Skocz do zawartości
  • 0

Guiding problem z komunikacją HEQ5 / komputer


WaldekG15

Pytanie

Witam, 

Chcę rozpocząć przygodę z guidingiem ale napotkałem problem gdyż montaż nie komunikuje się z komputerem. 

Zainstalowałem phd2, ascom, eqmod. 

Kamerka i montaż się połączyły w programem phd natomiast w eqmod nie ma komunikacji z montażem. 

Kamerka jak i montaż są połączone z komputerem za pomocą kabla usb.

Co należy zmienić ?

 

IMG_20210429_215123.jpg

IMG_20210430_211416.jpg

Edytowane przez WaldekG15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Godzinę temu, WaldekG15 napisał:

Spróbuję z stellarium zobaczę co z tego wyjdzie 

Samo Stellarium nie da Ci pewności, że montaż rzeczywiście skierował teleskop na wybrany cel. Do weryfikacji przydaje się plate solve, czyli testowa klatka, która służy do weryfikacji pozycji i automatycznej korekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, sidiouss napisał:

Są dwie opcje sterowania - jeśli wpinasz się kablem do pilota a następnie do montażu, pilot musi mieć aktywną opcję PC Direct Mode - żeby działać jako pomost między komputerem a montażem. 

Podszkolę Cię :)  - jakiś czas temu robiłem hybrydę interfejs bluetooth pod HEQ5 (albo przez pilota , albo pod montaż)  i np SkySafari na komórce nie chciał się podłączyć (przez pilota) z włączonym trybem PC DIRECT MODE ,  na normalnej pracy pilota wszystko zarybiło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, apolkowski napisał:

Samo Stellarium nie da Ci pewności, że montaż rzeczywiście skierował teleskop na wybrany cel. Do weryfikacji przydaje się plate solve, czyli testowa klatka, która służy do weryfikacji pozycji i automatycznej korekty.

Wystarczy zainstalować plate solve i połączy się z stellarium automatycznie?

Edytowane przez WaldekG15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, komprez napisał:

Podszkolę Cię :)  - jakiś czas temu robiłem hybrydę interfejs bluetooth pod HEQ5 (albo przez pilota , albo pod montaż)  i np SkySafari na komórce nie chciał się podłączyć (przez pilota) z włączonym trybem PC DIRECT MODE ,  na normalnej pracy pilota wszystko zarybiło :)

A to dlatego, że Skysafari na komórce wysyła inne komendy niż bezpośredni EQMod i dlatego pilot nie może być w Direct Mode ;) znam temat, zapomniałem napisać :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, WaldekG15 napisał:

Wystarczy zainstalować plate solve i połączy się z stellarium automatycznie

Plate solve nie ma nic wspólnego ze stellarium. Plate solve, to w dosłownym tłumaczeniu rozwiązanie płyt :D a dokładnie to oznacza - robienie zdjęcia fragmentu nieba i rozpoznanie tego fragmentu w celu poinformowania oprogramowania gdzie tak naprawdę skierowany jest teleskop. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, WaldekG15 napisał:

Wystarczy zainstalować plate solve i połączy się z stellarium automatycznie?

Jak wpiszesz do Googla Stellarium plate solve, to pokaże się sporo wątków. Moduły plate solve są wbudowane w różne programy. Część z nich potrafi przesłać zwrotnie info do Stellarium.

Do czego chcesz użyć komputera? Tylko do prowadzenia czy do planowania i kontroli całej sesji? Warto zerknąć na "kombajny", które mają wbudowane wszystkie moduły do przeprowadzenia sesji od planowania przez skierowanie montażu na cel, sterowanie kamerą, itp. Ja używam Kstars, który ma wbudowane wszystkie moduły łącznie z planetarium i modułem prowadzenia podobnym do PHD2.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najpierw muszę poczytać co jest prostrze w obsłudze. 

Przede wszystkim na początek interesuje mnie guiding i ustawianie na obiekt bez użycia pilota. 

Ustawienie ostrości i zdjęcia aparatem na tą chwilę będę robił ręcznie dlatego że lubię się pobawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.