Skocz do zawartości

Czy powinno być dozwolone komentowanie wątków giełdowych?


Paether

Czy powinno być dozwolone komentowanie wątków giełdowych?  

162 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy powinno być dozwolone komentowanie wątków giełdowych?

    • Zdecydowanie nie
      28
    • Tylko w rażących przypadkach (np. podejrzenie oszustwa)
      62
    • Gdy cena wydaje się być nieadekwatna do sprzedawanego modelu (lub stanu technicznego) - z koniecznym uzasadnieniem
      24
    • Bez ograniczeń
      48

Ankieta została zamknięta

  • Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
  • Ankieta została zamknięta 04.06.2021 o 07:48

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, orlen napisał:

bo rzadko traktuję sytuacje binarnie

Ja z kolei zwykle tak robię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką sytuację, kiedy nieświadomy ograniczeń regulaminowych skomentowałem post sprzedającego:

 

Sprzedający: sprzedam coś

Potencjalny Kupujący: kupiłbym, ale nie wiem, czy mi zadziała w moim setupie

Ja: U mnie w identycznym jak Twój setupie zdziałało inne coś kupione tu i tu.

 

Czy takie działanie szkodzi sprzedającemu? Czy może pomóc startującemu w temacie?

 

Jeśli będzie decyzja żeby nie komentować, to się dostosuję.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

A ja z uporem wrócę do kwestii ograniczenia wolnego wypowiadania sie w temacie giełdowym. Jestem zdecydowanie za NIE OGRANICZANIEM.

Dlaczego ja, niżej podpisany Grzędziel nie mógłbym się wypowiedzieć w sytuacji, gdy np zobaczyłem ofertę sprzedaży refraktora, który wcześniej należał do mnie. Co w tym złego, że np. napisał bym, zgodnie z prawdą, że to dobry egzemplarz i podlinkował swoje fotki nim zrobione. Wszystkich, którzy zaznaczyli opcję "NIE" proszę o uzasadnienie co w tym złego i czemu miałbym być tej możliwości 

Tym różni się giełda od forum. Jest jakiś przedmiot wystawiony za jakąś kwotę i co tu jest do komentowania? Albo się kupuje albo nie. Dyskutowanie osób niezainteresowanych zakupem, że miałem i było fajne czy też nie fajne zaśmieca niepotrzebnie ogłoszenie. A wszystkie wątki sprzętowe to po co są? Żeby jeszcze pisać to samo na giełdzie? Absurd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nietrafione porównanie. To jest realny biznes, a nie pojedyncze sztuki od użytkowników. Swoją drogą pisałem kiedyś do nich w tej sprawie.. znajdą "milion powodów" aby udowodnić, że ich cena jest najlepsza :)

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Grzędziel napisał:

Natomiast składam postulat, aby przeglądając forum w prosty sposób można było wyłączyć wyświetlanie wątków giełdowych

 

Taka funkcjonalność już jest ...tylko, że nie działa. Pisałem o tym kilka godz. wcześniej

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że raczej nie powinno się komentować innych ogłoszeń. 

Chyba, że coś rzeczywiście nas niepokoi lub widzimy fajny sprzęt, z którym mieliśmy kiedyś do czyszczenia i chcemy wyrazić swoje zdanie. 

 

Przydałaby się opcja, której mógłby użyć sprzedający, pozwalająca wybrać dodawanie komentarzy przez innych lub nie. 

Albo od razu założyć, że tylko sprzedający (i mod) ma prawo do zmian w ogłoszeniu. 

Albo zostawić jak jest, mi to nie przeszkadza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram umożliwienie autorowi ogłoszenia zdecydowania czy zezwala na komentarze i czy chce je zatwierdzać przed publikacją. Czyli każdy miałby część uprawnień moderatora w swoim temacie w dziale Giełda. Czasem pojawiają się pytania o kompatybilność lub możliwość zastosowania sprzętu do uzyskania konkretnego rezultatu i można takie kwestie rozstrzygać bez zakładania oddzielnego tematu.

 

Podejrzenia oszustwa zdecydowanie powinno się zgłaszać administracji, bo publiczne rzucanie oskarżeń może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje zarówno dla oskarżanego jak i oskarżającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem aktualnie obowiązujący regulamin giełdy jest wystarczający.

Cen komentować nie wolno, co nie oznacza że nie można dawać komentarzy do sprzętu.

Przecież takie zdarzają się często. Samemu zdarzało mi się komentować jakiś sprzęt na giełdzie. Ostrzeżenia ani bana nie dostałem :-).

 

Jeśli pozwoli się na komentowanie cen na giełdzie, giełda może zmienić się w arabski bazar.

Kto komukolwiek zabroni napisanie że "cena z czapy", nawet jeśli nie jest?

Albo: "tak tanio to na pewno uszkodzony, lepiej kup ode mnie trochę drożej ale za to pewny"

 

Jeśli mówimy o "rażących przypadkach": 

Kto będzie określał że ten przypadek wyceny jest rażący a tamten nie? I na jakiej podstawie?

Dla jednego obniżka o 30% od ceny nowego sprzętu to już dużo, a dla innego zacznie być interesujące jak będzie 50% i więcej.

 

(co innego jeśli mamy podejrzenie że sprzęt został skradziony, ale to nie jest komentarz o cenie).

 

Jeśli forumowa giełda ma działać jak GIEŁDA to uważam że nie można wprowadzać zapisów które mogą wytworzyć choćby cień podejrzenia, że w jednych przypadkach komentarz dotyczący ceny jest uzasadniony a w innych już nie.

A możliwość skomentowania ceny takie sytuacje może wytworzyć.

 

Rozumiem chęć chronienia młodych i niedoświadczonych adeptów przed oszustami, ale obawiam się że taka akcja doprowadzi do wylania dziecka z kąpielą.

Najwięcej komentarzy będą wrzucać oszuści.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję wątki sprzedażowe na tym i sąsiednich forach. Praktyka jest taka, że człowiek wystawia okular na giełdzie, aby go sprzedać za cenę X, a osoby, które w ogóle nie są zainteresowane zakupem, robią mu  z pojedynczego ogłoszenia śmietnik na kilka stron, dyskutując na tematy, które często w ogóle nie mają nic wspólnego z przedmiotem ogłoszenia. Komentarze dotyczące konkretnych ofert można zamieszczać w odrębnym wątku forum poświęconym temu, co jest aktualnie oferowane na giełdzie.  Najlepiej, gdyby sprzedający sam mógł zadecydować, czy dopuszcza komentarze pod jego ogłoszeniem, czy nie.  

Edytowane przez lumen
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lumen napisał:

człowiek wystawia okular na giełdzie, aby go sprzedać za cenę X, a osoby, które w ogóle nie są zainteresowane zakupem, robią mu  z pojedynczego ogłoszenia śmietnik na kilka stron, dyskutując na tematy, które często w ogóle nie mają nic wspólnego z przedmiotem ogłoszenia.  

Rozumiem skąd Twój sprzeciw, ale moja logika jest inna:

 

W każdym wątku można pisać bzdury robiąc z niego śmietnik, a nikt tego nie zabrania i szczęśliwie dzieje się to sporadycznie. Podobnie w wątkach giełdowych. Zauważmy, że dla ogłoszeniodawcy "bonusem" takiej sytuacji jest podbijanie jego oferty zwiększające szanse na dokonanie transakcji.

 

@astroartur, @seg i innym, którzy się ze mną nie zgadzają i optują za zakazem wypowiedzi dziękuję za sensowna argumentację. Macie panowie wiele racji. Mój odmienny punkt widzenia wynika po trosze z tego, że wychowałem się w komunizmie, gdzie wszelkie zakazy były na porządku dziennym, dlatego teraz cenię swobodę wypowiadania się.

 

Zauważcie różnicę między "możliwością wypowiedzenia się" a "wypowiedzeniem  się" . 

wypowiedzeniu się decyduję ja, o możliwości wypowiedzenia się decydują za mnie inni i stąd mój sprzeciw. 

 

A tak na marginesie nie walczę tu o jakiś swój prywatny interes ingerowania w wątki giełdowe. O ile pamiętam na ponad 3 tys. moich forumowych wpisów w tematach giełdowych nie wypowiadałem się ani razu.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Grzędziel napisał:

Mój odmienny punkt widzenia wynika po trosze z tego, że wychowałem się w komunizmie, gdzie wszelkie zakazy były na porządku dziennym, dlatego teraz cenię swobodę wypowiadania się

Rozumiem to i szanuję.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości bo mi chyba umknęło... Dajcie linka do ogłoszenia gdzie ludzie bez sensu coś komentują?? Bo rozumiem że jest kilka ogłoszeń, z których zrobił się bazar inaczej nie byłoby całej tej dyskusji. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, -tomasz- napisał:

...żeby giełda była giełdą , całkowity zakaz komentarzy. Tylko drastyczne posunięcia dają jakieś efekty, bo inaczej temat będzie wieczny.

A jakich efektów oczekujesz? Wszyscy buzię na kłódkę, aż zapanuje powszechna szczęśliwość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 minuty temu, isset napisał:

Przejrzałem 3 z 7 stron giełdy Sprzedam, nie widziałem tam żadnego ogłoszenia z którego użytkownicy zrobili tzw bazar, więc nie kumam po co te zakazy i nakazy? :scratchhead:

Właśnie!

 

Wprawdzie zagłosowałem w ankiecie, ale z drugiej strony nie widzę potrzeby dodatkowych regulacji w dziale giełda. 

Sporadyczne przypadki naruszania regulaminu są chyba dostatecznie skutecznie wyłapywane i punktowane przez moderatorów.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Są to wypadki tak sporadyczne, że dwie strony bicia piany to znacznie więcej niż napisano we wszystkich  wątkach giełdowych przez ostatnie pięć lat . Obowiązujący regulamin jest ok a sporadyczne reakcje adminów szybkie i adekwatne.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęśliwie mamy tu rozsądnych i czujnych moderatorów, dzięki czemu Giełda działa bardzo dobrze. Nie ma wulgaryzmów, nagonek, "hejtu" ani bezsensownych pyskówek. Zasadniczo nie widzę potrzeby zmian. Sprawni moderatorzy to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż najbardziej wyszukany regulamin.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, isset napisał:

Przejrzałem 3 z 7 stron giełdy Sprzedam, nie widziałem tam żadnego ogłoszenia z którego użytkownicy zrobili tzw bazar, więc nie kumam po co te zakazy i nakazy? :scratchhead:

 

Ten temat powstał po dyskusji w wątku, który pierwotnie był o czymś innym, a ta wzięła się z jednego ogłoszenia na giełdzie, gdzie został ukryty komentarz o cenie, co nie spodobało się autorowi komentarza.

Jeśli i tak jest potrzeba rozmowy na ten temat, to wolę żeby był na to osobny wątek i przy okazji luźna ankieta. Prawie 120 głosów (dodatkowo mocno rozbitych na wszystkie opcje) w kilkanaście godzin sprawia, że jednak warto się nad tym pochylić ;) Kto wie, może jakieś nowe pomysły się narodzą, albo utwierdzimy się w przekonaniu, że obecny kompromis jest w porządku i nie ma co szukać na siłę :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Paether napisał:

 

Ten temat powstał po dyskusji w wątku, który pierwotnie był o czymś innym, a ta wzięła się z jednego ogłoszenia na giełdzie, gdzie został ukryty komentarz o cenie, co nie spodobało się autorowi komentarza.

Jeśli i tak jest potrzeba rozmowy na ten temat, to wolę żeby był na to osobny wątek i przy okazji luźna ankieta. Prawie 120 głosów (dodatkowo mocno rozbitych na wszystkie opcje) w kilkanaście godzin sprawia, że jednak warto się nad tym pochylić ;) Kto wie, może jakieś nowe pomysły się narodzą, albo utwierdzimy się w przekonaniu, że obecny kompromis jest w porządku i nie ma co szukać na siłę :)

 

 

Może nie tyle o ukryty komentarz, co o walnięcie grubego ostrzeżenia na pół ekranu, jakbym jakieś grube przestępstwo popełnił. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giełda jest częścią forum dyskusyjnego i nie służy celom zarobkowym, tylko migracji sprzętu miedzy użytkownikami.

 

Wg mnie powinno być zabronione publiczne prowadzenie negocjacji cenowych, za to dozwolone pytanie (i odpowiedzi innych userów) o cechy użytkowe produktu. 

 

Nie róbmy ze sprzedających "świętych krów" bo nie dość, że nie płacą tu żadnej prowizji, to otrzymują w zamian dostęp do docelowej grupy kupujących + wypracowaną reputację.

 

Jak się komuś nie podoba forma transakcji na forumowej giełdzie, to przecież może sprzedawać na Allegro, Olx, czy innym Ebay'u.

 

A tak swoją drogą to problem dyskusji w wątkach sprzedażowych, wg mnie w ogóle nie istnieje, bo problemem bywają "pieniacze", a nie możliwość zabrania głosu. A to już jest zadanie dla moderacji, a nie regulaminu.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzędziel

Jako, że w ankiecie nie było innych opcji wybrałem tą, by nie można było komentować. 

Tylko dlatego, że:

2. podejrzenie oszustwa można dyskretnie zgłosić adminowi, nie trzeba prać brudów na forum.

3. Jak się nie kupuję to co nas obchodzi cena? Cenę określa to ile ktoś jest w stanie zapłacić. Zostawmy to wolnemu rynkowi.

4. Zaśmiecanie niepotrzebne wątku. Bezsensowne dyskusje. 

Jestem przeciwny cenzurze, po to jest forum żeby dyskutować, ale po to jest mnogość postów, że nie trzeba robić tego akurat na giełdzie.

Jak są wątpliwości co do przedmiotu to pisać do sprzedającego bezpośrednio, po co pod postem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając wszystkie wypowiedzi, gdyby było można, chętnie zmieniłbym głos z :

 

Gdy cena wydaje się być nieadekwatna do sprzedawanego modelu

na

Bez ograniczeń

 

To nie olx, czy allegro gdzie wszystko skupia się na sprzedaj, zapomnij, każdy pownien mieć możliwość wypowiedzenia się na temat wszystkiego co jest umeiszczane na forum.

Sama nazwa Forum wskazuje na miejsce wypowiedzi, a jak się sprzedającemu nie podoba to może to wystawiać na stronach na których się nie komentuje. 

Karaniem ludzi zaśmiecających wątek powinien zajmować się admin, a nie prewencyjne ograniczenia kneblujące.

 

Edytowane przez cwic
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.