Skocz do zawartości

Wybór mono kamery


Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, riklaunim napisał:

Większość matryc CCD Sony i tak nie miała zasięgu dynamicznego pozwalającego w pełni wykorzystać te 16-bitowe ADC więc niewiele odstają od 12-14 bitowych CMOSów. Tylko profesjonalne CCD i CMOSy mogą to osiągnąć, ale to już zupełnie inna półka cenowa. No i czas ekspozycji/jakość nieba musi na to pozwolić.

 

Z wad CMOSów można wymienić jeszcze FPN/różne paskowe artefakty i w nieco starszych generacjach efekt a-la amp glow co na darkach objawia się jak "świecenie" z różnych boków matrycy.

Piotr, ale matryce Kodaka np KAF-8300 czy starsza KAI-11002 a nawet KAI-11000 to matryce 16-bitowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Piotr, ale matryce Kodaka np KAF-8300 czy starsza KAI-11002 a nawet KAI-11000 to matryce 16-bitowe?

 

8300 ma szum odczytu 7e przy studni 26000e co daje 3714 unikalnych wartości -> nawet 13 bitowy przetwornik by to obsłużył. ICX285AL w Atiku 314L+ przy 4e szumie odczytu i studni 19500 daje 4875 wartości... Też powód dlaczego w kamerach laboratoryjnych z ICX285 nie stosuje się 16 bitowych przetworników (w odróżnieniu od CMOSów nie są one zaszyte na matrycy). Bardziej profesjonalny KAF-1001 ma 530 000 studni przy 14,4e szumie odczytu co daje 36805 wartości co już wymaga 16 bitowego przetwornika. Te wyliczenia są teoretyczne bo zakładają że wypełnisz histogram, co w astrofotografii DS raczej nie jest możliwe. To co od dawna było stosowane to stackowanie - jak ma się wystarczającą ilość materiału to i z 8 bitów uzyska się 16 bitowy stack (astrofotografia planetarna).

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Patryk Sokol napisał:

....

Tak czy inaczej - to już duoga wojna CCD vs CMOS jaką widziałem w życiu (pierwsza była przy okazji modeli latających z FPV), jak na to patrzę tam mam flashbacki z Wietnamu...

....

A wracając do meritum - to jak z tym rozmiarem filtrów?

Mi się przypomina kawałek Sabatonu - Shiroyama o bitwie ostatnich samurajów  ... :D

 

It's the nature of time
That the old ways must give in
It's the nature of time
That the new ways comes in sin
When the new meets the old
It always end the ancient ways
And as history told
The old ways go out in a blaze
Encircled by a vulture
The end of ancient culture
The dawn of destiny draws near

:headbang::headbang::headbang:


Każdy korzysta z tego co uważa za najlepsze i na co go stać. W tym hobby nie ma jedynej słusznej drogi...

 

Wymagany rozmiar filtrów: https://astronomy.tools/calculators/ccd_filter_size

1.25" w jasnych setupach w zależności od odległości filtrów od matrycy 4/3 są "na styk". Policz kalkulatorem.

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, rambro napisał:

Mi się przypomina kawałek Sabatonu - Shiroyama o bitwie ostatni\

 

Wymagany rozmiar filtrów: https://astronomy.tools/calculators/ccd_filter_size

1.25" w jasnych setupach w zależności od odległości filtrów od matrycy 4/3 są "na styk". Policz kalkulatorem.

 

  

W dniu 5.05.2021 o 21:07, Patryk Sokol napisał:

4. Filtry - Tu jestem dosyć otwarty na propozycję. Albo szczerze - raczej czekam aż Dobrychemik pomierzy filtry ZWO :D . Inną kwestią jest średnica. Najbardziej światłosilny teleskop jaki planuje mieć w tym roku to Newton 200/800. Kamery mają koło 6,5mm backofocusu, do tego dodałbym z 10mm na koło i zaokrąglając w gorszą stronę przyjąłbym 20 i wtedy wg. kalkulatora:

https://astronomy.tools/calculators/ccd_filter_size

Wychodzi mi 27mm potrzebnej średnicy filtra. Technicznie rzecz biorąc 1,25" cala powinno wystarczyć, ale jakoś tak instynktownie boję się refleksów od obudowy filtra. Czyli chyba wolałbym pójść w nieoprawione 31mm. Będzie to już OK? A może zbyt się spinam i 1,25" będzie git?

 

 

Byłem widziałem, pytam czy ktoś testował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.