Skocz do zawartości

Saturn z Jupiterem przyszli 2021


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

48 minut temu, lulu napisał:

A jest jakiś powód dla którego w zastosowaniach planetarnych HD Edge miałby spisywać się lepiej od zwykłego Celestrona SCT?

Otwory wentylacyjne i opcja DIY wiatraków do nich, może też lepsza kontrola ruchu LG. W przypadkach ekstremalnych też wiek może mieć jakieś znaczenie (pomarańczowe Celestrony ciągną kilkadziesiąt lat już i nadal dają radę ale z czasem powłoki luster mogą się zniszczyć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Arturoo napisał:

A ja właśnie jestem ciekaw jak konstrukcje otwarte a dokładniej Newtony planetarne spisują się w porównaniu z SCT. Czy na przykład taki VX10L od Orion Optics UK by przebił zwykłego 10" SCT lub 9,25" HD Edge.

Tylko ta masa i gabaryt... Ja nie mam ochoty na duże astrowydatki i zastanawiam się nad powieszeniem 8" newtona na eq5. Trochę więcej lustra niż w 6" i chyba się montaż nie zawali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Arturoo napisał:

Są plusy, są i minusy ale pomijając to to jestem ciekaw jak wypadło by takie porównanie newton vs sct. Chodzi mi czysto o aspekt tego co z takich teleskopów można było by wycisnąć i czy górą byłby newton czy sct.

Ktoś porównywał?

Na jakim porównaniu ci zależy? Jak weźmiesz Wenus to Newton zawsze wygra. Jak weźmiesz światło widzialne i np. Jowisza to różnic powinno być zero.

 

Od strony techniczno/praktycznej 12-14" Newton rzadko kiedy wpadnie w dryf temperaturowy. 14" SCT u mnie wytrzymywało nawet mniej niż godzinę po odcięciu aktywnego nawiewu i wpadało w dryf, 11" zazwyczaj dawało radę, ale też często chłodziłem go wiatrakiem.

 

Duży światłosilny Newton będzie bardziej wrażliwy na kolimację i ostrość niż wolniejszy SCT. Do tego dochodzą ugięcia tuby Newtona, jego duża waga i powierzchnia, co będzie utrudniało pracę jeżeli wiatr będzie wiał w bok teleskopu. Kratownice trochę to poprawiają ale nie do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, riklaunim napisał:

nie powinno być różnicy mięcy OO a Newtonem SW

No, możliwe, że sprzęt OO będzie mieć nieco lepsze warstwy więc i sprawność - ale w sumie nie wiem, czy dają lepsze; a poza tym, jeśli nawet dają, to jest to różnica tylko kilku procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie , walczę z 8'' Meade SCT. Na razie uczę się precyzyjnej kolimacji i ogólnie badam sprzęt bo nigdy się bliżej z SCT nie bawiłem. Niezła masakra. Jak koledzy na CN zrobili mi wykład na temat sposobów schładzania i wyrównywania temperatury to gorzko zapłakałem za edziulką-czarnulką, której się chyba zbyt pochopnie pozbyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak śledzisz prognozę pogody, to widać kiedy powinny być sensowne warunki. Wystawiasz tubę na balkon kilka godzin przed obserwacjami i spokojnie się schłodzi do tego czasu. 8" to nie jest jakiś czołg :)  Tuby Meade są nieco bardziej masywne niż te od Celestrona, ale przy 8" to nadal nie jest powód do zmartwień. Kwestia wypracowania nawyku wyciągania tuby odpowiednio wcześniej i zostawiania by sobie "doszła". Nigdy to nie był dla mnie problem. To samo robię przy 9.25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem wspaniały plan. Na stellarium tranzyty Ganimedesa i Io na tle czerwonej plamy, Później dochodził jeszcze cień Ganimedesa. Wszystko zweryfikowała niestety pogoda i zanim się przejaśniło to już było po wszystkiemu :( I nie było tranzytów i plama zaszła. Musiałem na nowo wcześniej skręcić teleskop bo szykowałem go na sprzedaż i stwierdziłem że skoro już jestem to zrobię Saturna z Jowiszem. Niestety jaka była mgła wczoraj to wszyscy chyba widzieliśmy ale nie ukrywam że i tak jestem zadowolony jak na budżetowy zestaw. Sky Watcher 150/750, barlow x2, ASi120mm, Pro 742 IR Planet/R/G/B. Nie ukrywam że troche się spóźniłem z Saturnem, bo nie dość że już jest nisko to jeszcze kurna za wiśnie mi wszedł i przez krzak go robiłem. Za rok będę gotowy :D 

saturn4.png.d072181352c46693ad704e1a342ad7ff.png

 

jowisz2.png.1e0454dddf3ccd7f6917a8fc5756e144.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kapitan Cook napisał:

@wismat ja byłbym bardziej niż zadowolony ze zdjęć z takiego sprzętu. Masz jakąś zmieniarkę do filtrów ? Jak szybko trzeba wszystkie kolory plus IR zebrać aby nie było widać rotacji ?

Dziękuję. Już odpowiadam. Zmieniarką do filtrów jest moja ręka, bo mam manualne koło 5x1,25". Astronomik Pro 742 Planet, L,R,G,B zwo. Saturnowi poświęciłem więcej czasu. IR chyba 1500 klatek, RGB po 1000szt. Saturn nie obraca się tak szybko jak Jowisz więc wiedziałem że można nieco więcej, pytanie czy nie za długie te czasy były... hmm...
Z Jowiszem zaś wiedziałem że nie poszaleję. Każdy filtr po 1 min 30 sek z wcześniej spisanym punktem ostrości, żeby nie tracić czasu na jej ustawianie. Gdybym miał kamerkę ASI174mm z usb 3.0 to mógłbym więcej wyciągnąć z tego czasu, ale i tak chyba jest ok :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2021 o 16:08, Kapitan Cook napisał:

@wismat ja byłbym bardziej niż zadowolony ze zdjęć z takiego sprzętu. 

Nie chcę ujmować nic komentowanym zdjęciom (też byłbym zadowolony), a jedynie wstawić się za moim SW 150/750. Może nie jest wielką armatą, ale sporo da się wycisnąć w dobrych warunkach. 

 

jowisz-2021-8-10-003.jpg.528784c7bb3cba7e1ef3839634c959de.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

 

 

We wrześniu ub. roku udało mi się uchwycić najlepszego jak dotąd Jowisza. Z tej sesji miałem dużo filmików w długiej serii, z których kilka wykorzystałem do derotacji, a reszta czekała na lepsze czasy na wykonanie animacji. Długo to trwało, ale w końcu się udało. Zasługa kwarantanny ;) Na animację złożyło się 35 klatek złożonych w PIPP z prędkością ustawioną na 12 kl./s. Wrzucam zapętlonego gifa i avika z kilkoma przebiegami. 

Edit: widzę z avikami są problemy, więc zostawiam tylko gifa.

 

Jowisz-2021-09-08.gif

 

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Arek_P napisał:

 

 

We wrześniu ub. roku udało mi się uchwycić najlepszego jak dotąd Jowisza. Z tej sesji miałem dużo filmików w długiej serii, z których kilka wykorzystałem do derotacji, a reszta czekała na lepsze czasy na wykonanie animacji. Długo to trwało, ale w końcu się udało. Zasługa kwarantanny ;) Na animację złożyło się 35 klatek złożonych w PIPP z prędkością ustawioną na 12 kl./s. Wrzucam zapętlonego gifa i avika z kilkoma przebiegami. 

 

Jowisz-2021-09-08.gif

 

No to teraz dorzuciłeś do pieca :D

 

32 minuty temu, Arek_P napisał:

widzę z avikami są problemy, więc zostawiam tylko gifa.

Wrzucaj .mp4 to forum sobie to ogarnie bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Wrzucaj .mp4 to forum sobie to ogarnie bez problemu.

Niestety, PIPP nie obsługuje tego formatu. Na szczęście nie ma dużej różnicy względem gifa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniał mi się Avidemux, który potrafi ładnie konwertować między różnymi formatami. Udało się bez problemu, więc wrzucam. Mam nadzieję, że teraz przejdzie. Różnica nie jest duża, ale trochę gładszy jest avi/mp4 względem gifa.

Edit: Chyba jednak nic z tego nie będzie. Widzę komunikat: Nie odnaleziono wideo w obsługiwanym formacie i typie MIME. Czy pliki wideo się jakoś inaczej załącza?

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Arek_P napisał:

Niestety, PIPP nie obsługuje tego formatu. Na szczęście nie ma dużej różnicy względem gifa.

Jakby coś, to ja używam tego:

https://onlineconvertfree.com/converter/video/

albo tego:

https://cloudconvert.com/avi-to-mp4

I wchodzi na forum bez problemu, zobacz np. tutaj (trzeba przewinąć trochę w dół):

Może masz jakiś dziwny kodek ustawiony czy cóś...?

 

Godzinę temu, Arek_P napisał:

Czy pliki wideo się jakoś inaczej załącza?

Tak samo jak wszystko inne, chyba że znowu coś się popsuło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.