Skocz do zawartości

Okular około 5mm


Mac.iek

Rekomendowane odpowiedzi

Też miałem dylemat bo sam mam podobny refik z tym że z nasadką Bino. 5mm da Ci 125x powera to chyba jest granica między dobrej jakości obrazem a narastającą abberacją sferyczną. Powinneś kupić lepszy okular lub dobrego barlowa który powinien skorygować nieco i poprawić ogólną jakość obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

102/500 używam głównie do obserwacji balkonowych DS-ów, sprawdza się dobrze z 2" ES-ami - 28, 18, 11 mm + Barlow 2x GSO ED 2", co daje pow. w granicach 18 - 90x i źrenicę 5,5 - 1,1 mm. Zamiast okularu ok. 5 mm stosuję 11 mm z Barlowem, co daje mi większy komfort obserwacji.  

Maksymalne rozsądne powiększenie jakie udało mi się wyciągnąć z tego sprzętu na planetach to 120 - 150.

Z nasadką bino + 1,6x korektor GPC Omegon + 2x BCO 10mm + klin Herschela oglądam Słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Mac.iek napisał:

Barlow już kupiony, czekam na przesyłkę. Myślałem że okular 5mm + barlow da mi powiększenie 200x i będzie to akceptowalny jeszcze obraz. 

Akceptowalny obraz (rzutem na taśmę) kończy się przy 60-70x w tym refraktorze.

200x mam więcej niż akceptowalny w 90 mm apo za 6000 zł.

To taki kubełek zimnej wody dla orientacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Mac.iek napisał:

Czyli rozumiem że poniżej 5mm nie mam po co schodzić z tym refraktorkiem? A czy 10mm+ Barlow da mi taki sam obraz jak 5mm bez?

Wszystko zależy znowu jaki to będzie okular i jaki Barlow. Jak jeszcze Sam nie wiesz to może załóż nowy temat i opisz tam co masz już za okulary i co chcesz tym achromatem obserwować

Edytowane przez Smorff84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE pchaj się w powiększenia powyżej 100x, jeśli chcesz obserwować planetę, a nie planetę otoczoną fioletem i niebieskim z chromatyką. Gdy miałem 102/500, Vixen LV 7mm był najktrótszym okularem, jaki odważyłem się włożyć w diagonal. Dużo lepiej było z plosslem 12,4 Meade 4000.

 

Przy powiększeniach rzędu 200x nie ma znaczenia jaki będzie okular - aberracja chromatyczna dubletu Fraunhoffera jest o dwa rzędy wielości większa niż aberracje prowadzone przez okular.... Rzuć okiem w podstawy optyki, a potem dobieraj powiększenia i okualry.

Zobacz co się dzieje przy średnicy 100 mm i f/5....

 

post-134792-0-99138700-1535427968.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mac.iek źle policzyłem bo zawsze gdzieś mi się spieszy. 4mm da power 125x i tak jak koledzy piszą powyżej tej granicy obraz będzie zabarwiony fioletem i detale na planetach zaczną być zacierane. Mam co prawda taki achromat z obiektywem od yukon 6-25x100 ale i tak obserwuje nim powerami do 100x wtedy jeszcze jest ok, a to szkło o mniejszej abberacji niż ten chiński, ma swiatłosile f6,5 i widać to po obrazku że aberracje sporo mniejsze ale tak jak pisze do powerka 1D jest dobrze i barlow ed gso 2 cale koryguje mu nieco obraz. Ale 200x to przesada w tym przypadku.

IMG_20210425_093123_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście najlepiej się ogląda w nasadce bino bez barlowa mam 5 parek okularów. Jednak do obserwacji planet czy księżyca mam ed 100. To znacznie lepsze szkło porównywałem jak stały obok siebie. Różnica w obrazie rośnie wraz z powerkiem. Okulary z szerszym polem np. 65 st. dają więcej frajdy. Plossle z polem 50 st. w nasadce bino to studnia. Tobie ciężko coś doradzić może jakbyś go sprzedał i kupił coś co jest albo do planet albo do ds. Chyba że go przerobisz tak jak ja ale to też nie tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, navi77 napisał:

A tak na serio to do czego kupiłeś ten teleskop?

Kurcze ciekawe pytanie. Może ja odpowiem, zapewne kupił do wszystkiego.

Ale nie ma co się łamać. Ja na Twoim miejscu bym obserwował tym teleskopem. W celu zredukowania aberracji na Księżycu możesz użyć filtra żółtego. Kupić okulary tak jak koledzy piszą powyżej, żeby powiększeń 100 - 120x nie przekraczać i będzie dobrze. Jak poobserwujesz trochę i zdobędziesz doświadczenia to sam stwierdzisz czego potrzebujesz i sprzęt wymienisz/dokupisz bardziej celowany pod Twoje potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oicam, dokladnie tak jak piszesz. Chciałem się rozejrzeć, a na docelowy sprzęt jeszcze przyjdzie czas, choć ten pewnie ze mną zostanie bo kompaktowy jest i fajny taki mobilny. Nie chciałem się zniechęcić wielką armatą i rozumiem ze to takie nic ale żeby się rozejrzeć powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.