Skocz do zawartości

Piękna noc- moje obserwacje z 05.05.2021


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór wszystkim,

Postanowiłem podzielić się z Wami moimi dzisiejszymi obserwacjami, bo od dawna nie było u mnie aż tak pięknej nocy.

Zacznijmy od seeingu- był wspaniały. Przejrzystość była wspaniała, a księżyc pod horyzontem. Co prawda lokalne zanieczyszczenie światłem dawało się we znaki, lecz nie sprawiało nadmiernego problemu.

Oto obiekty które udało mi się zobaczyć:

- IC4665- gromada otwarta w Wężowniku. Bardzo wyraźna mimo położenia nisko nad horyzontem.

-M5- gromada kulista w Głowie Węża. Niestety nie udało mi się rozdzielić w niej gwiazd (w żadnej z dotychczasowo widzianej przeze mnie z mojej działki gromadzie kulistej nie udało mi się tego zrobić, czekam na M4), mimo to, widziałem, że jej centrum jest dużo gęstsze niż krawędzie.                         

-M81 i M82- Para galaktyk w Wielkiej Niedźwiedzicy.  Obie galaktyki były widoczne jak na dłoni.  W przypadku M81 byłem w stanie zauważyć jądro galaktyki otoczone "kosmiczną watką". M82 wyglądała jak świecąca szara kreska :p.

Następnie, dzięki radom zyskanym z mojego wątku na forum skierowałem teleskop na 2 galaktyki.

-udało mi się zobaczyć M94. Była widoczna jako siwa plamka.

- Jednak tym obiektem, który najbardziej mnie uszczęśliwił, była para galaktyk M51. Z początku była baaardzo niewyraźna, jednak im dłużej patrzałem, tym więcej widziałem. Po ok. 2 min zerkania udało mi się zauważyć jądra obu galaktyk :).

Następnie postanowiłem spojrzeć na wschodzącego Łabędzia. Tam rozdzieliłem Albireo, i spojrzałem na obszar NGC7000.

Na koniec obserwacji, zerknąłem na kilka znajomych i oczywistych gromad kulistych (M13, M92, M3 i M53) wszystkie były widoczne wyraźnie, lecz nie mogłem rozdzielić w nich gwiazd (M53 była słabsza od pozostałych).

 

Sprzęt, którego używałem to mój teleskop SkyWatcher Heritage 130p wyposażony w okulary 20mm i 6mm              

 

Życzę wszystkim pogodnych nocy.

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.