsługuje, no i warunki, chociaż 8" biega między uszami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, esiulek napisał:

Arek nawet nie myślę o takiej betoniarce, wiem że to nie wielkość sprzętu robi temat, tylko ten co go obsługuje, no i warunki, chociaż 8" biega między uszami :)

8" to ostatni komfortowy SCT. Bardzo mile wspominam czas z 8-ką. Niestety, nie było wówczas kamer tak czułych jak te obecne. Brakowało światła do zwiększenia skali i w końcu skusiłem się na pozornie niewiele większy model, patrząc na średnicę. Z 9.25" to już trzeba się bardziej namęczyć. EQ5 tak na styk wyrabia przy dobrym wyważeniu. Najważniejsze, że nadal można jeszcze obsłużyć ten zestaw jednoosobowo.

 

Dziś warunki były dalekie od wczorajszych, ale postaram się coś wycisnąć z zebranego materiału dla Saturna. Zobaczymy czy coś sensownego z tego wyjdzie. Jak nie, to innym razem się zasadzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maks_Anonim napisał:

karp_killer a z tego zdjęcia saturna mógł byś może coś wyciągnąć tak jak zrobiłeś to z jowiszem? Wiem ze jest przepalone ale może by ci sie udało, tak jak w miare coś widać na jowiszu

20210909_225203.jpg

 

Karp killer, święty astronom od rzeczy beznadziejnych.... ;)

  • Lubię 1
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maks_Anonim napisał:

karp_killer a z tego zdjęcia saturna mógł byś może coś wyciągnąć tak jak zrobiłeś to z jowiszem? Wiem ze jest przepalone ale może by ci sie udało, tak jak w miare coś widać na jowiszu

20210909_225203.jpg

 

Jasne stary! Widać przerwę Kuppelweisera. 

 

20210909_225203.jpg.d02e8dd7ff0ed30eb49272c425c58a0f.jpg.d9571392cd94f49bff43fd748f5c5d06.jpg

 

Ps. Obróbka grafiki to niestety nie czary mary. Tam nie ma sygnału, z którego można coś wyciągać. Nagraj nieprzepalony film i wtedy chętnie Ci go obrobię. 

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Arek_P napisał:

Saturn z wczorajszych, mizernych warunków. Mam nadzieję, że dziś będzie lepiej :)

Saturn-09.09.jpg

I tak nieźle.

W Radomiu mliko straszne było i ten "Jet stream" chyba był duży.

 

Dziś zapowiada się lepiej ale czy tak będzie?

Okaże się.

Na sat 24 widać jak coś ze wschodu się przesuwa. Więc ja mam stresa heheBo dla mnie to już chyba ostatnia szansa w tym.roku na gazowe olbrzymy.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

I tak nieźle.

W Radomiu mliko straszne było i ten "Jet stream" chyba był duży.

 

Dziś zapowiada się lepiej ale czy tak będzie?

Okaże się.

Na sat 24 widać jak coś ze wschodu się przesuwa. Więc ja mam stresa heheBo dla mnie to już chyba ostatnia szansa w tym.roku na gazowe olbrzymy.

 

 

 

Oby im się ;)

 

IMG_20210910_203321.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj atmosfera była stabilna ale mgiełka nie pozwoliła na DSO. Zatem z 12" przyłożyłem Jowiszowi, powiększenie 500x tanim barlowem i okularem Celestron 6mm uzyskałem. Jowisz potężny ale też jasny. Widoczne wiele pasów, zawirowań i WCP. Już zamówiłem filtr zmienny polaryzacyjny na takie okazje. Saturn słabo wypadł ale był już niżej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.