Skocz do zawartości

Obiektyw - flara od Słońca


piotrkusiu

Rekomendowane odpowiedzi

Na zdjęciach codziennych gdzie Słońce znajduje się w kadrze mam taki oto efekt. Obiektyw to Canon 17-85mm, aparat Canon 1100D. Efekt pojawia się na kadrach pionowych i poziomych w zakresie dolnym zoomu, czyli im bliżej 17mm tym flara większa. Tak od 50/60mm wzwyż już praktycznie jej nie widać. Zawsze w tym samym kierunku. Flara jest też niezależnie od zastosowanej przysłony aczkolwiek przy f/16 ze słońca jest już piękna "gwiazdka" i ona tam znika. Na całkowicie otwartej przesłonie flara też jest więc wykluczam uszkodzony listek,który mógłby się nie domykać. Stawiam na ściśniętą przednią soczewkę ale zanim tam zajrzę chciałem się was zapytać o zdanie.

 

otwarty.JPG

pionowo.JPG

poziomo.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściśnięcie soczewki nie ma tu nic do rzeczy; obiektyw pracuje bardzo ładnie. 

 

Flara powstaje z kilku powodów, ale najczęściej jest to silne źródło światła znajdujące się na obrzeżach kadru. U Ciebie flarę najmocniej widać właśnie wtedy, gdy Słońce znajduje się na obrzeżach kadru.

Bardzo silne źródło światła wpada pod nietypowym kątem na krawędzie soczewek i cała optyka ma wówczas ciężką pracę do wykonania. Ta praca jest tym gorsza, jeśli obiektyw jest szerokokątny, ponieważ silny strumień światła ma dużo większe możliwości wpadnięcia pod nietypowym kątem aniżeli przy teleobiektywie. A to, że znika na przy f/16 to nic dziwnego - przymykając przysłonę zmniejszasz ilość światła rejestrowanego przez obiektyw i biorąc pod uwagę siłę źródła światła (Słońce) oraz niewielką światłosiłę obiektywu, to to wystarczy do tego, aby zniwelować całkowicie efekt flary.

 

Moja rada: zmień kadr podczas fotografowania tak, aby źródło ostrego światła nie znajdowało się na obrzeżach kadru.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Flary to ciężki temat dla tych, którzy ich nie chcą. Sztuka ich unikania wymaga niestety praktyki i trochę pomysłowości. Zanim zabierzesz się za fotografię, musisz poznać swój sprzęt żeby nie było niespodzianek. Tak samo z wyborem miejsca i godziny fotografowania danego obiektu i jeśli chcesz uniknąć Słońca w kadrze, musisz trochę logistycznie pomyśleć, chyba, że chcesz je mieć c w kadrze. Wtedy trzeba zrobić 2 zdjęcia - jedno z doświetlonymi miejscami zacienionymi, a drugie z filtrem ND i ewentualnie polarem dla Słonka (przymknijcie przysłony nie pomoże a uwydatni kształt listków przysłony). Gdy w kadrze znajdzie się Słońce, czy Księżyc albo nawet bardzo jasna gwiazda/planeta to będą flary. Czasem wystarczy małe przestawienie się metr w bok i  przekadrowanie + przezumowanie i kolejne flary będą uciekać. Jeśli Słońce jest po za kadrem ale blisko pola widzenia soczewki obiektywu, to wystarczy tulipan albo mała flaga z kartonu czy czarnego gafra albo blackrepa (mocno sferyczna przednia soczewka w obiektywie szerokokątnym łapie Słońce nawet jesli Ty go nie widzisz jeszcze w kadrze) Niestety, musisz z każdym obiektywem przećwiczyć w różnych konfiguracjach. Fotografowie nawet reklamowi nie unikają efektownych flar a nawet je dodają przy obróbce, ale przy fotografii architektury gdzie flara przykrywa ważny detal już komplikuje sprawę. Dlatego trzeba robić fotomontaż. 

Pozdro :)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfrówką fotografuję od kilkunastu lat i jakoś na ten efekt nie zwróciłem uwagi. Może dlatego, że pamiętając starą szkołę analogową mało  fotografowałem pod Słońce a jak już to przymykałem do F/11-16. W każdym razie przejrzałem stare zdjęcia wykonane 18-55 i 18-135mm i rzeczywiście flary tam występują, choć są mniej intensywne ale to z racji domkniętej przysłony.

Niepotrzebnie podniosłem sobie alarm.

Dzięki Panowie!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze, że poruszyłeś ten temat, bo jest ważny. Szczególnie gdy robimy szersze ujęcia z księżycem w tle przy pejzażach czy różnych koniunkcjach. Już padały pytania właśnie w kwestiach flar, klików, duszków... od jasnych obiektów. Ciekawe zagadnienie i warto dzielić się wiedzą :)

Udanych sesji! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.