Jump to content
  • 0

Bresser Star Tracker GOTO na SW EQ5?

Question

Cześć, z uwagi na brak dostępu do kitu Synscana dla mojego EQ5 szukałem alternatyw i znalazłem to:

https://allegro.pl/oferta/zestaw-startracker-z-goto-do-montazy-eq-5-exos2-9268725943?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Fotografia&ev_adgr=Pozostałe&gclid=CjwKCAjwm7mEBhBsEiwA_of-TFrSvsdsbr_MeNSF7eignGJyQkj3W1Vn_XzKBz7pqrCc5_AsaCv2ORoCaqoQAvD_BwE

Wygląda na to, że powinien pasować do EQ5 Skywatchera, ale pewny nie jestem i chciałbym się zapytać czy ktoś używał tego kitu? :original:

23 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Zalecam ostroznosc w temacie.

Kiedys kupilem naped w RA od SW do Orion SkyView Pro ktory jak mi sie wydawalo jest klonem EQ5 i nie pasowal.

Podlinkowany produkt wyglada nisco inaczej niz SW SynScan wiec tym bardziej badz ostrozny :)

• Thanks 1
  • 0

A w  czym tu problem  ,jeżeli przekładnie ( ślimacznice )  w Exosie są takie same jak i EQ5 to powinno pasować ,chyba ,że sposób montażu silników jest inny w EQ5  a inny Exsosie reszta nie ma znaczenia .Trzeba ustalić ile ma zębów ślimacznica w EQ5 a ile w Exosie i to wszystko .:flirt:

• Thanks 1
  • 0

Aby ustalić ile zębów ma ślimacznica na obwodzie w EQ5 należy podzielić ( zakładamy  ,że tyle ma ) 144 przez 24 i otrzymamy  6  ,tyle należy razy obrócić ślimakiem (pokrętłem , mikro ruchem )  aby na skali obudowy strzałka przesunęła  się  w rektascensji z pozycji  np 0h na pozycję 1h .Jeżeli tak jest to mamy ślimacznicę z 144 zębami na obwodzie ,Jeżeli jest inna wartość to mamy inna liczbę zębów . Na każda godzinę obrotu przypada 6 zębów ślimacznicy ( 144) .:flirt: W Exsosie o ile pamiętam jest 144 zęby w ślimacznicy .

• Thanks 1
  • 0
13 minut temu, fornax napisał:

Aby ustalić ile zębów ma ślimacznica na obwodzie w EQ5 należy podzielić ( zakładamy  ,że tyle ma ) 144 przez 24 i otrzymamy  6  ,tyle należy razy obrócić ślimakiem (pokrętłem , mikro ruchem )  aby na skali obudowy strzałka przesunęła  się  w rektascensji z pozycji  np 0h na pozycję 1h .Jeżeli tak jest to mamy ślimacznicę z 144 zębami na obwodzie ,Jeżeli jest inna wartość to mamy inna liczbę zębów . Na każda godzinę obrotu przypada 6 zębów ślimacznicy ( 144) .:flirt: W Exsosie o ile pamiętam jest 144 zęby w ślimacznicy .

Sprawdziłem i po 6 pełnych obrotach pokrętła do osi RA wylądowało dokładnie na 1, więc masz rację, co do exosa szukam informacji o ilości zębów

• 0
4 minuty temu, fornax napisał:

Mam montaż  Exos  i starszą wersję Go To i jak pamiętam ślimacznica ma 144 zęby .B)

Jakie masz wrażenie z używania tego monta? :flirt:

• 0

Nie narzekam wszytko chodzi tak jak trzeba .Tylko nośność montażu uważam na max 8kg chociaż piszą ,że 12kg ale to już max . na granicy udźwigu montażu .:glasses:

• Like 1
  • 0

Exos-1 oraz Exos-2 mają tyle samo zębów co Eq5 - czyli 144.

Mocowanie silników jest w Exos2 bardzo podobne do eq5 i prawdopodobnie będzie pasować, o ile producent nie przekombinowal mocowania.

• Like 1
  • 0

Ja mam w tym momencie sytuację odwrotną, silniki od EQ5 wmontowane do MON-2 i pasowały bez żadnych kombinacji.

• Like 1
  • 0
41 minut temu, Renioo napisał:

Exos-1 oraz Exos-2 mają tyle samo zębów co Eq5 - czyli 144.

Mocowanie silników jest w Exos2 bardzo podobne do eq5 i prawdopodobnie będzie pasować, o ile producent nie przekombinowal mocowania.

Czy powiesz mi skąd masz to info? Chciałbym sam przejrzeć jeżeli to gdzieś w sieci ;)

• 0

Bo montowałem Onstepy do tych montaży i miałem je w rękach. Same ślimaki są identyczne i sam liczyłem im zęby, exos1 ma tylko nieco inną budowę korpusu.

• 0
Posted (edited)

Z mocowaniem silników od EXOS 2 Bressera, do głowicy EQ 5 SkyWatchera, będzie na pewno problemem. Podstawki mocowania silników są większe niż od EQ5. 
Montowałem kita od EQ5 do EXOS'a, i musiałem podkładać blaszkę pod podstawkę, bo silnik wpadał we wnękę w podstawie głowicy. Podstawka silnika w EXOS 2 jest w kształcie litery "T", a od EQ5 jest prostokątna. Ślimacznice maja po 144 zęby, zarówno w EQ 5 jak i w EXOS 2. Jeszcze jedno ważne spostrzeżenie. Kontrola Bresser Star Tracker GOTO, z poziomu komputera jest problemowa. Dlatego, robiąc upgrade swojego EXOS 2, kupiłem kit SkyWatcher'a, a nie Bresser'a.

DSCN1789.JPG

kit.jpg

Edited by kiniu-13
  • 0
Posted (edited)

Uwaga! na zdjęciu Upgrade do montaży EQ3-2! Zestaw przeznaczony do instalacji w montażach SkyWatcher HEQ5 Standard. Po zainstalowaniu montaż udostępnia wszystkie funkcje wersji HEQ5 SynScan.

To jest do EQ5

Edited by Smorff84
  • 0
2 minuty temu, Smorff84 napisał:

Uwaga! na zdjęciu Upgrade do montaży EQ3-2! Zestaw przeznaczony do instalacji w montażach SkyWatcher HEQ5 Standard. Po zainstalowaniu montaż udostępnia wszystkie funkcje wersji HEQ5 SynScan.

To jest do EQ5

Ale wiesz że Heq5 to nie ten sam montaż co EQ5?

• 0
Posted (edited)

Najlepiej napisać do delty z zapytaniem. Z tego co kojarzę to montaż  Heq5 ma chyba wpudowany napend

Edited by Smorff84
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 21 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Like
      • 130 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
        • Thanks
      • 247 replies
    • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
        • Like
      • 85 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.