Skocz do zawartości

SWSA Ustawianie na biegun w astroberry


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

Czy ktoś ustawiał montaż na biegun SW Sky Adventurer przy pomocy AB lub jakiejkolwiek innej aplikacji na RPi?

 

Wiem, że jest SharpCap na Windowsa i w nim robi się to szybciutko ale zależy mi całość zrobić z poziomu Astroberry.

 

Macie jakieś doświadczenie w tej materii? Dodam, że chciałbym zrobić to w miarę szybko :-)

 

P.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Sky Adwenture daje sie sterować ruchen  przez Usb  to  bez problemów modułem Kstars.

 

A jeśli nie da się podłaczyć po Usb.

To w Ekos ustawibym "wirtualny teleskop" A w module ustawiania na biegun  tm odhaczyłbym ruch montażu -"sterowanue ręczne"

 

Ale nie próbowałem

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mirek01 napisał:

Jeśli Sky Adwenture daje sie sterować ruchen  przez Usb  to  bez problemów modułem Kstars.

 

2 godziny temu, apolkowski napisał:

Kstars ma asystenta ustawiania na Polarną, który kręci tylko jedna osią. Powinno zadziałać.

No właśnie SWSA daje się sterować osią ale przez ST4. Port USB służy tylko zasilaniu (tak sądzę)

 

2 godziny temu, mirek01 napisał:

A w module ustawiania na biegun  tm odhaczyłbym ruch montażu -"sterowanue ręczne"

Przypuszczalnie program będzie mi kazał obrócić o zadaną liczbę stopni. Ręcznie raczej mi się to nie uda... ale spróbuję. Dzięki

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, apolkowski napisał:

To są chyba obroty o około 30 stopni, a po każdym jest fotka / plate solve. Na podstawie trzech zdjęć liczona jest pozycja osi obrotu i wyświetlany wektor, o jaki trzeba przesunąć oś śrubami regulacyjnymi. 

Tak, wiem jak taki system działa. Dokładnie tak samo pracuje PAM i PAT. Kwestia tego czy astroberry ruszy mi montażem po ST4 (wątpię).

 

3 godziny temu, tomchm napisał:

Ja używam ASIAIR i bez problemu jestem w stanie ustawić SWSA z dokładnością poniżej 1'.

Nie wiem jakiej metody używa ASI AIR. Jakbyś mógł rozwinąć to byłbym wdzięczny.

Czy rusza osią sam, czy Ty robisz to ręcznie? Jak sam to przez USB czy ST4?

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Pav1007 napisał:

Tak, wiem jak taki system działa. Dokładnie tak samo pracuje PAM i PAT. Kwestia tego czy astroberry ruszy mi montażem po ST4 (wątpię).

 

Nie wiem jakiej metody używa ASI AIR. Jakbyś mógł rozwinąć to byłbym wdzięczny.

Czy rusza osią sam, czy Ty robisz to ręcznie? Jak sam to przez USB czy ST4?

 

P.

Ja uczyłem się z tego filmiku:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pav1007 napisał:

Nie wiem jakiej metody używa ASI AIR. Jakbyś mógł rozwinąć to byłbym wdzięczny.

Czy rusza osią sam, czy Ty robisz to ręcznie? Jak sam to przez USB czy ST4?

SWSA z ASIair ustawia się dość łatwo. Najpierw ustawiasz tubę w kierunku Gwiazdy Polarnej i klikasz aby zaczął. Naświetla 10s i robi platesolva. Potem przekręcasz ręcznie w RA o około 60 stopni. Naświetla 10s i robi platesolva. Podaje poprawki do ustawienia montażu, poprawiasz i znów 10s naświetlenia, solve i kolejne poprawki.

Przekręcenie o owe 60 stopni robisz na SWSA niestety ręcznie. Wygląda, że nie przekręci w tym przypadku osi po ST4 (przynajmniej mi się nie udało go skłonić do tego). Z montażem, który ma goto np. CEM26 ASIair robi to bez problemu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2021 o 21:23, piotrfie napisał:

SWSA z ASIair ustawia się dość łatwo. Najpierw ustawiasz tubę w kierunku Gwiazdy Polarnej i klikasz aby zaczął. Naświetla 10s i robi platesolva. Potem przekręcasz ręcznie w RA o około 60 stopni. Naświetla 10s i robi platesolva. Podaje poprawki do ustawienia montażu, poprawiasz i znów 10s naświetlenia, solve i kolejne poprawki.

Czyli standardowa metoda stosowana w większości wspomagaczy ustawiania na biegun. Dzięki

 

W dniu 9.05.2021 o 21:23, piotrfie napisał:

Przekręcenie o owe 60 stopni robisz na SWSA niestety ręcznie. 

 

W dniu 9.05.2021 o 19:28, isset napisał:

W Kstars przy ustawieniu na polarną jest opcja ręcznego obracania montażem. Może to zrobić za Ciebie soft, albo możesz sam obrócić, wystarczy zaznaczyć Manual rotate czy jakoś tak.

No i właśnie tego spróbuję. 

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.