Skocz do zawartości

Saturn z Jupiterem przyszli 2021


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

Do pary z Jowiszem dołączam Saturna z tego samego wieczoru. Tutaj efekt końcowy jest lepszy, gdyż problemy z seeingiem lepiej maskują się na mniej urozmaiconej "powierzchni" planety.

Saturn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lulu napisał:

To ja może przywołam Duchy Praojców i zaprezentuję fotkę wykonaną starym refraktorkiem Royal Astron 76/1200 z 1962 roku. Dotrwał do dziś i tak się spisuje z nowoczesną kamerką ZWO ASi 178 MC. Zdjęcie bezpośrednio w ognisku, bez Barlowa:

 

 

SATURN-2021-07-30.jpg

 

Właśnie sprawdziłem że na naszym forum nie ma ani słowa wzmianki o tym refraktorze legendzie. Może założysz oddzielny wątek i napiszesz o nim kilka słów ?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Andrzej Lach napisał:

CC 8"

Ciekawi mnie jak to widać w wizualu. Ile jest szczegółów? Widać tyle pasów na Jowiszu i detali co na zdjęciu? Widać wyraźnie przerwę Cassiniego na Saturnie?

Czy mógłbyś wrzucić pojedynczą klatkę Jowisza i Saturna albo w jakiś sposób mniej-więcej odwzorować widok? Pytam, ponieważ rozważam zakup podobnego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, AviatorL napisał:

Ciekawi mnie jak to widać w wizualu. Ile jest szczegółów? Widać tyle pasów na Jowiszu i detali co na zdjęciu? Widać wyraźnie przerwę Cassiniego na Saturnie?

Czy mógłbyś wrzucić pojedynczą klatkę Jowisza i Saturna albo w jakiś sposób mniej-więcej odwzorować widok? Pytam, ponieważ rozważam zakup podobnego teleskopu.

Ło Panie, widać na bank. Byle by warunki pozwoliły to opad szczęki murowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AviatorL napisał:

Ciekawi mnie jak to widać w wizualu. Ile jest szczegółów? Widać tyle pasów na Jowiszu i detali co na zdjęciu? Widać wyraźnie przerwę Cassiniego na Saturnie?

Czy mógłbyś wrzucić pojedynczą klatkę Jowisza i Saturna albo w jakiś sposób mniej-więcej odwzorować widok? Pytam, ponieważ rozważam zakup podobnego teleskopu.

 

Jasne, jeżeli chodzi o wrażenia wizualne, to mogę opisać detale które są dla mnie widoczne przy obserwacjach okularem 18-sto milimetrowym (ES 18mm 82st.), czyli z powiększeniem 136x.

Dlaczego taka ogniskowa? Założyłem skompletowanie zestawu okularów od najdłuższych do najkrótszych ogniskowych i na razie jestem na etapie 18-stki (oprócz tego używam 38 i 24).

 

Ale do celu, obraz przy tym powiększeniu pozwala na dostrzeżenie przerwy Cassiniego, odcięcia pasa równikowego na Saturnie. Jeżeli chodzi o Jowisza to pasy równikowe i umiarkowany północny są widoczne. Pasy (strefy) równikowe południowe są do dostrzeżenia. Na pasach równikowych są do dostrzeżenia większe struktury (majaczą ale są :) ). WCP jest widoczna. 

 

Poniższe zdjęcie w jakiś sposób powinno oddać obraz wizualny przy powiększeniu 136x, przy najlepszym seeingu jaki do tej pory trafiłem (jak do tej pory Saturna i Jowisza miałem okazję obserwować 5 razy (Cassegrainem), pozycja planet była maksymalnie 15 st. ponad horyzontem). 

 

prev.jpg.53e032177c278da39c8e9e43bf7c81f7.jpg

 

To jest surowa klatka ze zdjęcia z mojego posta który pokazuje Jowisza z Europą i Io (zbierane kamerką 7TC) 

 

2021-08-04-2136_5-Jupiter_0769.PNG.1c461e67a47ca49a7efe8872fd8070e6.PNG

 

 

Edytowane przez Andrzej Lach
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.