Skocz do zawartości

Lekki montaż widłowy DIY pod Maka 180mm (lub coś 10")


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Panie, panowie.

Powoli mam dość targania ciężkiego HEQ5, jeśli zamierzam go używać z Makowcami 180mm i 127 mm. Z Refraktorami - inna bajka...

Jak wiemy kiedyś Meade i Celestron mieli swoje beczki głównie na widłach i było to praktyczne, sztywne i bez przeciwwag. I to ma sens.

 

Więc koziołek mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do.....jakichś rozsądnych wniosków

 

- w zasadzie nie potrzebuję ruchu silnikiem w deklinacji. Może "rzutem na taśmę" - prosta przekładnia pasowa z ali + silnik ze zintegrowaną przekładnią

- napęd w R.A. jest oczywisty, chętnie z trzema różnymi prędkościami. Szybkiego "przewijania" po niebie nie potrzebuję

- enkoderów na osiach nie potrzebuję

- poczytałem temat o dużej przekładni do astrofoto i z grubsza wiem już w którą stronę iść. Silnik krokowy + przekładnia zębata + przekładnia ślimakowa 90 mm

- zakup dobrych łożysk, surowego alu na allegro itp, samodzielne wykonanie rysunków nie jest problemem

 

Co myślą mądre głowy? Na ebayu niestety trudno dostać same widły od 10" lub 11"....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wystarczy adaptacja odpowiedniej wielkości tych zabawek

HERCULES 4 "uchwyt teleskopowy Altazimuth z precyzyjna regulacja (nie obejmuje statywu i przedłużacza)|Monocular/Binoculars| - AliExpress

HERCULES 2.5 "uchwyt teleskopowy Altazimuth z precyzyjna regulacja|Monocular/Binoculars| - AliExpress

Są różne opcje i rozmiary. Mak 180 troszkę waży ale gigantem nie jest, 127 to pikuś ;)  - jakiś czas temu mój ulubiony kieszonkowiec.

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podaj zakładaną kwotę - to będzie łatwiej bo można ładnie i kolorowo ale drogo albo ascetycznie i tanio.

Jeśli chodzi o napęd to w niektórych konstrukcjach tego typu zamiast pokrętła zakłada się oś silnika.

Kilka zabawek na podobnych cudach steruję. Co prawda nie astro ale działają. Ze względu na przypadkowo zbliżone zastosowania z ciekawością będę śledził wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowe widły są do zrobienia za ~ 200 zł. Kolejne 200 zł na obudowę napędu wraz z regulowanym klinem. 

Do tego łożyska, wałek, jakieś łoża do wałka, może jakieś łożysko oporowe między widły i obudowę napędu. 

600-700 powinno się wszystko udać zrobić w mechanice. Do tego elektronika (którą muszę zlecić bo się na tym nie znam - ma to działać niezależnie od komputera, zasilane z zapalniczki samochodowej.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Kwestie materiałowe rozumiem ale nie bardzo widzę w pierwszej wiadomości kwestii wykonania obróbki alu oraz mechaniki samodzielnie. Co prawda DIY ale czasem okazywało się, że DIY obejmuje tylko samodzielne połączenie klocków. Jeśli w tej kwocie jest wykonanie wszystkich elementów to ja się poddaję ale wiernie kibicuję.

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.