Skocz do zawartości

Droga mleczna z Polski, to gdzie w końcu jest najciemniej ?!


Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar wybrać się na południe kraju aby obfotografować wszystkie ciekawsze kadry okolicy centrum rogi mlecznej jakie są u nas widoczne.  Ogniskowe od 85 o 450mm, nie zależy mi na astrokrajobrazie. Przeglądając zdjęcia zauważyłem że mimo wszystko w regionie Rho Ophiuchi praktycznie u każdego widoczna jest łuna od świateł. I tu moje pytanie, co wybrać Bieszczady, gdzie zauważam problem z górami które mogą zabierać znaczną cześć widoku czy Łapszanka gdzie niby nie jest ciemniej ale wszyscy tam jeżdżą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Rho to tylko wysokie miejscówki ( np. "odkryta" przeze mnie górka w Stężnicy)

 alternatywnie przełęcz Ruskie Siodło nad Roztokami Górnymi (mój najciemniejszy pomiar SQMLem) 21.91.

lub polana w Wołosatem, najciemniejsze miejsce w Polsce.

 

Poza tym buła już o tym dyskusja tu.

 

 

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łapszanka dla mnie jest super miejscem. Zaraz po Bieszczadach, chyba najlepsza miejscówka, głównie dlatego, że do niej mam niecałe 10 km. Ciekawi mnie czemu większości najciemniejsze i przejrzyste niebo kojarzy się z południem Polski. Przecież np. na Mazurach, Podlasiu czy Pomorzu też jest sporo ciemnych miejscówek. Gorsza pogoda? Wilgoć i mgły?

B.jpg

Edytowane przez McGoris
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tayson napisał:

Łukasz zaprezentował piękny kadr i co najwazniejsze: nie ma co sie za bardzo oglądać na pojedyńcza klatke!

 

Moim zdaniem surowa klatka jest najbardziej wartościowa jeśli chodzi o ocenę jakości nieba w danym miejscu, przynajmniej jeśli chodzi o lustrzanki gdzie przy podanych parametrach mogę później rożne klatki choćby w Light roomie wyrównać tak aby wpólna wartość ISO, czasu naświetlania i przysłony się zgadzały. Po obróbce nie wiem ile to zasługa warunków, a ile Photoshopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam87 napisał:

Chyba Airglow dodał sporo od siebie. Dziękuje Wam, dokładnie o coś takiego chodziło. Póki co jak dla mnie Łapszanka wydaje się lepszą lokalizacją.

Na samym południu, tam gdzie łazi Rho na Łapszance LP jest praktycznie zerowe. W innych kierunkach jest już różnie, lepiej lub gorzej. Moim zdaniem pod samo południe jest to miejsce tak samo dobre jak Bieszczady. A w Bieszczadach możesz mieć idealne niebo dookoła.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2021 o 16:59, McGoris napisał:

Ciekawi mnie czemu większości najciemniejsze i przejrzyste niebo kojarzy się z południem Polski. Przecież np. na Mazurach, Podlasiu czy Pomorzu też jest sporo ciemnych miejscówek. Gorsza pogoda? Wilgoć i mgły?

 

Wysokość nad poziomem morza (lub nad otoczeniem) i wszystko jasne. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.