Skocz do zawartości
  • 0

Podziałka miesięcy montaż EQM35 Pro


dakwather

Pytanie

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Cześć,

 

W tym montażu chyba trzeba wymontować lunetkę, jeśli chciałbyś ustawiać Polarną przy pomocy podziałek.

 

Natomiast pozycję zero ustawia się tak, aby "strzałka"  na korpusie montażu (pod śrubą podziałki czasowej wskazywała znacznik na samej lunetce.

 

Ważne - w przypadku tych montaży aby nie blokować podziałki czasowej, śruba musi być lekko przykręcona, inaczej tworzy się opór na osi DEC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdaje mi się, że podziałki RA i Dec nie służą do ustawiania montażu na Polarną, tylko do odszukiwania obiektów na niebie według współrzędnych. W dokumentacji SW jest to opisane w dziale "Using the setting circles": https://inter-static.skywatcher.com/upfiles/en_download_caty01316546576.pdf

 

//EDIT

A, pewnie chodziło Ci o ten punkt:

Cytat

The numbers nearest this collar are marked "E 20 10 0 10 20 W". These will be explained later, but for now rotate the silve r dial until the middle zero is aligned with the indicator line on the black collar.

Faktycznie, z opisu wynika, że powinno to się obracać.

Edytowane przez smopi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, smopi napisał:

Zdaje mi się, że podziałki RA i Dec nie służą do ustawiania montażu na Polarną, tylko do odszukiwania obiektów na niebie według współrzędnych.

Była jakaś tam procedura ustawiania z wykorzystaniem tych pierścieni, używana przy lunetach biegunowych starego typu (kółko z kółkiem), ale nigdy jej nie ogarnąłem, bo miałem tylko lunety w nowej wersji z podziałką, a w montażach z goto pilot podaje pozycję Polarnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chcę skalibrować lunetke, robię to wszystko pierwszy raz :P Sugeruję się poradnikami, ale jak widać, co montaż to co innego. Zakładam, że aby skalibrować lunetke przy pomocy imbusa, wcześniej muszę jakoś ją odpowiednio zorientować względem montażu i to właśnie chce wykonać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, smopi napisał:

Zdaje mi się, że podziałki RA i Dec nie służą do ustawiania montażu na Polarną, tylko do odszukiwania obiektów na niebie według współrzędnych. W dokumentacji SW jest to opisane w dziale "Using the setting circles": https://inter-static.skywatcher.com/upfiles/en_download_caty01316546576.pdf

 

//EDIT

A, pewnie chodziło Ci o ten punkt:

Faktycznie, z opisu wynika, że powinno to się obracać.

 

To jest EQM 35. On ma Go-To.

 

  

33 minuty temu, dakwather napisał:

Chcę skalibrować lunetke, robię to wszystko pierwszy raz :P Sugeruję się poradnikami, ale jak widać, co montaż to co innego. Zakładam, że aby skalibrować lunetke przy pomocy imbusa, wcześniej muszę jakoś ją odpowiednio zorientować względem montażu i to właśnie chce wykonać. 

 

Najważniejsze jest takie skalibrowanie lunetki, żeby jej oś pokrywała się z osią RA montażu. Na YT są poradniki jak to zrobić.

Ustawienie pionu/poziomu skali nie jest takie istotne, bo do ustawiania na Polarną zawsze można obrócić lekko oś RA żeby linie pionu i poziomu na skali w lunetce pokrywały się z rzeczywistym pionem/poziomem.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, dakwather napisał:

Chcę skalibrować lunetke, robię to wszystko pierwszy raz :P Sugeruję się poradnikami, ale jak widać, co montaż to co innego. Zakładam, że aby skalibrować lunetke przy pomocy imbusa, wcześniej muszę jakoś ją odpowiednio zorientować względem montażu i to właśnie chce wykonać. 

Montaż musisz mieć wypoziomowany. Wyceluj lunetą biegunową w jakiś odległy obiekt (typu maszt GSM czy wysoki komin, słup - bo takie zabawy to najlepiej w dzień) - na wstępie wykorzystaj np. komin czy maszt jako wzór pionu i po prostu tak obróć lunetę, żeby pionowa nitka pokrywała się z tymże kominem. Teraz środek krzyża wyceluj w szczyt czy też jakiś inny nieruchomy, charakterystyczny punkt. Za pomocą pokrętła regulacji wysokości, czy tam z angielska elewacji :) przesuń celownik w górę (albo w dół) i sprawdź, czy teraz godzina dwunasta (albo szósta) pokrywa się z twoim celem. Jeśli nie, to musisz obrócić lunetę w gnieździe tak, żeby to skorygować; jak będzie się pokrywać, to znaczy że pionowa nitka krzyża jest faktycznie pionowa i masz ten temat załatwiony.

Ale w sumie do zgrania osi lunety biegunowej z osią montażu nie jest konieczne prawidłowe zorientowanie krzyża (choć tak w ogóle do korzystania z lunety jest), więc możesz najpierw zgrać osie a potem ustawiać pion.

 

A potem jeszcze raz sprawdź, czy się coś nie rozjechało.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze jedno pytanie - jeśli w lunetce biegunowej widzę hologram, który jest obrócony, to polarną powinienem ustawić nie patrząc na cyfry- tam gdzie jest polarna w aplikacji (b), czy też sugerować się jedynie cyferkami (a) ? Spróbuje zobrazować to na przykładzie. Ustawienie na podstawie przykładowego screena z apki, który jest wyżej. 

asz22.png

asz1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, dakwather napisał:

Jeszcze jedno pytanie - jeśli w lunetce biegunowej widzę hologram, który jest obrócony, to polarną powinienem ustawić nie patrząc na cyfry- tam gdzie jest polarna w aplikacji (b), czy też sugerować się jedynie cyferkami (a) ? Spróbuje zobrazować to na przykładzie. Ustawienie na podstawie przykładowego screena z apki, który jest wyżej. 

asz22.png

asz1.png

Wtedy musisz obrócić osią Ra żeby hologram był w dobrej pozycji lub możesz ustawić jak na obrazku b. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, mirek01 napisał:

Poczytaj sobie to:

 

 

Metoda sprawdzona i bardzo dokładna  przy odrobinie wprawy zajmuje 10-15min. A dokładność jaką ja średnio mam  to ok. 9-10' od bieguna

 

M.

Super, brzmi dość jasno i obiecująco. Swoją drogą myslałem, że montaż zapamiętuje home point od razu po włączeniu zasilania. Jak to w końcu jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żeby ustawianie pierścieniami działało, należy ustawić pierścienie zgodnie z czasem tranzytu gwiazdy polarnej. Ustawienie podziałki równolegle do  godziny 12 podziałki przyśpiesza ustawianie za pomocą aplikacji typu Polar Scope. Osobiście naniosłem sobie markerem kreski do ustawiania montażu, teraz dzięki temu mam możliwość korzystania z dwóch metod: dokładnej z programem i szybkiej do wizuala. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, dakwather napisał:

Swoją drogą myslałem, że montaż zapamiętuje home point od razu po włączeniu zasilania. Jak to w końcu jest?

 

Z pilotem syn scan jeśli nie zaparkujesz poprzednio (home position) po każdym właczeniu zakłada że jest ustawiony  w pozycji na biegun, AZ 000st  Al np:52st (zależy od wprowadzonej szerokości geograficznej) niezależnie w jakiej pozycji jest faktycznie i trzeba przeprowadzić procedurę alignacji na gwiazdy.

Jeśli natomiast przy poprzednim używaniu zaparkujesz go  w "home..." to nie musisz go od nowa alignować.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, mirek01 napisał:

 

Z pilotem syn scan jeśli nie zaparkujesz poprzednio (home position) po każdym właczeniu zakłada że jest ustawiony  w pozycji na biegun, AZ 000st  Al np:52st (zależy od wprowadzonej szerokości geograficznej) niezależnie w jakiej pozycji jest faktycznie i trzeba przeprowadzić procedurę alignacji na gwiazdy.

Jeśli natomiast przy poprzednim używaniu zaparkujesz go  w "home..." to nie musisz go od nowa alignować.

 

M.

 

W takim razie, dlaczego już w punkcie 3 tego poradnika włączamy montaż, a dopiero potem ustawiamy dokładnie polarną? Według mnie, logika mówi, że najpierw ustawiamy polarną dokładnie i wtedy zasilamy montaż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, dakwather napisał:

 

W takim razie, dlaczego już w punkcie 3 tego poradnika włączamy montaż, a dopiero potem ustawiamy dokładnie polarną? Według mnie, logika mówi, że najpierw ustawiamy polarną dokładnie i wtedy zasilamy montaż. 

Jak nie masz aplikacji z ustawieniem na polarną. To włączysz montaż najpierw wpisujesz dane lokalizacji i dopiero wtedy otrzymasz dane w pilocie  na jakiej godzinie jest gwiazda polarna. Jak masz aplikację do ustawień na polarną to nie musisz włączać montażu. Ja używam Synscanlinit 2 że sklepu Google

Edytowane przez Smorff84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.