Jump to content

Recommended Posts

Też miałem dylemat bo sam mam podobny refik z tym że z nasadką Bino. 5mm da Ci 125x powera to chyba jest granica między dobrej jakości obrazem a narastającą abberacją sferyczną. Powinneś kupić lepszy okular lub dobrego barlowa który powinien skorygować nieco i poprawić ogólną jakość obrazu.

Link to post
Share on other sites

Barlow już kupiony, czekam na przesyłkę. Myślałem że okular 5mm + barlow da mi powiększenie 200x i będzie to akceptowalny jeszcze obraz. 

Link to post
Share on other sites

102/500 używam głównie do obserwacji balkonowych DS-ów, sprawdza się dobrze z 2" ES-ami - 28, 18, 11 mm + Barlow 2x GSO ED 2", co daje pow. w granicach 18 - 90x i źrenicę 5,5 - 1,1 mm. Zamiast okularu ok. 5 mm stosuję 11 mm z Barlowem, co daje mi większy komfort obserwacji.  

Maksymalne rozsądne powiększenie jakie udało mi się wyciągnąć z tego sprzętu na planetach to 120 - 150.

Z nasadką bino + 1,6x korektor GPC Omegon + 2x BCO 10mm + klin Herschela oglądam Słońce.

Link to post
Share on other sites
51 minut temu, Mac.iek napisał:

Barlow już kupiony, czekam na przesyłkę. Myślałem że okular 5mm + barlow da mi powiększenie 200x i będzie to akceptowalny jeszcze obraz. 

Akceptowalny obraz (rzutem na taśmę) kończy się przy 60-70x w tym refraktorze.

200x mam więcej niż akceptowalny w 90 mm apo za 6000 zł.

To taki kubełek zimnej wody dla orientacji

Link to post
Share on other sites

Czyli rozumiem że poniżej 5mm nie mam po co schodzić z tym refraktorkiem? A czy 10mm+ Barlow da mi taki sam obraz jak 5mm bez?

Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
30 minut temu, Mac.iek napisał:

Czyli rozumiem że poniżej 5mm nie mam po co schodzić z tym refraktorkiem? A czy 10mm+ Barlow da mi taki sam obraz jak 5mm bez?

Wszystko zależy znowu jaki to będzie okular i jaki Barlow. Jak jeszcze Sam nie wiesz to może załóż nowy temat i opisz tam co masz już za okulary i co chcesz tym achromatem obserwować

Edited by Smorff84
Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
Link to post
Share on other sites

NIE pchaj się w powiększenia powyżej 100x, jeśli chcesz obserwować planetę, a nie planetę otoczoną fioletem i niebieskim z chromatyką. Gdy miałem 102/500, Vixen LV 7mm był najktrótszym okularem, jaki odważyłem się włożyć w diagonal. Dużo lepiej było z plosslem 12,4 Meade 4000.

 

Przy powiększeniach rzędu 200x nie ma znaczenia jaki będzie okular - aberracja chromatyczna dubletu Fraunhoffera jest o dwa rzędy wielości większa niż aberracje prowadzone przez okular.... Rzuć okiem w podstawy optyki, a potem dobieraj powiększenia i okualry.

Zobacz co się dzieje przy średnicy 100 mm i f/5....

 

post-134792-0-99138700-1535427968.jpg

Link to post
Share on other sites

Mac.iek źle policzyłem bo zawsze gdzieś mi się spieszy. 4mm da power 125x i tak jak koledzy piszą powyżej tej granicy obraz będzie zabarwiony fioletem i detale na planetach zaczną być zacierane. Mam co prawda taki achromat z obiektywem od yukon 6-25x100 ale i tak obserwuje nim powerami do 100x wtedy jeszcze jest ok, a to szkło o mniejszej abberacji niż ten chiński, ma swiatłosile f6,5 i widać to po obrazku że aberracje sporo mniejsze ale tak jak pisze do powerka 1D jest dobrze i barlow ed gso 2 cale koryguje mu nieco obraz. Ale 200x to przesada w tym przypadku.

IMG_20210425_093123_1.jpg

Link to post
Share on other sites

Tak, zauważyłem że 4mm. A jest tak, że któryś z tych twoich okularów 8, 11, 28mm jest bardziej faworyzowany, daje Ci większą przyjemność z obserwacji?

Link to post
Share on other sites

Osobiście najlepiej się ogląda w nasadce bino bez barlowa mam 5 parek okularów. Jednak do obserwacji planet czy księżyca mam ed 100. To znacznie lepsze szkło porównywałem jak stały obok siebie. Różnica w obrazie rośnie wraz z powerkiem. Okulary z szerszym polem np. 65 st. dają więcej frajdy. Plossle z polem 50 st. w nasadce bino to studnia. Tobie ciężko coś doradzić może jakbyś go sprzedał i kupił coś co jest albo do planet albo do ds. Chyba że go przerobisz tak jak ja ale to też nie tanie.

Link to post
Share on other sites
31 minut temu, navi77 napisał:

A tak na serio to do czego kupiłeś ten teleskop?

Kurcze ciekawe pytanie. Może ja odpowiem, zapewne kupił do wszystkiego.

Ale nie ma co się łamać. Ja na Twoim miejscu bym obserwował tym teleskopem. W celu zredukowania aberracji na Księżycu możesz użyć filtra żółtego. Kupić okulary tak jak koledzy piszą powyżej, żeby powiększeń 100 - 120x nie przekraczać i będzie dobrze. Jak poobserwujesz trochę i zdobędziesz doświadczenia to sam stwierdzisz czego potrzebujesz i sprzęt wymienisz/dokupisz bardziej celowany pod Twoje potrzeby.

Link to post
Share on other sites

oicam, dokladnie tak jak piszesz. Chciałem się rozejrzeć, a na docelowy sprzęt jeszcze przyjdzie czas, choć ten pewnie ze mną zostanie bo kompaktowy jest i fajny taki mobilny. Nie chciałem się zniechęcić wielką armatą i rozumiem ze to takie nic ale żeby się rozejrzeć powinno wystarczyć.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.