Skocz do zawartości

Saturn z Jupiterem przyszli 2021


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

22 hours ago, Arek_P said:

Porównywanie do innych jest mylące. Można w świetnych warunkach uzyskać lepszy efekt z mniejszego sprzętu, niż w przeciętnych warunkach z większego. Możemy jedynie zadbać by być na te dobre warunki należycie przygotowani. Ze sprzętem nie ma co szaleć. Aby coś modyfikować, trzeba najpierw upewnić się, że z tego co mamy wyciągnęliśmy już wszystko co się dało. Najprościej poszukać w sieci najlepsze zdjęcia z podobnych zestawów teleskop/kamera, najlepiej z uwzględnieniem wysokości położenia obiektu (np. w Australii jest dużo łatwiej). Jak dojdziemy do tego poziomu, to wówczas można znów kombinować ze sprzętem, albo na tym co mamy poprzestać, przynajmniej na jakiś czas ;) Ja zatrzymałem się na 9.25" i dalej nie idę ze średnicą. Ten gabaryt jestem w stanie ogarnąć. Mam już w miarę zoptymalizowany zestaw. Pozostaje polować na dobre warunki i cieszyć się wynikami.

To jest dokładnie moja filozofia :) próbuję wycisnąć co się da z Mak127, zdając sobie sprawę, że wyniki nie będą tak dobre jak z 8 czy więcej cali. Ale co tam, trzeba sie cieszyć z tego co się ma.

Na razie akwizycję mam coraz bardziej pod kontrolą, do tego stopnia, że czuję że tu już zbyt wiele nie poprawię. 8 września faktycznie były jak dla mnie najlepsze jak do tej pory warunki, a że Jowisz i Saturn już się oddalają, to zapewne w tym roku lepszych sekwencji już nie zbiorę. Bedę mogł sie skupić na obróbce, bo tego etapu wciąż nie mam pod kontrolą. Póki co Saturn z 8.9.21 z Mak127, ASI462MC, prime focus (ogniskowa ok 1700 mm), obróbka naprędce zrobiona w Registax 6.

 

Saturn_080921.gif

 

Edytowane przez twegier
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, oicam napisał:

Ej ja tu widzę na skraju przerwę Enckego! Świetna fota! 

To chyba raczej artefakt z obróbki.. ale dzięki za docenienie mimo wszystko :)  Dziś na razie u mnie słabo. Jeszcze jest trochę czasu, więc nie tracę nadziei. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tuvoc napisał:

Work in progress... jeszcze derotacja i szlifowanie w PS. Materiał z 06.09.2021 - na tarczy cień oraz sylwetka Io. Łapane zestawem SCT 9.25 + TV Barlow 2x z ASI 462 MC (UV/IR cut; IR Pass 685 nm)

 

aaa2b.png.6dcefc258646c01475fc3306060aa570.png

super, tylko troszkie go trza wyprasować, chyba :),   :like:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, fizyk5 napisał:

Moje,...   dane na zdjęciu...  stack w Registax6 ./      15 zdjęć Jowisza i Saturna.

Klapnięcie psuje jakość   :( , ale to jest podstawa.  Ale   :) 

 

dwa1.jpg.492c876df303127cc5a47eb7470518ce.jpg

Mhm. Ja Grab 1! Ja Grab 1! Wisła jak mnie słyszysz?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, TomaszB napisał:

Wiem że moja praca ma daleko do średniej prezentowanych tutaj, ale cieszy uzyskanie nawet takiego efektu.

Newton 130/650, Nikon D 7200, Barlow GSO 5x + Baader 2.25x :-).

Trochę ciemno i nie za ostro, ale zabawa była.

 

 

D72_4827_poprawki 2.jpg

 

Myślę że mógłbyś spróbować uzyskać ostrzejszy obraz z tego materiału, z widoczną przerwą Cassiniego oraz zaznaczonym pasem równikowym (np. zastosowanie dekonwolucji na Twoim JPGu je pokazały). 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, TomaszB napisał:

Tiaaa...

A co to jest ta dekonwolucja???

Oczywiście zaraz poszukam ale gdybyś mógł tak łopatologicznie napisać jak to działa na plik,  kiedy to stosować i jakie daje efekty?

Ewentualnie gdzie znajdę opis?

 

Definicję samego pojęcia znajdziesz między innymi tutaj => https://pl.wikiqube.net/wiki/Deconvolution#Optics_and_other_imaging

 

Jeżeli chodzi o praktykę to dekonwolucja jest dostępna między innymi w Lynkeosie i opiera się tylko na dwóch parametrach:

Radius - promień rozmycia który zostanie skorygowane

Treshold - „siła” wprowadzonej korekcji - im  mniejsza wartość tym agresywniejsza obróbka

 

Oczywiście korzystając z Registax masz do dyspozycji Wavelets, które również pomogą Ci uzyskać bardziej ostry obraz.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele zwojowałem. Właściwie to nie jestem przekonany, czy taka wersja nie wygląda zbyt sztucznie. Ale przerwy Cassiniego ani  pasam równikowego nie dostrzegam. Może uda mi się znaleźć lepszy filmik do złożenia stacka i tam coś więcej będzie widać.

 

Na razie uzyskałem tyle:

2134199716_D72_4827prbywyostrzania.thumb.jpg.d407bccae0f93f0a4f9faa1eeba84c17.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, TomaszB napisał:

Barlow GSO 5x + Baader 2.25x :-).

 

O. Bardzo się wygięło?
Przypuszczam, że lepszy rezultat uzyskałbyś z jednym barlowem. Kolejny dokłada swoje aberracje, a już efektywne powiększenie przeskoczyłeś. 

Podrzuć stacka, to się go wyostrzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygięcia nie wykluczam, ale starałem się by go nie było. "Na oko" wszystko było prosto :szczerbaty:.

Link do stacka bez żadnej obróbki. Potem walczyłem z nim różnymi sposobami, ale mistrzem obróbki to ja nie jestem :-).

 

https://www.dropbox.com/s/5huw0vienpsqikp/D72_4827_pipp_lapl5_ap13.tif?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.