Skocz do zawartości
  • 0

Znalezienie galaktyk i gromad. Pomocy


marcink76

Pytanie

Witam wszystkich

 

 Od roku jestem posiadaczem Synty 12 na dobsonie i postanowiłem się zwrócić do Was, ludzi z wiedzą i doświedczeniem o pomoc. Po roku samotnych prób znalezienia jakiejkolwiek galaktyki lub gromady, poddaje się, nie potrafię nic znaleźć:( przeglądając Wasze forum , podziwiam przepiękne fotki i zastanawiam się czy ja kiedyś to zobaczę!!!! Czy możecie mi podpowiedzieć jak zacząć poszukiwania, co mam zrobić by móc podziwiać tak piękne widoki. Posiadam 2 okulary  ES 8,8 i Vixen 5. 

Proszę o pomoc i wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
6 minut temu, marcink76 napisał:

podziwiam przepiękne fotki i zastanawiam się czy ja kiedyś to zobaczę!!!!

 

Przede wszystkim mam nadzieję, że nie spodziewasz się podobnych widoków w okularze.

 

6 minut temu, marcink76 napisał:

Posiadam 2 okulary  ES 8,8 i Vixen 5.

 

Tutaj kryje się ogromna część problemu. To bardzo dobre okulary (nie wiem który Vixen, ale zarówno SSW, SLV, starsze NLV czy LVW to przynajmniej przyzwoite szkła), ale zdecydowanie za krótkie na początek przygody z obiektami głębokiego nieba.

Nie wiem czy w momencie kupna Synty, dostałeś w zestawie jakieś okulary, ale zwykle jest 25mm. Znacznie gorszej jakości niż Twoje, ale dający mniejsze powiększenie i tym samym większe pole widzenia ułatwiające poszukiwania. Jeśli nie masz dłuższego okularu, powinieneś kupić (coś między 25 a 30+ mm), nawet kosztem jednego z wymienionych wyżej ;) 

 

Zakładam, że kwestia Stellarium, mapy nieba, itp jest w miarę oczywista ;) 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za odpowiedź.  Nie spodziewam się zobaczyć obrazów takich jak na zdjęciach,  wiem że są poddawane obróbce komputerowej. 

Wraz z syntą dostałem 2 okulary 25mm i  10 mm jak się nie mylę lecz myślałem, że są za słabe. Zacznę więc moje poszukiwania od nowa z 25mm . 

Korzystam że stelarium ale i tak nic nie mogłem znaleźć. Tak jak pisałem jestem początkujący. 

Jeśli mogę jeszcze spytać o Waszą opinię.  Czy zakup synty 12 był dobrym wyborem? Zastanawiam się czy nie lepszym wyborem byłby tańszy teleskop ale z napędem?

Dziękuję za wszelką pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zależy czego oczekujesz od teleskopu... jedni wolą z napędem, inni bez, a jeszcze inni z goto. 12-calowa apertura ma swoje zalety, ale i wady. No już kupiłeś więc popróbuj trochę, a jak sprzęt będzie dokuczliwy to sprzedaj.

 

Co do obiektów to zacznij od jasnych, bardzo dużo zależy od tego jak bardzo zanieczyszczone światłem masz niebo i czy miejscówka jest ciemna. Zainstaluj sobie aplikację typu skysafari, potrenuj szukanie obiektów po gwiazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, marcink76 napisał:

Posiadam 2 okulary  ES 8,8 i Vixen 5

To okulary do dużych powiększeń pozwalające na obserwację maleńkiego fragmentu nieba i  dlatego nic nie możesz znaleść na niebie. Z okularem 5mm masz powiększenie 300x. Przy takiej wartości obiekt szybko ucieka z pola widzenia....

  Ja najczęściej zaczynam od okularu 30mm  a potem przechodzę na 19 i docelowo 14. Mam jeszcze 7mm ale ten jest używany jest najrzadziej. Zakładam, że masz dobrze ustawiony szukacz. Jeśli tak jest, to kierujesz teleskop przy jego pomocy w miejsce gdzie powinien być obiekt który chcesz obserwować. Do wyciągu wkładasz okular o największej ogniskowej starając się znaleść poszukiwany obiekt. Gdy znajdziesz to ustawiasz go w centrum pola widzenia delikatnie przesuwając tubus teleskopu. Wtedy możesz założyć okular o krótszej ogniskowej aby uzyskać większe powiększenie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Myślę, że jedną z bardziej skutecznych metod na znajdywanie obiektów byłoby poproszenie kogoś doświadczonego o wspólny wyjazd na obserwacje. Prezentacja na żywo i werbalna komunikacja są moim zdaniem nieocenioną pomocą w temacie. Szkoda, akurat minął Cię zlot w Bieszczadach, ale może koło Twojego miejsca zamieszkania rezyduje jakaś pomocna dusza? :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przejrzyj ten temat Szkice Obserwacyjne

 

Bedziesz miał faktyczne wyobrażenie jak co wygląda. Bo zdjęcia niby ładne, ale wiele osób się zniechęca do astronomii przez nie. Myśli, że jak się naogląda pięknych zdjęć, to to samo zobaczy. A tu ogromne zaskoczenie, gdy widzi galaktykę przez teleskop.

Zacząć możesz np. od Lwa i galaktyk M66 i M65 oraz NGC 3628. Łatwo je znaleźć, tylko musisz mieć niezasłonięte niebo w kierunku południowy zachód. 

I oczywiście, jak koledzy wyżej piszą jakiś okular 24-30 mm do przeglądu nieba konieczny.

SKorzystaj też z tabeli Wimmera i poszukaj tych obiektów 

 

Edytowane przez Arcturus23
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Achhhhh mieć kogoś kto mógłby mi pokazać na żywo byłoby wsaniale. Niestety mieszkam na Cyprze a tu nikt nie robi się takich zjazdów jak w Polsce.  A szkoda. Teoretycznie mam większe możliwości niż ludzie w Polsce bo przez pół roku niebo jest praktycznie czyste.  Niestety brak wiedzy i pomocy jest dokuczliwe.  Ale nie zrażam się.  Dziękuję wszystkim za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie, zastanawiałem się jeszcze nad kupnem kamery do teleskopu tak do 1500zl. Czy jest sens? Domyślam się że z racji tego że nie posiadam napędu astrofotografia nie jest dla mnie. Ale czy taką kamerką można nagrywać film? Wiem że nie będzie płynności w nagraniu ale chciałem sprawdzić. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, isset napisał:

 

Myślę, że drugie tyle zachęca się ;) 

Może i też tak być. Jeśli ktoś wcześniej wytłumaczy, że zdjęcia to zdjęcia, a rzeczywistość całkiem inna, to nie ma dużego zaskoczenia. 

 

23 minuty temu, marcink76 napisał:

Achhhhh mieć kogoś kto mógłby mi pokazać na żywo byłoby wsaniale. Niestety mieszkam na Cyprze a tu nikt nie robi się takich zjazdów jak w Polsce.  A szkoda. Teoretycznie mam większe możliwości niż ludzie w Polsce bo przez pół roku niebo jest praktycznie czyste.  Niestety brak wiedzy i pomocy jest dokuczliwe.  Ale nie zrażam się.  Dziękuję wszystkim za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie, zastanawiałem się jeszcze nad kupnem kamery do teleskopu tak do 1500zl. Czy jest sens? Domyślam się że z racji tego że nie posiadam napędu astrofotografia nie jest dla mnie. Ale czy taką kamerką można nagrywać film? Wiem że nie będzie płynności w nagraniu ale chciałem sprawdzić. 

 

 

 

Zastanów się, czy nie lepiej pieniądze przeznaczyć na okular/okulary do teleskopu. Jakiś z przedziału 24-30 mm 12-14 mm.

Gdybyś miał prowadzenie montażu, to kamera ok, tak to moim zdaniem sensu nie ma. Już lepiej kupić adapter do telefonu , który przymocujesz do teleskopu np.https://deltaoptical.pl/adapter-do-smartfonow-uniwersalny .

I tak na początek pstrykać zdjęcia. A później czas pokaże co i jak.

Edytowane przez Arcturus23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo pomaga Stellarium/SkySafari/Mobile Observatory czy inne. 

Najlepiej w trybie nocnym (czerwonym). 

Zielony laser z AliExpress też jest pomocny przy wstępnym namierzaniu. 

Ale tu trzeba bardzo uważać na siebie, innych i na obiekty latające. I na astrofotografów... 

 

Namierzanie konieczne zaczynaj od okularów o dłuższej ogniskowej. Takiej, która daje źrenicę wyjściową 4-5mm.

Dopiero po wstrzeleniu się we właściwy obszar i najlepiej po dostrzeżeniu obiektu zmieniamy okular na nieco krótszą ogniskową. 

 

Rób zawsze plan obserwacji. Przeglądaj wcześniej mapy tych obszarów. 

 

No i przede wszystkim ćwiczenia. Przy każdej kolejnej sesji powinno być lepiej. 

 

Powodzenia! 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak jak poprzednicy mogę napisać zacznij od długoogniskowych okularów, która dadzą małe powiększenie i w miarę duże pole widzenia.

Kolejny krok ( może zabrzmi to banalnie ale myślę że ma sens) zacznij od odszukania jasnych gwiazd.

Sprawdź co widzisz, porównaj z mapą (Stellarium), da Ci to wgląd jaki obszar przy danym powiększeniu tak naprawdę widzisz.

Jak już oswoisz się z tym etapem, zacznij szukać drogi do jasnych DS-ów (star hopping itp.)

 

Myślę że warto zacząć od podstaw i krok po kroku poznawać kolejne obiekty.

 

A tak szczere mówiąc, wydaje mi się że Syntą 12" z długoogniskowym okularem nawet błądząc bez celu po niebie natkniesz się na niejedną gromadę :) 

 

PS. Myślenie o kamerze odłożyłbym na etap po opanowaniu podstaw.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sky Watcher 12" to chyba światłosiła F5. 

Zatem może warto zacząć od Explore Scientific 24mm 82 stopnie. 

Da Ci on ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu = 24mm / 5 = 4,8mm.

 

No i dostaniesz ogromne pole, spodoba Ci się to :grin:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja bym jeszcze zaproponował szukacz Telrad. Celujesz na podstawie mapek papierowych lub ze smartfona w miejsce, gdzie mniej wiecej powinien byc szukany obiekt, potem okular obejmujacy jak najwieksze pole. Mi się przydaje tez szukacz katowy z pryzmatem Amici (dodatkowo do Telrada).

I zgadzam sie z Andrzejem, ze zacznij od celowania w jasne gwiazdy, niektóre z nich sa podwójne, więc jak dasz im finalnie duże powiększenie to otrzymasz bonus w postaci rozbicia gwiazdy na składniki.

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, marcink76 napisał:

Niestety mieszkam na Cyprze

 

Też mi wielkie "niestety" :)


Jestem pewien, że wielu astroamatorów odwiedza Cypr, choćby w celach niezupełnie astronomicznych :)

 

Ja byłem w Pafos w 2019 na zaćmienie Merkurego. Może jeszcze kiedyś tam przyjadę bo to wspaniałe miejsce, przynajmniej do spędzienia wakacji.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.