Skocz do zawartości
  • 0

Bresser Star Tracker GOTO na SW EQ5?


Astroigi

Pytanie

Cześć, z uwagi na brak dostępu do kitu Synscana dla mojego EQ5 szukałem alternatyw i znalazłem to:

https://allegro.pl/oferta/zestaw-startracker-z-goto-do-montazy-eq-5-exos2-9268725943?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Fotografia&ev_adgr=Pozostałe&gclid=CjwKCAjwm7mEBhBsEiwA_of-TFrSvsdsbr_MeNSF7eignGJyQkj3W1Vn_XzKBz7pqrCc5_AsaCv2ORoCaqoQAvD_BwE


Wygląda na to, że powinien pasować do EQ5 Skywatchera, ale pewny nie jestem i chciałbym się zapytać czy ktoś używał tego kitu? :original:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zalecam ostroznosc w temacie.

Kiedys kupilem naped w RA od SW do Orion SkyView Pro ktory jak mi sie wydawalo jest klonem EQ5 i nie pasowal.

Podlinkowany produkt wyglada nisco inaczej niz SW SynScan wiec tym bardziej badz ostrozny :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A w  czym tu problem  ,jeżeli przekładnie ( ślimacznice )  w Exosie są takie same jak i EQ5 to powinno pasować ,chyba ,że sposób montażu silników jest inny w EQ5  a inny Exsosie reszta nie ma znaczenia .Trzeba ustalić ile ma zębów ślimacznica w EQ5 a ile w Exosie i to wszystko .:flirt:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aby ustalić ile zębów ma ślimacznica na obwodzie w EQ5 należy podzielić ( zakładamy  ,że tyle ma ) 144 przez 24 i otrzymamy  6  ,tyle należy razy obrócić ślimakiem (pokrętłem , mikro ruchem )  aby na skali obudowy strzałka przesunęła  się  w rektascensji z pozycji  np 0h na pozycję 1h .Jeżeli tak jest to mamy ślimacznicę z 144 zębami na obwodzie ,Jeżeli jest inna wartość to mamy inna liczbę zębów . Na każda godzinę obrotu przypada 6 zębów ślimacznicy ( 144) .:flirt: W Exsosie o ile pamiętam jest 144 zęby w ślimacznicy .

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, fornax napisał:

Aby ustalić ile zębów ma ślimacznica na obwodzie w EQ5 należy podzielić ( zakładamy  ,że tyle ma ) 144 przez 24 i otrzymamy  6  ,tyle należy razy obrócić ślimakiem (pokrętłem , mikro ruchem )  aby na skali obudowy strzałka przesunęła  się  w rektascensji z pozycji  np 0h na pozycję 1h .Jeżeli tak jest to mamy ślimacznicę z 144 zębami na obwodzie ,Jeżeli jest inna wartość to mamy inna liczbę zębów . Na każda godzinę obrotu przypada 6 zębów ślimacznicy ( 144) .:flirt: W Exsosie o ile pamiętam jest 144 zęby w ślimacznicy .

Sprawdziłem i po 6 pełnych obrotach pokrętła do osi RA wylądowało dokładnie na 1, więc masz rację, co do exosa szukam informacji o ilości zębów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Exos-1 oraz Exos-2 mają tyle samo zębów co Eq5 - czyli 144.

Mocowanie silników jest w Exos2 bardzo podobne do eq5 i prawdopodobnie będzie pasować, o ile producent nie przekombinowal mocowania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, Renioo napisał:

Exos-1 oraz Exos-2 mają tyle samo zębów co Eq5 - czyli 144.

Mocowanie silników jest w Exos2 bardzo podobne do eq5 i prawdopodobnie będzie pasować, o ile producent nie przekombinowal mocowania.

Czy powiesz mi skąd masz to info? Chciałbym sam przejrzeć jeżeli to gdzieś w sieci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z mocowaniem silników od EXOS 2 Bressera, do głowicy EQ 5 SkyWatchera, będzie na pewno problemem. Podstawki mocowania silników są większe niż od EQ5. 
Montowałem kita od EQ5 do EXOS'a, i musiałem podkładać blaszkę pod podstawkę, bo silnik wpadał we wnękę w podstawie głowicy. Podstawka silnika w EXOS 2 jest w kształcie litery "T", a od EQ5 jest prostokątna. Ślimacznice maja po 144 zęby, zarówno w EQ 5 jak i w EXOS 2. Jeszcze jedno ważne spostrzeżenie. Kontrola Bresser Star Tracker GOTO, z poziomu komputera jest problemowa. Dlatego, robiąc upgrade swojego EXOS 2, kupiłem kit SkyWatcher'a, a nie Bresser'a.

DSCN1789.JPG

kit.jpg

Edytowane przez kiniu-13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Smorff84 napisał:

A to nie jest przypadkiem ten zestaw. Jest dostępny w DO zdjęcie nie takie ale w opisie jest zaznaczone.

https://deltaoptical.pl/zestaw-synscan-do-heq5?from=listing&q=Eq5

 

Tak, zaznaczone, że to zestaw dla eq3-2, a nie eq5 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Uwaga! na zdjęciu Upgrade do montaży EQ3-2! Zestaw przeznaczony do instalacji w montażach SkyWatcher HEQ5 Standard. Po zainstalowaniu montaż udostępnia wszystkie funkcje wersji HEQ5 SynScan.

To jest do EQ5

Edytowane przez Smorff84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Smorff84 napisał:

Uwaga! na zdjęciu Upgrade do montaży EQ3-2! Zestaw przeznaczony do instalacji w montażach SkyWatcher HEQ5 Standard. Po zainstalowaniu montaż udostępnia wszystkie funkcje wersji HEQ5 SynScan.

To jest do EQ5

Ale wiesz że Heq5 to nie ten sam montaż co EQ5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.