Skocz do zawartości

Czy powinno być dozwolone komentowanie wątków giełdowych?


Paether

Czy powinno być dozwolone komentowanie wątków giełdowych?  

162 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy powinno być dozwolone komentowanie wątków giełdowych?

    • Zdecydowanie nie
      28
    • Tylko w rażących przypadkach (np. podejrzenie oszustwa)
      62
    • Gdy cena wydaje się być nieadekwatna do sprzedawanego modelu (lub stanu technicznego) - z koniecznym uzasadnieniem
      24
    • Bez ograniczeń
      48

Ankieta została zamknięta

  • Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
  • Ankieta została zamknięta 04.06.2021 o 07:48

Rekomendowane odpowiedzi

Jako kupujący: jeśli cena mi się nie podoba to a) targuje się ze sprzedawcą b) szukam tanszej oferty c) zdobywam więcej szmalu. Generalnie nie marnuje jego czasu i rezerw emocjonalnych na głupie komentarze, zwłaszcza kiedy wogóle nie zamierzam kupować danego przedmiotu. 

 

Jako sprzedający: wystawiam za daną cenę i a) jeśli mi się spieszy ze sprzedażą a nie ma chętnych to obniżam cenę b) trzymam cenę bo mi się nie spieszy c) rezygnuję ze sprzedaży bo uważam że za niższa cenę wolę zostawić grata w piwnicy może się kiedyś przyda. 

 

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując jako nowicjusz kilka rzeczy na różnych forach astro, brak komentarzy w poście dawał mi poczucie, że oferta nie jest kontrowersyjna - tzn. cena nie jest drastycznie zbyt wysoka i sprzęt nie jest z kategorii "zabawek z allegro". Nie każdą cenę można sprawdzić w Ceneo... Uważam, że skoro jest to post o sprzedaży a nie prywatna wiadomość, to każdy ze względu na "dobro publiczne" ma prawo w przypadku wątpliwości kulturalnie wyrazić swoje wątpliwości.  Sprzedający rozwiewa te wątpliwości np podając dlaczego tak drogi/tani jest ten sprzęt i jest ok. Dla kupującego, który jest początkujący w danej branży jest to bezcenne. No chyba, że zakładamy, że każdy na forum jest handlarzem lub obeznanym z rynkiem używanego sprzętu astro i wykryje sam nieścisłości...

  • Lubię 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, PiotrN napisał:

Nie każdą cenę można sprawdzić w Ceneo...

 

Ale jeśli ktoś porównuje cenę używki do ceny "martwej" (produkt niedostępny, nie produkowany, podaje cenę ze strony sklepu sprzed kilka lat itp.) to nie jest "dobra" uwaga ...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, astrokarol napisał:

 

Ale jeśli ktoś porównuje cenę używki do ceny "martwej" (produkt niedostępny, nie produkowany, podaje cenę ze strony sklepu sprzed kilka lat itp.) to nie jest "dobra" uwaga ...

Oczywiście. Wtedy sprzedający odpowiada, że jego sprzęt jest już nieprodukowany i lepszy z takich i takich powodów od tego, który jest teraz na rynku i jest to wg mnie sytuacja jasna. Ja wtedy jako kupujący wiem, że to ogłoszenie jest warte uwagi. 

 

Edytowane przez PiotrN
Błąd gramatyczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ta burza w związku z kultowym refraktorem którego wątek miałem ochotę skomentować ale się powstrzymałem bo - świętym prawem sprzedającego jest sprzedawać w cenie jaka mu się podoba a kupującego kupować w cenie w jakiej ma ochotę nikomu nic do tego !

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Andrzej Lach napisał:

Zagłosowałem Zdecydowanie nie


Dlaczego? Podejrzenia oszustwa, powinny by zgłaszane do administracji / moderatorów.

Pamiętajmy że jest to forum publiczne i w przypadku nieuzasadnionych głosów o oszustwie, przyklejamy komuś widoczną łatkę oszusta.

Np. Ja na forum posługuję się imieniem i nazwiskiem, niechciałbym aby mnie spotkała taka sytuacja (bo komuś moja oferta może wydać się nieuczciwa) 

 

Słuszna uwaga!

Fajnie, że już pojawiło się kilka ciekawych myśli :)

 

51 minut temu, Grzędziel napisał:

Natomiast składam postulat, aby przeglądając forum w prosty sposób można było wyłączyć wyświetlanie wątków giełdowych. Takim przyciskiem - ikonką "wyłącz giełdę".

 

@Adam_Jesion do zrobienia? Same ustawienia w panelu nie bardzo pozwalają na takie rzeczy...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, JSC napisał:

A czy w ogóle można zadawać publicznie pytania dotyczące sprzętu? Ja osobiście spotkałem się już z bardzo burkliwymi odpowiedziami, jak gdyby takie pytania nie były na miejscu.

Uważam, że nie.

Po co to komentować? Jest sto miliardów wątków sprzętowych po internetach. A jak nie to założyć nowy albo pisać pw. Nie ma potrzeby pisania na giełdach ,,oo miałem taki'', albo ,,polecam'', albo w ogóle zaczynać dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zwrócić uwagę na obecnie obowiązujący status quo. 

 

Mianowicie komentarze są tolerowane tak długo, dopóki komuś nie zaczną przeszkadzać. 

 

Najczęściej osoba zgłaszająca do moderacji niepotrzebne komentarze to sam autor ogłoszenia... Najczęściej ;)

 

W razie wątpliwości - moderatorzy mogą zadecydować czy np. żądanie przez autora usunięcia pytań o istotne szczegóły oferty jest zasadne. 

 

 

Moim zdaniem to dobry system. Dopracowałbym może szczegóły,  sformalizował bardziej postępowanie w razie ewentualnych wykroczeń, i zmaksymalizował widoczność i przejrzystość tych reguł dla wszystkich.

 

Mówię o tym tylko dlatego że wydaje się że dopóki nie będzie albo bezwzględnego zakazu jakichkolwiek komentarzy albo przeciwnie: całkowitej dowolności (co zresztą nie będzie nigdy spełnione bo zawsze obowiązuje standardowy regulamin) to "szara" strefa oparta o arbitralne ustalenia co jest jeszcze dozwolone a co już nie i tak siłą rzeczy będzie zbieżna właśnie do takiego stanu, jaki mamy teraz.

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentowanie cen przedmiotow na forum lub pw, to dla mnie głupie przegięcie.

 

Czy jak jesteście w sklepie i cos jest drozsze niz w innym miejscu, to piszecie maile,listy, sms do wlasciciela sklepu? Zakladam ze nie.  Po co wiec mieszac sie w wyceny sprzetu astro??

 

Ja w komentowaniu widzę jeden cel. Ewentualne podkreślenie jakosci sprzętu przez bylych wlascicieli tego egzemplarza.

 

Tesksty "fajna kamera kupilbym" lub "o podoba mi sie" niewiele wnoszą....

 

Pamietam ze kiedys Adam chcial odseparowac giełdę od forum ,ale bylo chyba za duzo sprzeciu. Ja nie mialbym nic przeciwko gdyby giełda wyswietlala sie na samym dole strony.

 

Dlaczego gielda na AM cieszy sie tak duzym zainteresowaniem??? Dobre pytanie. 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie miał nic przeciwko temu, aby w ogóle zniknał ten kogiel-mogiel wszystkich nowych postów.

Naprawde nie można tego porozbijać na kilka działów. Tak jak na AM czy CN?

Sprzęt, Obserwacje, Astrofoto, Giełda i ewentualnie Testy. To wszystko...

No jeszcze oczywiscie tematy ogólnonaukowe z dziedziny Astronomii.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tayson napisał:

Dlaczego gielda na AM cieszy sie tak duzym zainteresowaniem??? Dobre pytanie. 

 

 

AM działa na zasadzie bezwładności. Pierwsza z bezwładności to ta użytkowników: "od zawsze" była tam bogata giełda, więc z przyzwyczajenia ludzie tam zaglądają. Druga bezwładność dotyczy adminów - tam wszystko wolno jeśli tylko jest się z kółka starych znajomych.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem opcje o oszustwie ale jeszcze to też chciałem.zaznaczyc

"Gdy cena wydaje się być nieadekwatna do sprzedawanego modelu (lub stanu technicznego) - z koniecznym uzasadnieniem"

 

Ja jak coś wystawiałem tutaj na forum (i na.innychbforach astro) to pierwsze co - to wysyłałem zapytanie do ŚP pana Płeszki - szacun dla niego, bo zawsze pomagał we właściwej wycenie używanego sprzętu.

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z uporem wrócę do kwestii ograniczenia wolnego wypowiadania sie w temacie giełdowym. Jestem zdecydowanie za NIE OGRANICZANIEM.

Dlaczego ja, niżej podpisany Grzędziel nie mógłbym się wypowiedzieć w sytuacji, gdy np zobaczyłem ofertę sprzedaży refraktora, który wcześniej należał do mnie. Co w tym złego, że np. napisał bym, zgodnie z prawdą, że to dobry egzemplarz i podlinkował swoje fotki nim zrobione. Wszystkich, którzy zaznaczyli opcję "NIE" proszę o uzasadnienie co w tym złego i czemu miałbym być tej możliwości pozbawiony.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 5
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprzedawałem kiedyś sprzęt i wystawiłem za adekwatną cenę. Ktoś mi napisał na pw, że jak zejdę 25%, to "się zastanowi". Ostatecznie sprzedałem zainteresowanemu użytkownikowi, obcinając kilkudziesięciozłotową końcówkę ceny + niewielki koszt wysyłki po mojej stronie. Wyszło ze 2% taniej. Ze sprzętu był bardzo zadowolony. Teraz- jeśli ktoś publicznie napisze, że cena z sufitu, to od razu przekonuje do tego innych użytkowników. A sprzęt jest wart tyle, ile ktoś chce za niego zapłacić. Targowanie się zawsze występuje na pw, więc tyle wystarczy. 

 

14 minut temu, Grzędziel napisał:

gdy np zobaczyłem ofertę sprzedaży refraktora

 

Z refraktorem mogły dziać się różne rzeczy. Od renowacji przeprowadzonej przez wyspecjalizowane w tym kierunku osoby, po porysowanie szkieł, przez nieumiejętne czyszczenie. Sprzedajemy mieszkania, samochody, rowery i nic nas nie obchodzi, co się dzieje z tymi dobrami dalej i jak przebiega ich historia. Wątki sprzedażowe na stronach wszelakich należą do sprzedającego i na giełdzie astro powinno być dokładnie tak samo.

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Andrzej Lach napisał:

Dlaczego? Podejrzenia oszustwa, powinny by zgłaszane do administracji / moderatorów.

Pamiętajmy że jest to forum publiczne i w przypadku nieuzasadnionych głosów o oszustwie, przyklejamy komuś widoczną łatkę oszusta.

Np. Ja na forum posługuję się imieniem i nazwiskiem, niechciałbym aby mnie spotkała taka sytuacja (bo komuś moja oferta może wydać się nieuczciwa) 

 

Szczerze mówiąc wydaje mi się bardziej zasadne i skuteczne, usuwanie ogłoszeń przez administrację do czasu wyjaśnienia zgłoszonych wątpliwości (w przypadku sygnałów o potencjalnym oszustwie), niż g....burza w komentarzach pod ogłoszeniem.

Nie wiem jakie tu są mechanizmy ale niektóre giełdy blokują (ukrywają dostępność) zamiast usuwać do czasu wyjaśnienia sprawy. Ma to tę zaletę, że jeśli ktoś jest zainteresowany ogłoszeniem może samodzielnie podjąć działania np. umówić się na osobisty odbiór lub wskazać komuś z otoczenia dane ogłoszenie. Jednocześnie nie znika ono z listy, jest możliwość śledzenia dla chętnych na zakup i dla zainteresowanych wyjaśnieniem sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, trouvere napisał:

Nie byłoby w tym może nic złego gdybyś napisał, że to był kiedyś dobry egzemplarz i robiłeś nim fajne fotki w przeszłości. Natomiast w chwili obecnej nie możesz nic pewnego na jego temat napisać bo przecież nie nie wiesz jakie zdarzenia mogły wpłynąć na jego stan techniczny, więc pisanie w takiej sytuacji, że to dobry egzemplarz jest czymś bardzo nagannym i nosi ewidentnie znamiona "promocji", oględnie mówiąc.

Mam zbliżony pogląd. Sprzedający jeśli chce może przedstawić przeszłość sprzętu. Na tym forum z giełdy jeszcze nie korzystałem. Jednak przez moje ręce przeszło mnóstwo sprzętu nie tylko astronomicznego często w charakterze pośrednika na prośbę wyszukania konkretnego modelu. Może dlatego zawsze przekazywałem sprzęt z tzw. pełną metryczką (co jest, czego brakuje) i historią. Niezależnie czy kosztował 100 czy ponad 10000 złotych. Tego samego wymagałem od sprzedających ale jeśli była to oferta internetowa to załatwiałem wszystko przez PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Publiczne komentowanie cen pod ogłoszeniami to zwykłe „Januszowanie” i tyle w temacie. 


Jeśli widzisz ogłoszenie z wysoką w twojej opinii ceną to odpuść i nie nabijaj mu wyświetleń poprzez aktywność w wątku. Milczenie jest złotem. A jak już furia w Tobie wrze, parujesz ze złości, a frustracja nie daje Ci spać po nocach z powodu tej ceny. Żona mówi Ci żebyś się uspokoił i oddychał głęboko to ulżyj sobie i pozostaw emotikonę ":lol:" pod ogłoszeniem.


Sprzedający sam zejdzie z ceny w przypadku braku zainteresowania, a jeśli nie zejdzie jego sprawa. Może to właśnie on jest w tym przypadku Januszem internetowego biznesu? 
Nie mój cyrk nie moje małpy po kiego grzyba się produkować. 

 

Zezwolenie na tego typu zachowania prowadzi do tak absurdalnych sytuacji jak zdarzenie z którego narodził się ten wątek. Kolega X komentując post kolegi Y nie przeprowadził nawet poprawnego reasearchu rynkowego. W efekcie oparł swoją opinię o wspomnianej cenie na innym sprzęcie niż ten, który komentował....

 

Włodarze tego forum muszą sami zadecydować czy chcą tu mieć bazar czy normalnie funkcjonującą giełdę z szanującymi się użytkownikami. 
 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego co napisał wyżej pathfinder dodam, ze gdyby komentujący faktycznie zapytał skąd taka różnica w porównaniu z apo, które znalazł w internecie to bym zwyczajnie odpowiedział i nie byłoby usuniętego komentarza i całej tej dyskusji, sam mialem podobną zagwozdkę rok temu przed kupnem od Nowoka, ale poczytałem i się dowiedziałem. Krótko mówiąc, merytoryczne pytania - why not, ocenianie tanio/drogo - bezsensu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Co w tym złego, że np. napisał bym, zgodnie z prawdą, że to dobry egzemplarz i podlinkował swoje fotki nim zrobione.

Nic, jeżeli autor wątku sprzedaży nie ma nic przeciwko. Ale jeżeli nikt Cię o to nie prosił..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, orlen napisał:

do tego co napisał wyżej pathfinder dodam, ze gdyby komentujący faktycznie zapytał skąd taka różnica w porównaniu z apo, które znalazł w internecie to bym zwyczajnie odpowiedział i nie byłoby usuniętego komentarza i całej tej dyskusji, sam mialem podobną zagwozdkę rok temu przed kupnem od Nowoka, ale poczytałem i się dowiedziałem. Krótko mówiąc, merytoryczne pytania - why not, ocenianie tanio/drogo - bezsensu. 

Nie widzę powodu, żebyś sie tłumaczył. Jako sprzedający Ty określasz cenę. Po co to bicie piany?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, seg napisał:

Nie widzę powodu, żebyś sie tłumaczył. Jako sprzedający Ty określasz cenę. Po co to bicie piany?

bo rzadko traktuję sytuacje binarnie, jeśli widzę, ze ktoś kompletnie błądzi to chętnie wskażę drogę i w tym przypadku odniósłbym się do różnic sprzętowych i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.