Skocz do zawartości

1'25 czy 2'' ?


Hamster

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Oprawa nie ma wpływu na zniekształcenia obrazu i jeśli okulary będa tego samego typu optycznego i z takich samych soczewek to nie będzie różnicy w obrazie ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, że 2" okulary mają większy sens przy dłuższym ognisku w okularze świadczą oferty producentów. Wielu producentów w ogóle nie wykonuje standartu 2" dla okularów rzędu 5-20mm. Wydaje mi się że przyczyny są dwie:

1. Okulary 2" dla krótkich ogniskowych wnoszą duże   aberracje na obrzeżach, po prostu nie starcza ogniskowej na korekcję pola.

2. Wydaje mi się że druga podstawowa przyczyna wykonywania 2" dla większych ogniskowych tkwi w technice wykonywania okularów szerokokątnych. Aby uzyskać odpowiednie krzywizny w 2" przy np. 5mm ogniskowej należało by wykonać okular niemal "okrągły".

To są rozważania czysto priva oparte na dedukcji a nie wiedzy, więc mogę się mylić.  : :)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisaliśmy wcześniej, przy krótkoogniskowych okularach UWA czy Nagler (poniżej 20 mm) wielkość obudowy nie ma wpływu na jakość dawanych obrazów. Jednak ich producenci produkują je w obu obudowach i 1,25", i w 2". Podyktowane jest to wygodą posiadania akcesoriów 2". Jeśli ktoś ma 5 okularów w obudowie 2" to kupowanie krótkoogniskowego okulara 1,25" skończyło by się dokupieniem redukcji na 2". Dlatego właśnie producenci produkują je w dwu obudowach. Wybór podyktowany jest tym jakich okularów używasz częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarze jeżeli masz 2" diagonala to lepiej dla krótkich okularów kup adapter 1,25/2 i używaj okularów 1,25"-efekty będą podobne.

P.s.  Jak miałbym kupować 2" okular to raczej od 20mm w górę.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.