Skocz do zawartości

Kwietniowa sesja obserwacyjna 29.04.2021


Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję owocnej sesji.

Fajny opis, czytając go coraz bardziej mnie ciągnie w kierunku wizuala.

 

Zaciekawiło mnie to zdanie:

28 minut temu, midimariusz napisał:

Ostatecznie jednak żona mnie przekonała i poszedłem na obserwacje.

Jakoś tak mam zakodowane, i chyba nie tylko ja, że żony nie są zachwycone naszymi nocnymi, obserwacyjnymi wypadami i raczej przekonują, żeby zostać w domu.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Grzędziel napisał:

Gratuluję owocnej sesji.

Fajny opis, czytając go coraz bardziej mnie ciągnie w kierunku wizuala.

 

Zaciekawiło mnie to zdanie:

Jakoś tak mam zakodowane, i chyba nie tylko ja, że żony nie są zachwycone naszymi nocnymi, obserwacyjnymi wypadami i raczej przekonują, żeby zostać w domu.

:)

Tym bardziej byłem zdziwiony.

Choć moja jakoś już nie oponuje specjalnie. Po 15 latach jej przeszło. Chyba się przyzwyczaiła. Wystarczy tylko odrobinę poczekać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja coś dorzucę. No niby była wczoraj u mnie pogoda po wielu chmurnych dniach. Ale niebo bardzo słabe. Ledwo widać było kształt Lwa a w Pannie tylko jaśniejsze gwiazdy. 

Od kiedy wybudowali mi osiedle bloków za płotem, warunki do obserwacji z ogródka mam słabe. A jechać dalej nie chciałem. 

 

Sprzęt Newton 203/800 i P8079HP A grade. Miałem i filtry H-Alfa, ale ich nie użyłem. No i zestaw przyzwoitych okularów. 

 

Zacząłem od galaktyk, Tryplet Lwa, dwie najjaśniejsze z trójki wyraźne w noktowizorze, trzecia - plamka. Później kilka jaśniejszych galaktyk w prawo M95, M96 i inne. Te widoczne jako plamki. Tradycyjnymi metodami nic nie zobaczyłem. 

 

W Pannie nic, za nisko, za dużo dymu i mgły. Czym oni palą w piecach? 

 

Po drodze zahaczyłem o M3 i M53. Załączam zdjęcia, telefonem z ręki. W realu wygląda to lepiej. 

 

Warunki nie polepszały się, zatem skok w górę i M101 zaliczona. Tylko w noktowizorze, subtelny kształt i jak zawsze to zdziwienie, że jest taka duża. 

I niestety to już koniec obserwacji. Warunki za słabe. 

 

I teraz zaczynam myśleć o kupnie jasnego trusa. 12"-14" powinno być OK. Jeśli mam obserwować niebo w takich absurdalnych warunkach, to tylko z noktowizorem. A noktowizor 'lubi' jasną optykę. No i pod ciemnym niebem będzie jak znalazł i tradycyjnie i ze wspomaganiem :flirt:

 

412021141113.thumb.jpg.0eb90b171c2bba19d0a7594753228777.jpg412021141131.thumb.jpg.a8f1b331815ae6ec6d1b6e3c84f12ce7.jpg

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zwiększają  się możliwości P8079HP przy użyciu reduktora ogniskowej 0.5X  -co daje Ci F 2.5 i to jest mega przy mgławicach, oraz barlowa X2, który stanowi znakomity wymiatacz galaktyk.

 

A jeśli idzie i jasność nieba, to niestety w ciągu kilku lat sytuacja sie znacznie pogorszyła i jest tylko gorzej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, midimariusz napisał:

Bardzo zwiększają  się możliwości P8079HP przy użyciu reduktora ogniskowej 0.5X  -co daje Ci F 2.5 i to jest mega przy mgławicach, oraz barlowa X2, który stanowi znakomity wymiatacz galaktyk.

Tak, dzięki, czytałem Twój blog. 

Ale reduktor ogniskowej 0.5X chyba zwiększy światłosiłę teleskopu z F4 do F2? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, kjacek napisał:

Tak, dzięki, czytałem Twój blog. 

Ale reduktor ogniskowej 0.5X chyba zwiększy światłosiłę teleskopu z F4 do F2? 

Jak masz F4 to tak wychodzi na F2. Na mglawicach emisyjnych i refleksyjnych to ma duże znaczenie. NT są zaprojektowane docelowo na F1 i na takiej najlepiej pracują. 

 

Szukałem też kiedyś reduktora x0.33 ale nie znalazłem.

 

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, midimariusz napisał:

Jak masz F4 to tak wychodzi na F2. Na mglawicach emisyjnych i refleksyjnych to ma duże znaczenie. NT są zaprojektowane docelowo na F1 i na takiej najlepiej pracują. 

 

Szukałem też kiedyś reduktora x0.33 ale nie znalazłem.

Trzeba iść zatem na kompromis. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ja mam reduktor ogniskowej 0,5x i też myślałem że będzie jaśniej, ale niestety mam wątpliwości. Sprawdziłem to podpinając pod okular w teleskopie SkyWatcher 130/650 f:5. No i powinno być więcej gwiazd widać, bo miało się zrobić f:2.5. Niestety okazało się że choć pole widzenia faktycznie jest 2x szersze, to słabe gwiazdy Drogi Mlecznej wcale nie zrobiły się jasniejsze - a mówie o tych samych gwiazdach które oglądałem i bez tego reduktora.

Nie wiem więc o co chodzi i czemu nie zrobiło się jaśniej? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Krzysztof Dreczkowski napisał:

Ja mam reduktor ogniskowej 0,5x i też myślałem że będzie jaśniej, ale niestety mam wątpliwości. Sprawdziłem to podpinając pod okular w teleskopie SkyWatcher 130/650 f:5. No i powinno być więcej gwiazd widać, bo miało się zrobić f:2.5. Niestety okazało się że choć pole widzenia faktycznie jest 2x szersze, to słabe gwiazdy Drogi Mlecznej wcale nie zrobiły się jasniejsze - a mówie o tych samych gwiazdach które oglądałem i bez tego reduktora.

Nie wiem więc o co chodzi i czemu nie zrobiło się jaśniej? :/

Znakomicie to widać na mglawicach z filtrem H-Alfa.

Wybrałeś nie te obiekty do porównania.

 

------

Edit

 

Jeśli chcesz widziec więcej słabych gwiazdek to trzeba iść w drugą stronę - zastosować barlow x2 lub x3.

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.