Skocz do zawartości

Jakie filtry do achromatu?


Martel

Rekomendowane odpowiedzi

Mam już filterek Orion, jednak pożyczyłem go kilka dni temu i kolega po prostu go gdzieś zapodział. Współczuję chłopokowi, ale będzie mi musiał go odkupić. I stąd moje tytułowe pytanie. Jaki? Może na rynku jest jeszcze jakiś specjalista do mojego achromatu.

 

Temat ten pojawił się już na konkurencyjnym forum, jednak okazało się, że jednoznaczna ocena przydatności którego kolwiek filtra jest bardzo trudna. Wszyscy mają dość małe doświadczenie z filtram i odpowiadają pytaniami na pytania.

 

A oto szczegóły dostępnych w Polsce filtrów korygujących aberrację:

 

Filter Orion V-block:

 

v_block.jpg

 

Prawie wszystko się zgadza wg opisu:

Filtr w oprawie 1,25" redukujący kolorowe obwódki pojawiające się w refraktorach achromatycznych wokół jasnych obiektów, takich jak Księżyc, planety i jasne gwiazdy. Zastosowanie go znacznie poprawia ostrość obrazu, kolor, kontrast, oraz rozdzielczość, dzięki czemu możliwe jest dostrzeżenie większej ilości szczegółów na obserwowanych obiektach i w bardziej naturalnych kolorach.

 

Ale odkupywanie tego filterka można zastąpić powiedzmy:

 

Filter Baader Fringe Killer:

 

filtr_killer.jpg

 

Według opisu:

Filtr dla refraktorów do wszelkich obserwacji wizualnych a zwłaszcza do zdjęć za pomocą CCD.

 

Znacznie redukuje niebieskawe i czerwonawe „widmo wtórne” refraktorów achromatycznych jednocześnie tylko w nieznacznym stopniu zmieniając wierność odwzorowania kolorów dla danego obrazu. Blokuje długości fal bliskiej podczerwieni od 700 do 1150 nm dając znacznie ostrzejsze obrazy gwiazd we wszystkich refraktorach. Mając największą sumaryczną przepuszczalność, pozwala uniknąć niepożądanych strat światła wprowadzanych przez wiele tak zwanych filtrów MV, (czyli minus violet – odejmujących fiolet).

 

Idealny w połączeniu z innymi filtrami a zwłaszcza filtrem, O-III jeśli używamy go do pracy, z CCD.

 

A może:

 

Filtr Baader Contrast Booster:

 

Opis:

Filtr Contrast Booster w znacznym stopniu eliminuje aberrację chromatyczną powstałą w achromatycznych refrakorach. Filtr ponadto redukuje nibieski odcień pojawiający się na krawędziach jasnych obiektów.

 

filtr_booster.jpg

 

A może jeszcze coś innego? >>>>> Pomóżcie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne z filtrów nie korygują aberracji chromatycznej. Poprostu ograniczają przepuszczane widmo.

Filtr MONOCHROMATYCZNY czyni to najbardziej radykalnie, np. HaALFA, albo CaIIK.

Przyy ograniczonym pasmie przepustowości aberracja chromatyczna mniej jest dostrzegalna. Ale nie należy tego mylić z wykonaniem fotki cz-b. Aberracja chromatyczna na fotceczarno-białej przejawi się złą ostrością, chyba, że użyjemy tzw. ślepej emulsji, nieczułej na cały zakres widma światła widzialnego.

To tak teoretycznie. Praktycznie - nikt jak na razie się nie odzywa a szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tale używałem Contrast Boostera ale średnie efekty dawał. Może minimalizował aberrację ale w nieznacznym stopniu z tego co pamiętam. Zresztą tylko kilka razy go użyłem. Myślę, że jedynym narzędziem ograniczającym aberrację w achromacie jest chromacor, ale zakup chromacora do Tała mija się z celem ze względów finansowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z recenzji w necie tylko chromacor nie wnosi nic nieporządanego do otrzymywanego obrazu, natomiast redukuje aberrację chromatyczną. Filtry wycinają część widma, wprowadzają też w mniejszym czy większym stopniu zmiany barwy tego co oglądamy. O ile dobrze pamiętam Contrast Booster Jesiona dawał zielonkawy kolor. Można się do tego przyzwyczaić, ale mi to nie odpowiada. Jak wspomniał już Oskar zakup chromacora do Tała nie jest dobrym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia. Z optycznego jak najbardziej. Tyle, że na dzień dzisiejszy nie ma go w sprzedaży :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc potwierdza to i moje doświadczenia. Jak pisałem, kilka razy używałem filterka ORION V-Block. Obcina on delikatnie krańce pasma mając jednocześnie w nie blokowanym paśmie sprawność na poziomie 96%. Na jasnych planetach i księżycu daje lekko zauważalną zielonkawą poświatę, poprawiając nieco kontrast i rozdzielczość z jednocześnie wyraźną redukują aberracji chromatycznej.

 

v_block.jpg

 

TAL 100 RS to achromat długoogniskowy fraunhofera, gdzie f1:10 dość mocno redukuje niekorzystną aberrację. Filterek właściwie ma zadanie jeszcze o dosłownie przysłowiowy "włos" poprawić aberrację by poprawić rozdzielczość i kontrast. Przynajmniej miałem takie wrażenie w obserwacjach wizualnych, gdzie filterek współpracował z ZOOM Lantanem.

 

A co do Contrast Boostera to podobno wyraźnie wpływa na kolor no i jrgo sprawność jest dużo gorsza.

 

Pozostaje jeszcze konfrontacja V-Block'a z Fringe Killer'em BADER'a, jednak jak narazie nikt nie wypowiedział się na jego temat.

 

Chyba przydałby się jakiś teścik podobny do testów lornetek na CMAK'u lub okularów kolegi EMEDE.

 

Pozdrawiam Mariusz z Włocławka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pozwole sobie odgrzebac ow watek, bowiem niedawno (ale musze nieco poczekac, bo w DO bedzie za jakis miesiac) zdecydowalem sie na zakup Fringe Killera do swego achromacika. Prospekt reklamowy wyglada zachecajaco, testy na astronocach rowniez byly ciekawe - sadze ze przy obecnej cenie, w jakiej jest sprzedawany spokojnie mozna zaryzykowac zakup.

 

A gdy ow filtr przetestuje to poinformuje szanowne grono (g)astronomiczne o swoich doswiadczeniach. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem wyników. Od dłuższego czsu szukam czegoś sprawdzonego a i cena tego filtra spadła dość znacząco i zachęcająco.

 

Jaki masz achromacik kolego???

 

Pozdrawiam Martel z Włcławka

Edytowane przez Martel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz achromacik kolego???

 

 

Mam 102 mm celestrona zakupionego za calkiem male pieniazki na allegro (yes yes yes - czasem na allegro cos ciekawego sie znajduje). Sprzedawca dorzucil jeszcze szklany filtr sloneczny Thousand Oaks Do niego dokupilem jeszcze eq3-2, lv 6mm, plossla 9mm i swana 15 mm. a teraz czas na ten filtr (i jeszcze jeden :P ) i zaczne sie bawic webcamerka. :)

 

Tak wiec mam fajna zabawke do obserwacji - zanim przerzuce sie na cos wiekszego. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z recenzji w necie tylko chromacor nie wnosi nic nieporządanego do otrzymywanego obrazu, natomiast redukuje aberrację chromatyczną... Jak wspomniał już Oskar zakup chromacora do Tała nie jest dobrym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia. Z optycznego jak najbardziej. Tyle, że na dzień dzisiejszy nie ma go w sprzedaży :angry:

Rzeczywiście chromacor jest bardzo drogi (500 Euro), ale jak najbardziej można go kupić.

http://www.perseu.pt/index.html?target=p_4...ml〈=en-us

Koszt przesyłki na terenie EU tylko 1 eurocent.

W portugalskiej firmie Perseu jest dużo innych ciekawych rzeczy, np. kamerki Atik, czyli poprzerabiane firmowo na długie czasy Toucamy albo montaże Paramount ME za jedyne 13 500 Euro.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam że ten filterek (FK) świetnie spisywał się z Tałem Macieja Klupiecia. Oglądaliśmy przez niego Marsidło i obrazy było prawie pozbawione aberracji!

 

Potwierdzam: podczas obserwacji Marsa ww. filtr bardzo mile nas zaskoczył.

Bardzo dobrze spisywał się też Contrast Booster. Należy jednak podkreślić, że nie testowaliśmy filtrów na Jowiszu, gdzie aberracja w achro jest najbardziej dokuczliwa.

 

Ps. Najlepiej prezentował się jednak w ED80 (Ameryki chyba tu nie odkryłem)

Edytowane przez Maciej Klupieć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem juz po pierwszych obserwacjach z uzyciem Fringe Killera.

Filtr sprawuje sie bardzo smakowicie - szczegolnie na planetkach (w tym przypadku Jowiszu) i Ksiezycu.

W polaczeniu z LVW 5mm dawal bardzo dobre obrazy szczegolow pasow na tarczy planety.

Lekko zieleni obraz, co nie jest wielkim odkryciem, biorac pod uwage wyciete czesci widma.

Tak wiec zdecydowanie polecam wszystkim achromatycznym obserwatorom nieba. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.