Skocz do zawartości

Saturn z Jupiterem przyszli 2021


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

Ten rok dla Jowisza będzie jeszcze średni, ale od 2022 zacznie się prawdziwa jowiszowa uczta. Pamiętam poprzednie opozycje "wysokiego Jowisza" i jak zimą przy kilkustopniowym mrozie siedziałem przy SW200/1000 wlepiając oko w okular. To były widoki. Spokojnie można było siadać do teleskopu ok. 18-tej, człowiek się nasycił widokami i jeszcze się wyspał porządnie nie zarywając nocy. Oby tylko pogoda dopisała, bo ostatnio okres jesienno-zimowy to u nas tragedia pod względem pogodnych nocy. Gdzie te długie okresy wyżowej pogody zimą, trzaskający mróz, śnieg skrzypiący pod nogami a niebo czarne jak smoła i tak czasami przez kilkanaście dni z rzędu? Teraz tylko deszcz, deszcz ze śniegiem, chmury bez przerwy, robi się nam angielski klimat.   

Edytowane przez anatol
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Frosch napisał:

Dziś o 4.30 wyszedłem z domu sprawdzić, czy widać Jowisza i Saturna, ale chyba drzewa i bloki zasłaniały, bo ich nie znalazłem. A teleskop czekał przy drzwiach :)

 

Pewnie próbowałeś troszkę za wcześnie...

 

We wtorek rano obserwowałem Jowisza i Saturna od 5-tej rano do świtu, czyli gdzieś do 6-tej.

Te godzinne obserwacje EDkiem 80 można streścić mniej więcej tak:

  • Obserwowałem z powiększeniami x120 i x170 (XW 5 i 3.5), co dawało źrenice 0.7 i 0.5 mm.
  • Jak zaczynałem obserwacje Jowisz był nad horyzontem 13° a  Saturn 16° i w ciągu godziny planety podniosły się aż o 5 - 6  stopni.
    Było widać, jak wraz ze wzrostem wysokości obraz planet najpierw się poprawia a potem pogarsza przez coraz jaśniejsze niebo.
    Planety były widoczne nawet po wschodzie Słońca, ale obraz był już bardzo „rozcieńczony”.
  • Obraz znacznie falował i pewnie udało mi się ustawić ostrość dopiero na zachodzącym Księżycu w pełni.
  • Saturn był albo bardzo mały (x120) , albo bardzo ciemny (x170). W porywie najlepszych warunków kolor pierścieni i planety wydawał się być lekko różny.  Może było widać jakieś namiastki przerwy Cassiniego, z mocnym naciskiem na „może”.
  • Jowisz pokazywał wyraźne pasy. Pas równikowy północy był najbardziej kontrastowy i było widać, że jego szerokość się zmienia. Niestety, wielka Czerwona Plama była po złej stronie planety.
    Generalnie obraz Jowisza był lepszy niż Saturna, mimo, że Jowisz był parę stopni niżej.
    Nie mogłem się doszukać jednego księżyca Galileuszowego. Po sprawdzeniu na SkySafari Plus okazało się, że Io właśnie przechodzi na tle Jowisza. Niestety, nie udało mi się go dostrzec. Na początku obserwacji Io rzucał też cień na tarczę, ale tej kropeczki też się nie dopatrzyłem.

Podsumowując, szału nie było, ale po ładnych paru tygodniach chmur byłem bardzo szczęśliwy, że w końcu można było cokolwiek poobserwować.
Warunki do obserwacji Jowisza i Saturna będę się tylko poprawiać, więc nagroda za poranne zrywanie się będzie coraz fajniejsza.

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mareg napisał:

Pewnie próbowałeś troszkę za wcześnie...

Wg Stellarium Saturn powinien już osiągnąć o tej godzinie 9 stopni nad horyzontem, miałem nadzieję, że będzie ponad zabudową i drzewami. Księżyc widziałem, a był na zbliżonej wysokości, ale akurat był po stronie bez drzew i wyższych budynków. Było też trochę chmur nisko nad horyzontem, może akurat przysłoniły planety.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JSC napisał:

Jowisz ma ciekawe paski w tym sezonie...

Południowy w zaniku, ale za to niezwykle wyrazisty północny i piękny pomarańczowy na równiku!

 

Szyba potraktowała każdy kolor indywidualnie. Składałem je na powrót z tego

jupiterek1.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tuvoc napisał:

Naprawdę nie masz możliwości otworzyć tego okna? Aż mnie coś skręca jak czytam za każdym razem, że przez szybę :P

 

Niestety, często jak otworzysz okno to jest znacznie gorzej przez prądy cieplne, które lokalnie zupełnie rujnują seeing.
Widać to nawet przy obserwacjach lornetką a co dopiero przy planetarnych powiększeniach...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Tuvoc napisał:

Naprawdę nie masz możliwości otworzyć tego okna? Aż mnie coś skręca jak czytam za każdym razem, że przez szybę :P

Tak, jak pisze @Mareg - wyjdzie gorzej przez falujące powietrze. Balkon mam z innej strony. Któregoś razu zrobię wyjazdowym setupem, ale to jeszcze nie był ten raz :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Darek_B zmienił(a) tytuł na Saturn z Jupiterem przyszli 2021

Dzisiejszy. Około godziny 3:40. Przez cirrusy. Kolor pożyczony ze zdjęcia z pierwszego postu.
Nie wiem, czemu płoną księżyce. Atmosfera? Problem z ostrością? Refleksy?
Raczej nie, ale jest możliwe, że syf na sensorze dorobił dodatkowe szczegóły chmur Jowisza.
Bez kolegi Saturna, bo się ociągałem, potem chmury, a później to już go nie było. 

 

Teleskop: Sky-Watcher 150/750 PDS
Montaż: EQ5 opaskowany (OnStep)
Sensor: Astro kamera t7m
Ekspozycja: 3min, 41% z 2500 klatek, Drizzle 3x
Soczewki: svBony Barlow x2
Filtr: svBony Moon Filter, svBony IR Filter
Apki: AutoStakkert, RegiStax 6, PHD2
Resize 50%

 

jowisz-2021-06-04--001rr.jpg.8e4240f4aea8187a7ad59084756216d4.jpg

 

 

 

Wersja bez koloru i resize:

 

jowisz-2021-06-04--002.jpg.0641628903e2d37d7e9ad3f7fb448360.jpg

 

 

Między kablami po prawej:

 

1030003495_4a1cbd1c-1fb2-403d-be43-7f4859a62403(1).jpg.7b311702f5e008e274271942e8988351.jpg

Edytowane przez karp_killer
  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @karp_killer za aktualne zdjęcie Jowisza !

Niech w końcu Polska zobaczy jak pięknie się on już u nas prezentuje.

 

Też go dziś widziałem Taurusem 300/1500 z XW 5 mm.
Warunki miałem chyba najlepsze w tym roku i jak seeing się uspokajał, to widziałem jakieś detale na WCP i te pasy po jej lewej stronie, widoczne na zdjęciu od @karp_killer.

Brunatne pociemnienia na pomarańczowym północnym pasie równikowym też czasami stawały się wyraźne.

O 4:12 Io wchodził w cień Jowisza i fajnie się "wygasił" w ciągu paru minut.

 

A wcześniej był Saturn.
Dziś przerwa Cassiniego chwilami była czarniutka i było widać, że pierścienie po jej zewnętrznej stronie są ciemniejsze niż te po wewnętrznej.

Udało mi się też pierwszy raz w życiu wyzerkać Hiperiona z jego 14.5 mag według Stellarium.
Żeby się upewnić, wsadziłem w wyciąg XW 3.5 (x300 -> x430), bo przy większym powiększeniu nieco wzrasta zasięg.
Sprawdziłem też na mapach i w jego okolicy nie widzę nic, z czym można by go pomylić.

Na pewno pomogło mi, że zabrałem się za Saturna już po dłuższych obserwacjach, z wychłodzonym teleskopem i zaadaptowanym wzrokiem.
Także na wlocie Taurusa miałem wybaflowaną i wyflokowaną osłonę poprawiającą kontrast, przysłonięte 5 mm obwodu lustra i "czapeczkę" na lustro wtórne (zdjęcia tych przeróbek są w tym wątku).
No i kluczowa sprawa, warunki dopisały.

 

Przy obecnych krótkich i jasnych nocach Jowisz i Saturn stają się coraz fajniejszymi obiektami do obserwacji i focenia.
Nic tylko nastawiać budziki i działać.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne próby, niestety nadal tylko z filtrem IR Pass 742 nm (nie widzę nawet sensu robić koloru, o ile nie założyłbym wcześniej ADC). Wszystko złapane 02.06.2021.

 

SW 200/1000; Barlow TV 2x; ASI 462MC + IR Pass 742nm

15% z 10k klatek

seeing 1/4 - chyba znam już dodatkowy powód tragicznego seeingu - u mnie bloki (ich oddawanie ciepła) dodają swoje do pływania obrazu.

 

2021-06-02-0106_0_pipp_l5_ap44_AS_AC.png.cb27e73f3754a7d3df362eef289f5b24.png

 

2021-06-02-0158_4_pipp_l5_ap135_AS.png.38d4c161ab66ed93cb2f46523cf293a1.png

 

Animacja z 9 kolejnych stacków:

 

ezgif.com-gif-maker.gif.15a2c03dd1eaa4775f4e784defbc0ce2.gif

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, karp_killer napisał:

(...)

Nie wiem, czemu płoną księżyce. Atmosfera? Problem z ostrością? Refleksy?
Raczej nie, ale jest możliwe, że syf na sensorze dorobił dodatkowe szczegóły chmur Jowisza.

(...)

 

Atmosfera to raczej nie, bo mało prawdopodobne, żeby wszystkie księżyce i szczegóły na planecie dostały takich samych "płomyczków".

Coś na sensorze też pewnie nie wpływałoby na cały obraz.

 

A nie miałeś czasem w świetle teleskopu tych przewodów widocznych na ostatnim "zdjęciu sytuacyjnym" ?

Piszesz, że maiłeś 3 min ekspozycji, więc wtedy te dziwne efekty powinny się zmieniać w czasie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Mareg napisał:

 

Atmosfera to raczej nie, bo mało prawdopodobne, żeby wszystkie księżyce i szczegóły na planecie dostały takich samych "płomyczków".

Coś na sensorze też pewnie nie wpływałoby na cały obraz.

 

A nie miałeś czasem w świetle teleskopu tych przewodów widocznych na ostatnim "zdjęciu sytuacyjnym" ?

Piszesz, że maiłeś 3 min ekspozycji, więc wtedy te dziwne efekty powinny się zmieniać w czasie.

 

 

Sprawdziłem i na kilku filmikach wychodzi to samo. Albo miałem niedociągniętą ostrość, albo coś w torze optycznym dodaje refleksów. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.