Skocz do zawartości

Test - czy filtry ZWO przepuszczają IR?


Rekomendowane odpowiedzi

Celem testu (domowego) było sprawdzenie, w jakim stopniu filtry LRGB i SHO (36 mm, nieoprawione) z kompletu ZWO, który kupiłem z kamerą ASI1600MM Pro przepuszczają podczerwień. Do testu wykorzystałem koło ZWO 7x36 mm i kamerę QHY462 z filtrem IR Pass 850 nm. Koło i kamera były założone na Space Cata, który skierowany był na białą kartkę papieru oświetloną żarówką halogenową. 

 

Foto zestawu testowego:

 

image.png.3208873a066ed6f38086a3a300426e40.png

 

Podczas testu zebrałem po 10 klatek 10 sekundowych dla każdego z filtrów LRGB i SHO.

 

Wyniki:

image.png.8442ab5968014775f28dfc2b023733ad.png

 

Górna część tabelki zawiera uśrednienia wyników w skali 0.00 - 1.00 (Pix)

Dolna część zawiera te same średnie w skali 0 - 65.535 (16 bit).

 

Widać, że filtr OIII przepuszcza ponad dwa razy więcej sygnału w paśmie powyżej 850 nm niż inne filtry. Pytanie, czy jest tego wystarczająco dużo żeby dawać halo wokół gwiazdek w NB.

Pozostałe filtry przepuszczają IR porównywalnie do filtra L (czyli IR/UV cut).

 

Warto byłoby zrobić taki test z filtrem 650 nm, ale póki co nie mam takowego. 

  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr4d napisał:

Czy to jeszcze jeden powód aby przy "tradycyjnej" astrofotografii zawsze przed matrycą mieć filtr UV/IR Cut. 

Tylko gdzie go Espricie włożyć? W kocie mam, na korektorze Baadera do Newtona mam, a w Espricie nie, bo trzeba chyba jakąś sprytną złączkę do wkręcenia od środka flattenera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, apolkowski napisał:

Widać, że filtr OIII przepuszcza ponad dwa razy więcej sygnału w paśmie powyżej 850 nm niż inne filtry. Pytanie, czy jest tego wystarczająco dużo żeby dawać halo wokół gwiazdek w NB.

 

Hmm, postawiłbym inne pytanie. Dlaczego wąskopasmowy filtr w ogóle przepuszcza IR?

 

4 godziny temu, Piotr4d napisał:

Czy to jeszcze jeden powód aby przy "tradycyjnej" astrofotografii zawsze przed matrycą mieć filtr UV/IR Cut. 

 

Jak wyżej. Spodziewałbym się, że wąskopasmowy filtr wytnie mi skutecznie wszystko co poza pasmem. W takim przypadku stosowanie dodatkowego filtra IR cut wydaje mi się nieporozumieniem. Chyba że filtr wąskopasmowy nie jest naprawdę tak wąskopasmowy, jak go malują. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a jakie wartości są bez filtra (tzn z samym IR pass)? Mówimy o przenikaniu 10%, 1%, czy 0,00001%? Bez odniesienia ten test nie mówi nic sensownego.

Druga sprawa - czy filtr IR pass rzeczywiście przepuszcza tylko powyżej 850 nm? Może to on wchodzi w pasmo widzialne i to część "lewego" światła?

Istotnie OIII wydaje się gorszy, ale pytanie czy to wartości które mają jakiekolwiek znaczenie. A pesymistycznie to może być tak, że IR pass ma "dziurę" w okolicy OIII i stąd OIII ma większe wartości :) Ale to dość mało prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

informacyjnie. 

tak wyglądaja Baadery.

przydałby sie identyczny wykresik dla tych filtrów co Ty mierzysz.

 

 

Na tym wykresie widać, że transmisja rośnie powyżej 875 nm. Mój test pokazywał sygnał powyżej 850, więc na Twoich filtrach pewnie też by się jakiś sygnał pokazał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że mój pierwszy test nie do końca był prawidłowy. Poniżej jeszcze jedna tabelka, tym razem bardziej miarodajna.

Metodologia:

Część 1 zwiera dane dla klatek 0,005 sekundy. Czas dobrany tak, żeby bez filtra być na granicy maksymalnego sygnału, bez przepalania pikseli.

Ciekawe jest, że filtr Optolonga UV/IR cut przepuszcza więcej, niż L ZWO.

Widać znacząco wyższe poziomy dla B i Oii, ale bez tragedii (porównywalne z Optolongiem)

Część 2 zawiera dane dla klatek 5 sekund. Czas dobrany tak, żeby dla L sygnał był w połowie zakresu. Widać odchyłki w obie strony. Największe na plus dla B i Oiii.

 Ten test po części odpowiada na pytania z postów powyżej.

 

Opis "Bez filtra" oznacza, że w torze optycznym był tylko filtr IR Pass 850 nm.

 

image.png.9c4c3290b4819a00cfd5d81afc45f8a1.png

 

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, dobrychemik napisał:

@apolkowski

Mogę Ci zmierzyć widma filtrów aż do 1100 nm. Nic za to nie biorę, kosztuje Cię to tyle co przesyłka.

Na początku czerwca mogę Ci wysłać swoje filtry ZWO LRGB w celach badawczych :) Daj znać jakbyś był zainteresowany. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, isset napisał:

 

Ja jestem zainteresowany wynikami badań, bo mam takie i używam, dlatego póki co wysłać nie mogę :) 

Chętnie podzielę się rezultatami testów jeśli tylko @dobrychemik zechce przebadać te filtry i nie będzie miał nic przeciwko udostępnieniu wyników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.