Skocz do zawartości

Górowanie obiektów


Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, Tayson napisał:

Gdzie to jest?  Szukam 5min i sie poddaje.

Zaznacz sobie jakiś obiekt, potem "selection" - ikonka dłoni i masz "Graph Object". Jeśli ikonki dłoni nie widzisz to: settings->Appearance & behavior-> Configure toolbar i wybierz, żeby pojawiło się na stale na dole. 

EDIT: wykres jest skalowalny, czasem trzeba się naskrolować, żeby peak wypadał np. w środku nocy. Dla M42 to okolica 9 grudnia.

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, kubaman napisał:

Dobra, było późno i mało pracyzyjnie spytałem. Chodzi mi o znalezienie daty największego kąta górowania w roku. 

 

To umożliwiają Obliczenia Astronomiczne (F10).

Zakładka Wykresy > Wysokość w miesiącu. Po wybraniu obiektu oraz godziny (suwak pod wykresem), pokazany jest wykres wysokości w ujęciu rocznym i wskazany jest punkt górowania.

 

1792080709_Zrzutekranu2021-05-4o07_11_14.png.78d136cffcc2862f31583d8be73159d6.png

 

Edytowane przez Andrzej Lach
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Dobra, było późno i mało pracyzyjnie spytałem. Chodzi mi o znalezienie daty największego kąta górowania w roku. 

Chwila... przecież obiekty (nie licząc Układu Słonecznego) górują przez cały rok na tej samej wysokości, a różni się tylko godzina górowania (która przez część roku nie wypada w nocy, wiadomo). Różnice z precesji i innych, mniejszych efektów można pominąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszW napisał:

Chwila... przecież obiekty (nie licząc Układu Słonecznego) górują przez cały rok na tej samej wysokości, a różni się tylko godzina górowania (która przez część roku nie wypada w nocy, wiadomo). Różnice z precesji i innych, mniejszych efektów można pominąć.

Bez komputera ani rusz :mr.green: , a wystarczy obrotowa mapka nieba, która to zagadnienie pokazuje 100x lepiej niż komputer ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, JSC napisał:

Bez komputera ani rusz :mr.green: , a wystarczy obrotowa mapka nieba, która to zagadnienie pokazuje 100x lepiej niż komputer ;)

 

I mapka zbędna. Wystarczy wiedzieć kiedy góruje gwiazdozbiór w którym jest dany obiekt. Z czasem nabywa się takiej wiedzy (szczególnie obserwując wizualnie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się nie wie? Ja nie wiem.

 

Może w dalszym ciągu niektórzy mnie nie zrozumieli, ale pytam w jaki sposób za pomocą oprogramowania typu planetarium wyznaczyć datę najkorzystniejszej ze względu na wysokość nad horyzontem obserwacji, w moim wypadku w celach fotograficznych.

Niestety mapka z papieru nie ściągnie mi współrzędnych do sekwensera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, BogdanS napisał:

Pomyślmy... codziennie, a precyzyjniej co 86164 sekund (doba gwiazdowa).

ok, czyli jeśli dzisiaj wystawię teleskop w celu sfotografowania M42 najwyżej nad horyzontem jak to możliwe, to Twoim zdaniem to się uda w ciągu doby..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnich dniach dużo siedzę w Excelu nad tą tematyką i problem jest bardzo zbliżony do tego, co aktualnie tworzę.

Tylko takie pytanie, bo pojawiło się wiele odpowiedzi praktycznie odpowiadających na Twoje pytanie i wysłałbym to samo, dopóki będę znał konkret :)

Czy interesuje Ciebie data najlepszej widoczności obiektu nocą, czyli po przeciwnej stronie niż Słońce (Twój cel góruje dokładnie wtedy, kiedy wypada dołowanie Słońca)?

 

Zanim bym w ogóle przygotowywał arkusz (o ile taka forma byłaby przydatna), to w skrócie można to zrobić w ten sposób:

Twój cel ma rektascensję 16h 30m 12s.

Odejmujesz lub dodajesz 12 godzin, aby wyszła realna wartość (w tym przypadku odejmuję, więc zostaje 4h 30m 12s).

Sprawdzam w Stellarium kiedy Słońce ma rektascensję (w J2000) o wartości 4h 30m 12s

Wychodzi wieczorem 30 maja 2021 roku. Czyli w nocy z 30 na 31 maja dołowanie Słońca nastąpi wtedy, kiedy będzie górowanie celu (mającego rektascensję 16h 30m 12s).

 

I teraz tylko, czy taka data to to, o co chodzi :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z apki http://www.observer.pro/

 

Jest możliwość sprawdzenia jak długo będzie górował obiekt przy Twoim horyzoncie (definijuesz obrys horyzontu, super sprawa!):
 

Lista obiektów z "widzialnościami":
IMG_1184.PNG.d75cbfc44e0f7abe06e0258a23a7236d.PNG

 

 

Detale obiektu plus możliwość sprawdzania "widzialności" per data:

IMG_1185.PNG.b84aea65839329cae11d7059dadd8b3a.PNG

 

 

Definicja lokalnego horyzontu:

IMG_1186.PNG.37d817703c98a90e99e21df073d10e3a.PNG

 

... a tak się definiuje horyzont, jedziesz tą czerwoną kropką po widzialności i cześć.

IMG_1187.PNG.cc9abb67bd294315b45533a887a2ea2d.PNG

 

No i jest możliwość podejrzenia gdzie obiekt będzie uwzględniając nasz lokalny horyzont:

IMG_1188.PNG.bfb68b4f5d052dc43ce27f5825c4190a.PNG

Edytowane przez beny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

A jak się nie wie? Ja nie wiem.

 

Może w dalszym ciągu niektórzy mnie nie zrozumieli, ale pytam w jaki sposób za pomocą oprogramowania typu planetarium wyznaczyć datę najkorzystniejszej ze względu na wysokość nad horyzontem obserwacji, w moim wypadku w celach fotograficznych.

Niestety mapka z papieru nie ściągnie mi współrzędnych do sekwensera.

 

 

Przykładowo:

 

W sierpniu Kasjopea będzie w zenicie o 3 rano.

We wrześniu będzie w zenicie o 1 w nocy, 

W październiku o 23 w nocy.

 

To jaka data jest Twoim zdaniem najkorzystniejsza?

 

 

Jeśli górowanie nie wypada w nocy, to najwyżej obiekt będzie albo tuż po wschodzie albo tuż po zachodzie.

I to już zależy od tego, jak jasne lubisz mieć niebo.

 

Jeśli górowanie wypada w nocy, to co za różnica, czy będzie 1 grudnia o 2:00 czy 15 grudnia o 1:00?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, LibMar napisał:

I teraz tylko, czy taka data to to, o co chodzi :)

 

LibMar, tak dziękuję :) Dokładnie o to mi chodziło.

Czy tego naprawdę nie da się ściągnąć z softu?

 

 

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Przykładowo:

 

W sierpniu Kasjopea będzie w zenicie o 3 rano.

We wrześniu będzie w zenicie o 1 w nocy, 

W październiku o 23 w nocy.

 

To jaka data jest Twoim zdaniem najkorzystniejsza?

 

Ale to już jest zupełnie inne pytanie. Jak się wie to o co pytam, to można odpowiadać na kolejne pytania.

Mnie z zasłoniętym zachodem może bardziej pasować coś innego, niż temu kto ma zasłoniętą północ. Itd., itp.

I ma to znaczenie o której. Oczywiście logika fotografa podpowiada, by zaczynać jak najwcześniej po zmierzchu i ciągnąć jak się da do rana, bo zbieramy dużo dużo godzin.

 

 

24 minuty temu, Tayson napisał:

Tobie chodzi o liste obiektóre, które góruja po srodku danej nocy?

Chcesz  naswietlac obiekt, który jest w najdogodniejszej pozycji, czyli maksymalnie wysoko dla miejsca obserwacji.

 

Chcę wiedzieć, czy dla obiektów trudno dostępnych, bo tu jest właściwa różnica, zasadzić się np. w końcówce maja czy lepiej na początku czerwca itd. uwzględniając mój horyzont i położenie względem Krakowa.

Na ten przykład chciałbym móc sprawdzić w Stellarium kiedy w ciągu roku będzie optimum obserwacyjne dla M104 lub M16 i czy M83 w ogóle wyjdzie zza drzew by móc cokolwiek zebrać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

Nie rozumiem.

Wielokrotnie spotykaliśmy się w CAMK w Warszawie w "mieszanym" gronie amatorów i zawodowych astronomów. Oni sami przyznawali, że na ogół nie maja takiej "kartograficznej" wiedzy o niebie. A my, skromni wizualowcy doskonale wiedzieliśmy co i kiedy góruje, albo korzystnie jest położone na niebie w stosunku do możliwości naszych miejscówek i instrumentów. A teraz my - mając w dyspozycji cyfrowe mapy i systemy go-to - też tylko klikamy myszką i wszystko dzieje się samo.

Moja wiedza o niebie też jest już praktycznie żadna w stosunku do tej sprzed...kilkudziesięciu lat!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wiedza o niebie jest jaka jest, bo w Krakowie obserwacja nieba to raczej tylko Słońce i Księżyc.

I zawsze mnie interesowały galaktyki, mgławice i ewolucja gwiazd, a konstelacje wcale i mimowolnie kojarzyły się z astrologią.

Nigdy tez nie byłem wizualowcem, nie licząc Jowisza i Saturna przez TAŁa.

 

Wracając do teamtu - Tuvoc, chodzi mi o to, ale z poziomu programu który współpracuje z np. NINA i podaje mu wspołrzędne tak by zaprojektować sesję na za pół roku.

obraz.png.90b114539926a2222440a507320390f0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.